Zadrževalnik ni več v predalu
Izgradnja suhega vodnega zadrževalnika na Tunjščici je eden ključnih ukrepov za večjo protipoplavno varnost Komende.
»Zadrževalnik Tunjščica vsekakor ni edini ukrep. Na sestanku na Direkciji za vode so nam predstavili tudi druge sistemsko povezane ukrepe, ki bodo v prihodnjih letih zaščitili občino Komenda in območje dolvodno.«
Komenda – Podpisana je pogodba za izdelavo projektne dokumentacije za pridobitev projektnih in drugih pogojev ter strokovnih podlag za suhi vodni zadrževalnik na Tunjščici, ki so ga v Komendi pričakovali že pred lanskimi poplavami. Idejna zasnova je bila narejena pred 15 leti, štiri leta kasneje je bil umeščen v občinski prostorski načrt, leta 2018 pa je projekt prevzela država in glede na načrt razvojnih programov naj bi bil zaključen do konca leta 2023.
»Podpis pogodbe je zagotovo korak naprej v pravi smeri,« je župan Jurij Kern zadovoljen, da so pristojni projekt vzeli iz predala. »Tunjščica je hudournik, ki se ob prihodu v našo občino zelo hitro napolni in s tem ob dolgotrajnem ali intenzivnem deževju zelo hitro doseže tudi take pretoke kot Pšata. Z zadrževalnikom bomo to vodo ustavili pred naselji in tako omogočili Pšati nemoten tok proti izlivu, hkrati bi suha struga Tunjščice delovala kot začasni zadrževalnik Pšate. Gre za ukrep ustreznega reguliranja in zmanjševanja pretoka Pšate skozi Moste in Suhadole po poddimenzionirani strugi,« je pojasnil župan in dodal, da začeti postopki na področju zadrževalnika vplivajo tudi na projektiranje nove ceste skozi naselje Moste ter omogočajo ustrezno prostorsko načrtovanje.
Kot smo izvedeli na Direkciji za vode, bodo po pridobitvi projektnih in drugih pogojev ter strokovnih podlag za projekt suhega zadrževalnika naročili izdelavo projektne dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja in za izvedbo gradnje. »V vmesnem času se bodo ob pomoči Občine Komenda na osnovi občinskega podrobnega prostorskega načrta in izdelane projektne dokumentacije za pridobitev pogojev pridobivala potrebna zemljišča za gradnjo in izdelala investicijska dokumentacija.«
Na poti do izboljšanja protipoplavne varnosti pa bo obenem treba opraviti še kar nekaj drugega dela, opozarja župan. »Zadrževalnik Tunjščica vsekakor ni edini ukrep. Na sestanku na Direkciji za vode so nam predstavili tudi druge sistemsko povezane ukrepe, ki bodo v prihodnjih letih zaščitili območje občine Komenda in dolvodno. Gre za nadaljevanje postopkov za gradnjo zadrževalnikov na Vrtaškem in Knežjem potoku ter razlivnih polj na Pšati, pod cerkvijo, in v Suhadolah. Vsi ti ukrepi pa brez ustrezne regulacije strug in pravilnega načrtovanja mostov, preureditev trenutnih mostov ali novogradenj, ne bodo dosegli svojih ciljev. Trenutno se gradi nov most v vasi Suhadole, v zaključni fazi je projekt ureditve Tunjščice na območju predvidene ceste med Mostami in Goro. Naročeni so projekti za ureditev Pšate med Mostami in Komendo. Podpisali smo tudi pogodbo za načrtovanje dveh novih mostov, ki sta bila v času poplav poškodovana, ter načrtovanje mostu namesto jeza v Mostah. Vsi ti ukrepi bi dolgoročno lahko pripomogli k boljši poplavni varnosti občine Komenda,« je pojasnil župan Jurij Kern.