Župnija Velesovo stara 850 let
Župnija Velesovo sodi med najstarejše župnije pri nas. Nekdaj je bila cerkev Marijinega oznanjenja najbolj obiskana romarska cerkev na Gorenjskem, danes pa največ pozornosti namenjajo mladim, zato nekdanji dominikanski samostan prenavljajo v mladinski duhovni center.
Zgodovina župnije Velesovo, ki zajema vasi Adergas, Trata, Velesovo in Praprotna Polica, sega v leto 1163, ko je pravice župnijske cerkve dobila današnja podružnična cerkev sv. Marjete na Trati. Leta 1238 so v bližnji Adergas prišle nemško govoreče dominikanke iz okolice Dunaja in začele graditi mogočen samostan s cerkvijo, ki pa so ga večkrat napadli Turki in leta 1471 tudi porušili do tal. Od prvotnega samostana je danes vidnih samo še nekaj ruševin, a bogate redovnice so samostan s cerkvijo zgradile še enkrat. Baročno cerkev, kakršno v Adergasu lahko vidimo danes, so po načrtih Gregorja Mačka in italijanskega arhitekta Candida Zullianija začeli graditi leta 1732, dograjena in posvečena pa je bila skoraj štirideset let kasneje. Okoliški prebivalci so z redovnicami lepo živeli, saj so v samostanu dobili delo, v njem je bila tudi šola, zato je v okolici zraslo več hiš in vas Adergas (izvor imena ni povsem pojasnjen, najverjetneje pa gre za izpeljanko iz An der Gras – na Trati). A komaj so dominikanke ponovno zgradile svoj samostan, že jih je avstrijski cesar Jožef II. razpustil oz. novinkam prepovedal vstop in sredi 19. stoletja je red dominikank v Adergasu zamrl.
Vse do takrat je bil sedež župnije še vedno na Trati, leta 1880 pa je bil prestavljen v cerkev v Adergasu. Temu so se farani sprva upirali, saj so se bali stroška, ki bi ga imeli z vzdrževanjem velike adergaške cerkve, a izbire niso imeli – ali se sedež župnije preseli v Adergas, ali pa bodo izgubili še cerkev na Trati. Samostan so med vojno zasedli Nemci, po vojni je bilo posestvo nacionalizirano, v stavbi pa urejen t. i. revni dom s prostori za društva, krajevni dom in stanovanji. Danes je posestvo spet v lasti župnije Velesovo, ki jo že tretje leto vodi župnik Slavko Kalan.
»Cerkev Marijinega oznanjenja je še danes pravi baročni biser, ki hrani bogato dediščino Kremserschmidtovih slik in najstarejši Marijin kip na Slovenskem, ki sega v 13. stoletje. Romarji so sem prihajali stoletja, vse dokler so jih sprejemale redovnice. Nato se je njihov obisk precej zmanjšal, a zdaj romarstvo znova obujamo. Adergas je kraj miru in romarji v stiski sem prihajajo nekaj odložit – breme preteklosti, breme sedanjosti ali pa prošnje prihodnosti. Vse več je tudi tujcev iz vseh koncev sveta, ki so navdušeni nad okoljem, cerkvijo in čudovitimi baročnimi orglami, ki jih je pred petimi leti izdelal mojster Močnik iz Cerkelj, in ki nam omogočajo izvedbo kakovostnih koncertov baročne glasbe,« nam je svojo cerkev predstavil župnik Slavko Kalan, ki se v Adergasu tako dobro počuti prav zaradi faranov. »Naša župnija je ena izmed manjših, saj ima samo osemsto prebivalcev. Krajani vseh štirih vasi skrbijo za cerkev in urejeno okolico, celo tisti, ki ne hodijo k maši, in prav ta povezanost je tisto, kar tudi dela našo župnijo nekaj posebnega.« Daleč naokoli pa so znani tudi po dejavnostih za mladino. Ko je župnija z denacionalizacijo samostan spet dobila v svojo last, so prostore preuredili v sobe z okoli 90 ležišči, namenjene predvsem duhovnim vajam mladine. »Letno k nam pride okoli 3000 mladih iz vse Slovenije in ker mi je delo z mladimi še posebej blizu, si želim, da bi nam le uspelo urediti mladinski duhovni center. Ob pomoči Občine Cerklje in župana Franca Čebulja ter Nadškofije smo prostore že začeli obnavljati. Letos bomo zamenjali okna in parket ter prenovili sanitarije, čaka pa nas še prenova kotlovnice in kurilnice,« se projekta, ki bo v Adergas privabil še več mladih, veseli župnik.
Visok jubilej, ki ga praznujejo letos, pa ne bo privabil le mladih, pač pa vernike od blizu in daleč. Skupaj s člani KUD Pod lipo Adergas je župnija pripravila vrsto kulturnih dogodkov, ki bodo pod skupnim imenom potekali vse leto, Silvo Sirc pripravlja tudi gradivo za zbornik, vrhunec praznovanja pa bo 8. septembra, ko bodo pripravili procesijo s kipom Marije od samostana do Trate in nazaj. Shod bo vodil kardinal Franc Rode.