Različni pogledi na muzejski vrt
V Tržiču so med 30. junijem in 14. julijem potekale dejavnosti v okviru mednarodnega projekta Revive, ki ga vodi Združenje zgodovinskih mest Slovenije. Projekt je zasnovan z namenom oživitve starih mestnih jeder ter uporabe kulturne dediščine na trajnosten in inovativen način.
Navdušenje nad projektom je izrazil tudi tržiški župan Peter Miklič: »Kot župan sem naravnost navdušen, da imamo ta projekt. Zahvala gre Združenju zgodovinskih mest, da so pomislili na nas, in vsem mladim, ki so prinesli košček Evrope v naše mesto.«
Tržič – Projekt Revive se navdihuje pri viziji Novega evropskega Bauhausa ter odseva sinergijo med kulturo, zgodovino in sodobno inovacijo. Kot je povedala Mateja Hafner Dolenc, generalna sekretarka Združenja zgodovinskih mest Slovenije, s projektom iščejo inovativne načine za trajnostno rabo prostorov. »Združenje povezuje 21 občin, ki imajo na svojem območju 75 odstotkov najkvalitetnejše stavbne dediščine. Mesta se zavedajo priložnosti in izzivov, ki jih nudi naša kulturna dediščina. Iščemo načine, projekte, s katerimi bi lahko opozorili na našo dediščino in predvsem načine, da bi to dediščino izkoristili trajnostno in inovativno za obogatitev našega prostora in življenja.«
Muzejski vrt ima velik potencial
Eksperiment Revive Tržič je v Tržič pripeljal 14 mladih strokovnjakov iz Finske, Hrvaške, Italije, Romunije, Slovenije in Španije, ki so pod vodstvom treh umetniških direktorjev raziskovali možnosti prenove muzejskega vrta. Jana Babšek, direktorica muzeja, je dejala, da so si dolga leta prizadevali, da bi vrt končno postal del muzeja. »Jeseni smo s pomočjo Občine Tržič vrt očistili in je dobil nov potencial. Vrt vidimo kot zunanjo enoto muzeja, kjer bo možno skupnostno delovanje za izobraževanje, druženje domačinov in turizem,« je poudarila in izrazila tudi navdušenje nad idejami mladih, ki so združili svoja znanja in predstavili, kako vidijo muzejski vrt v prihodnosti.
Sodelovali tudi domačini
Nastale so makete ter vizualne predstavitve muzejskega vrta, ki bi lahko služil kot osrednji prostor za druženje, kulturno in umetniško udejstvovanje ter dejavnosti muzeja, mladi pa so pripravili tudi umetniške inštalacije, razstavo ter film, v katerem so svoje izkušnje s Tržičem in življenjem v njem delili domačini. Kot so poudarili mladi, je bil projekt neverjetna izkušnja, s katero so se spoznali z lokalnim okoljem, združili različne ideje in pristope ter ustvarili vezi, ki zagotovo ne bodo pozabljene.
Víctor Pérez Sánchez iz Španije je denimo povedal, da so si vrt zamislili kot prostor, kjer bo vsak lahko našel kotiček zase, in čeprav jih je sprva nekoliko skrbelo, ali jim bo uspelo, so z rezultati izredno zadovoljni. »Kot najboljši del celotne izkušnje pa bi poudaril sodelovanje v raznoliki ekipi, saj prihajamo iz različnih strok in okolij, kar tudi pomeni, da so naše predstave nekoliko različne. Veseli me, da nam je uspelo vse uskladiti, zelo pa me navdušujejo domačini, ki so pokazali, da jim je mar za vrt in za skupnost.« Pošalil se je tudi, da ga bomo na morebitnem odprtju prenovljenega muzejskega vrta zagotovo lahko srečali, želi pa si, da bi se njihove ideje udejanjile čim prej.
Navdušenje nad projektom je izrazil tudi tržiški župan Peter Miklič. »Kot župan sem naravnost navdušen, da imamo ta projekt. Zahvala gre Združenju zgodovinskih mest, da so pomislili na nas, in vsem mladim, ki so prinesli košček Evrope v naše mesto. Pustili so nam veliko lepih idej in upam, da se še kdaj srečamo,« je poudaril in mlade ustvarjalne ume presenetil tudi z zahvalo, ki jo je izrazil v vseh šestih jezikih.