Opeklina meduze je neprijetna, vendar ni nevarna. Spiramo jo z morsko vodo, limoninim sokom ali s kisom. / Foto: Tina Dokl

Previdno ob poletnih dogodivščinah

Poletje je čas užitkov in aktivnosti na prostem, vendar zahteva tudi skrbno pozornost do zdravja, še posebej pri izpostavljanju soncu, pikih insektov ter drugih neprijetnostih. Ksenija Noč, mag. zdr. nege, vodja Zdravstvenovzgojnega centra Jesenice, je z nami delila koristne nasvete, kako se zaščititi in pravilno ukrepati ob morebitnih težavah.

V vročih poletnih dneh sta ključni ustrezna zaščita pred soncem in hidracija, saj lahko pretirano izpostavljanje soncu vodi do resnih zdravstvenih težav, kot sta sončarica ali toplotni udar.

V obdobju visokih temperatur je zaščita pred soncem ključnega pomena. »Sončenju med 10. in 17. uro se izogibajmo, zaščitimo se z ustrezno kremo, obleko, pokrivalom, sončnimi očali. Nezavarovano izpostavljanje soncu namreč lahko vodi tudi do sončarice ali celo do toplotnega udara,« poudarja Ksenija Noč. Svetuje, da opečeno kožo po prekomernem in nezavarovanem sončenju hladimo s tušem in namažemo z negovalnimi geli ali kremami. »Če bi se pojavili znaki vnetja (rdečina, oteklina, izcedek, bolečina) pri močno opečeni koži, kjer je prišlo do predrtja mehurjev, je potreben obisk zdravnika.«

Ne pozabimo na hidracijo

V vročih poletnih dneh je ključno redno pitje vode. Ksenija Noč poudarja, da poletje zahteva trikrat višje uživanje tekočine (vode) kot sicer, zlasti če smo aktivni. Če opazimo znake, kot so pregreta koža, nezmožnost znojenja, pospešeno, plitvo dihanje, slabost, omotičnost, glavobol, lahko tudi zmedenost, pomislimo na vročinsko izčrpanost. Vodja jeseniškega zdravstvenovzgojnega centra v tem primeru svetuje: »Prizadetega intenzivno ohlajamo s hladnimi ovitki, prenesimo v hladen, senčen, zračen prostor, ponudimo hladno tekočino, hladimo lahko tudi s kockami ledu na področju velikih žil.«

Zaradi toplejšega vremena, ki izvabi večje število komarjev, mušic, čebel, os in drugih insektov, so v poletnih mesecih piki pogostejši. Vbodno mesto je treba hladiti s hladnimi obkladki in pomiriti z antihistaminsko kremo. Posebno pozorne pa morajo biti osebe, ki so alergične na čebelji ali osji pik. Zaradi alergičnih reakcij, kot so srbenje, rdečina po koži, otekanje ustnic, vek, jezika, bruhanje ter tudi najhujši in smrtno nevarni anafilaktični šok, morajo vedno nositi komplet za samopomoč in ga takoj po piku tudi uporabiti. Komplet vsebuje injekcijo adrenalina (Epipen) in/ali antihistaminske in kortikosteroidne tablete.

Morske nadloge

Na morju se lahko v poletnih mesecih pogosto srečamo z meduzami ali morskimi ježki. »Ob stiku z meduzo na koži pride do reakcije na snovi, ki se nahajajo v njenih lovkah. Opeklina je sicer neprijetna, a običajno ni nevarna. Opeklino hladimo z negovalnimi geli ali kremami, primernimi za opekline,« je dejala Ksenija Noč in dodala, da je vendarle priporočljivo obiskati zdravnika, če je opeklina večja od dlani ter se na njej pojavijo mehurji z znaki vnetja. »Prvo pomoč pri tej nadlogi predstavlja spiranje z morsko vodo, s kisom ali z limoninim sokom. V ljudskem zdravilstvu pa se kot učinkovito omenja tudi spiranje z urinom.«

Tudi morski ježki oziroma njihove bodice v stopalu so lahko precejšnja nadloga, ki ovira hojo vse dotlej, dokler iglic ne odstranimo. Kot poudarja Ksenija Noč, bodice, če jih je malo, lahko odstranimo sami z razkuženo šivanko, pinceto in očistimo mesta vbodov z alkoholom. »Odstranjujte jih počasi, kot bi iz kože vlekli trn. Če so pregloboko, da bi jih odstranili sami, in je teh bodic malo, se lahko nekaj dni počaka, da obramba telesa naredi svoje in z vnetjem izrine bodice na površino. Če je globokih bodic v stopalu res veliko, obiščite zdravnika, sicer se lahko na nogi razvijejo hujše gnojne okužbe,« je še dejala.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / petek, 19. julij 2013 / 12:23

Maline že zorijo

V Resmanovem nasadu so maline letos začele zoreti nekoliko kasneje kot prejšnja leta. Letina bo dobra, se nadeja lastnik nasada Aleš Resman.

Objavljeno na isti dan


Jesenice / nedelja, 10. april 2022 / 22:12

Zaščita pred plazom

Občina Jesenice je začela izvedbo vzpostavitve alarmnega sistema na plazovih v zaledju Koroške Bele, namenjenega opozarjanju na potencialne nevarnosti pobočnih masnih premikov.

Šenčur / nedelja, 10. april 2022 / 22:10

Znani občinski nagrajenci

V Šenčurju bodo ob letošnjem občinskem prazniku podelili po dve zlati in srebrni ter eno bronasto plaketo ter Jurjevo priznanje.

Preddvor / nedelja, 10. april 2022 / 22:07

Po požaru veliko razdejanje

V torek si je razsežnosti pogorišča nad Potočami v občini Preddvor ogledal minister za obrambo Matej Tonin z nekaterimi predstavniki drugih služb, ki so sodelovale pri gašenju požara, pri ogledu pa se...

Gorenjska / nedelja, 10. april 2022 / 22:02

Velika družina srčnih ljudi

Pred dnevi sem na prireditvi za kamniške in komendske krvodajalce spoznala gospoda, ki je kri daroval že 170-krat, in njegovo soprogo, ki jo je darovala že več kot 90-krat. Skromen par, v...

Nasveti / nedelja, 10. april 2022 / 21:57

Tedenski horoskop

Oven (21. 3.–21. 4.)