Pogoj za varne počitniške poti je tehnično brezhibno vozilo. / Foto: Damjan Končar, arhiv AMZS

Za varno pot na počitnice

Tudi to poletje bo promet na cestah proti Hrvaški občutno povečan, še posebno ob petkih in sobotah, medtem ko bo v nasprotni smeri promet gostejši ob sobotah in nedeljah. Vozniki se moramo zato na pot skrbno pripraviti, kar vključuje tudi načrtovanje poti in spremljanje stanja na cestah.

Med vožnjo bodite potrpežljivi, prilagodite hitrost razmeram na cesti in ravnajte defenzivno, vzdržujte ustrezno varnostno razdaljo. Ne uporabljate mobilnega telefona in vozite trezni.

Pot dobro organizirajte in načrtujte, preverite delovanje vozila, za kar lahko poskrbite s preventivnim pregledom v servisni delavnici. Preverite stanje na cestah in morebitne cestne zapore. Naredite si načrt potovanja in preverite veljavnost dokumentov.

Ljubljana – Po nekaterih ocenah bodo slovenske ceste letos poleti v primerjavi z letom poprej še dodatno obremenjene zaradi povečanega števila tujih voznikov, ki potujejo na počitnice proti morju in drugim turističnim krajem, opozarjajo v Avto-moto zvezi Slovenije (AMZS). »Avstrijski partnerski avtomobilski klub ÖAMTC denimo napoveduje, da naj bi v ali čez Slovenijo potovalo okoli šest odstotkov več avstrijskih državljanov kot lani,« so navedli.

AMZS je ob tem že večkrat poudaril, da vsakodnevni zastoji kažejo na to, da kapaciteta določenih delov avtocestnega sistema in nekaterih drugih cest, glede na rast in strukturo prometa v zadnjih 15 letih, ni več ustrezna. »Edina kratkoročna rešitev oziroma priporočilo strokovnjakov AMZS je, da skušamo sami storiti vse, kar lahko, da se izognemo zastojem,« so poudarili.

Načrtovanje potovanja

Pred odhodom na pot je zato zelo pomembno njeno načrtovanje in preverjanje stanja na cestah. Aktualno stanje na slovenskih cestah in mejnih prehodih lahko preverimo na spletni strani AMZS, sprotni prikaz pretočnosti naših cest v realnem času pa najbolje prikazuje brezplačna prenovljena mobilna aplikacija AMZS. Gneči se lahko izognemo z izbiro manj obremenjenih cest in mejnih prehodov. Na pot se odpravimo spočiti in le s tehnično brezhibnim ter ustrezno servisiranim vozilom in pravilno naloženo prtljago. »Vsi potniki se morajo zavedati, da bo potovanje zaradi morebitnih zastojev trajalo dlje časa, zato je priporočljivo imeti s sabo dovolj vode in tudi kakšen prigrizek ter seveda poln rezervoar goriva oziroma dovolj energije v električnem vozilu. Če pride do okvare ali poškodbe vozila v prometni nesreči, naj velja previdnost glede nepooblaščenih izvajalcev pomoči na cesti,« svetujejo v AMZS.

Matic Zupančič iz informacijskega centra AMZS priporoča, da se izognete potovanju proti morju v petek popoldne, ko bo promet že tako povečan zaradi popoldanske prometne konice, in v soboto med 7. in 16. uro, ko pričakujejo največ zastojev. Dejal je, naj se vozniki na pot odpravijo dovolj zgodaj, poleg tega naj upoštevajo, da je vlada sprejela odlok o podaljšanju nadzora na meji s Hrvaško in Madžarsko, ki bo veljal do 21. decembra letos. Prav tako Italija in Avstrija izvajata nadzor na meji s Slovenijo. Glede ravnanja v zastojih pa je poudaril pomen reševalnega pasu in opozoril, da je lahko zapuščanje vozila, ki stoji v koloni, smrtno nevarno.

Brezhibno vozilo

Pred odhodom na pot moramo poskrbeti za brezhibno delovanje vozila. »Pri temperaturah nad 30 stopinjami Celzija so v vozilih najbolj obremenjene elektronske komponente, akumulator, alternator, kompresor klimatske naprave in hladilni sistem motorja vozila. Voznikom zato priporočam, naj preverijo, kdaj je bil na vozilu opravljen redni servis in kakšno je splošno stanje vozila, pred daljšo potjo pa naj mehanik opravi preventivni pregled najpomembnejših sklopov,« je nasvet vodje servisne delavnice v AMZS Kranj Janeza Kajzarja. V AMZS še posebno priporočajo, da preverite stanje klimatske naprave, brisalcev in pnevmatik, vključno s tlakom, ali so vsa svetila brezhibna, pregledate količine in stanje motornega olja ter dolijete tekočino za čiščenje vetrobranskega stekla.

Če potujete v tujino, je priporočljivo urediti določene dokumente. Najprej preverite veljavnost prometnega in vozniškega dovoljenja. Če avto ni vaša last, je smiselno pridobiti dovoljenje za vožnjo tujega vozila. Preverite tudi, ali za izbrano destinacijo potrebujete zeleno karto. V AMZS priporočajo, da pridobite tudi mednarodno vozniško dovoljenje. Vozniki s slovenskim vozniškim dovoljenjem ga potrebujejo za potovanja v neevropske države.

Z odhodom na počitnice je povezano tudi vprašanje kam in kako namestiti prtljago. »Pri tem premalokrat ali pa sploh ne pomislimo na to, da je lahko nepravilno naložena prtljaga v avtu zelo nevarna, če pride do nesreče oziroma trka. Posamezni kosi prtljage, ki niso pravilno zavarovani, lahko namreč tudi ob blažjem trku poletijo po kabini in poškodujejo potnike,« so dejali v AMZS. Ob tem svetujejo, da vso prtljago, ki jo želimo vzeti s sabo, pripravimo pred vozilo in jo nato v nadaljevanju vanj sistematično zložimo. Težje predmete zložimo na dno prtljažnika, takoj za zadnjo klop, nanje pa zlagamo druge, lažje kose prtljage. »Prtljaga naj ne sega čez višini zadnjih sedežev, če pa že ne gre drugače, naj bodo tam res najlažji predmeti, nikakor pa ne predmeti z ostrimi robovi ali veliko maso,« so še dodali.

Varno v poletje

Na povečano gostoto prometa opozarja tudi Agencija za varnost prometa, ki je začela nacionalno preventivno akcijo Varno v poletje. »Visoke temperature, zastoji in spremembe voznih razmer zaradi morebitnih vročinskih neviht ali toče prav tako vplivajo na vozne sposobnosti. Vse to od udeležencev v prometu zahteva večjo previdnost in defenzivno vožnjo. Počitniška brezskrbnost se ne sme odražati v prometu, prometna pravila in razmere na cesti je treba dosledno upoštevati,« so poudarili na agenciji.

Dodali so, da moramo biti še posebno pozorni na najranljivejše udeležence v prometu – pešce, kolesarje, voznike e-skirojev, mopediste in motoriste. Pazite na najmlajše, da bodo v prometu varni, vedno jih pravilno namestite v otroške zadrževalne sisteme, poskrbite za dosledno pripenjanje. »V parkiranem in zaprtem vozilu nikdar ne puščajte nikogar, saj lahko hitro pride do toplotnega udara, za kar so še bolj dovzetni otroci, starejši in kronični bolniki. Pri zunanji temperaturi 32 stopinj Celzija je v vozilu po 20 minutah že 49 stopinj Celzija,« so dejali.

Med daljšo vožnjo naj vozniki poskrbijo za redne postanke, približno na vsaki dve uri. »V primeru, da je na potovanju več oseb z veljavnim vozniškim dovoljenjem, naj si ti vožnjo 'razdelijo', s tem tudi zmanjšajo tveganje za vožnjo pod vplivom utrujenosti ali zaspanosti. Če se med vožnjo pojavijo znaki utrujenosti in zaspanosti, kot so zehanje, pogosto mežikanje, občutek potrebe počitka ali izgube pozornosti, se je treba v najkrajšem možnem času na varnem mestu ustaviti ter poskrbeti za ustrezno psihofizično stanje,« še svetujejo v agenciji.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / četrtek, 25. november 2010 / 07:00

Čas bo za korak naprej

Mladega škofjeloškega rokometnega reprezentanta Jureta Dolenca, ki se iz tekme v tekmo dokazuje s svojo krepko levico, že nekaj časa snubijo tudi v drugih slovenskih klubih, zato pravi, da bo po letoš...

Objavljeno na isti dan


Kronika / nedelja, 4. januar 2009 / 07:00

Ropov skoraj trikrat več

Večino ropov na Gorenjskem še vedno izvedejo slovenski državljani, se pa tudi tu že pozna ukinitev notranje državne meje, ugotavlja vodja gorenjskih kriminalistov Simon Velički.

GG Plus / nedelja, 4. januar 2009 / 07:00

Bila je iskra, kot bi se že dolgo poznala

Zakonski par Maja Hribernik in Oto Pestner, violinistka iz glasbene družine Hribernik in profesorica violine v Glasbeni šoli Kranj ter legendarni pevec, ki je letos praznoval 40-letnico glasbenega ust...

Gospodarstvo / nedelja, 4. januar 2009 / 07:00

Koledar traktorjev pri Kmečkem glasu

Ljubljana – Pri časopisno založniškem podjetju Kmečki glas so tudi letos izdali koledar z motivi traktorjev. Koledar meri 50 krat 50 centimetrov in je s fotografijami različnih t...

Gospodarstvo / nedelja, 4. januar 2009 / 07:00

Zbornico čaka veliko dela

Predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Ciril Smrkolj je nakazal smernice delovanja v novem letu in ukrepe za premagovanje recesije.

Bled / nedelja, 4. januar 2009 / 07:00

Negotovost je največji dejavnik stresa

Bled – Na nedavnem srečanju gorenjske in blejske LDS z dr. Slavkom Ziherlom, podpredsednikom stranke in uglednim psihiatrom, smo sogovornika vprašali o tem, kakšna so njegova pri...