Imajo smisel za modo in trajnost
Modne kreacije, precej podobne tistim, ki jih lahko vidimo na svetovnih tednih mode, so zaživele v Plesni dvorani Radovljiške graščine. Glavni ustvarjalci modne revije pa niso bili priznani modni oblikovalci, temveč udeleženci programa PUM.
Radovljica – Program Ljudske univerze Radovljica Projektno učenje mlajših odraslih ali krajše PUM, namenjen mladim, ki so iz različnih razlogov opustili formalno izobraževanje, je zasnovan tako, da spodbuja osebnostno rast, pridobivanje veščin in samozavest. Pred kratkim so vse to pokazali na modni reviji Pumfešn, ki so jo pripravili v Radovljiški graščini. Lične obleke, za katere bi težko rekli, da res niso nastale pod rokami mojstrskih modnih oblikovalcev, so zažarele v soju žarometov. Kot je pojasnil mentor Janez Albert Novak, program vsako leto prilagajajo udeležencem, njihovim potrebam in interesom. »Modno revijo smo obudili po dolgih letih. Izhajali smo iz želje naših udeležencev. Mentorji smo namreč opažali, da so mladi zelo okoljsko ozaveščeni, veliko pa jim pomeni tudi njihov videz in mnenje vrstnikov. Iskali smo torej nekaj, da bi se istočasno pogovarjali o modi ter trajnosti,« je poudaril. Modno revijo so tako zasnovali v koraku s trajnostnim vidikom in modne kreacije napravili iz recikliranih oblačil. Zbrane sta nagovorila tudi radovljiški župan Ciril Globočnik in direktorica Ljudske univerze Radovljica Mateja Rozman Amon.
Tudi medgeneracijske povezave
Več let s pumovci sodelujejo tudi udeleženke Medgeneracijskega centra Radovljica. Zlata Demšar, Sonja Zupanc, Gordana Pirc in Vesna Misjak ali PUM babice, kot jim pravijo, so tokrat poskrbele, da so ustvarjalne modne ideje mladih zaživele pod šivalnimi stroji. »Sama sodelujem s PUM-om že dvanajst let. Po izgubi moža sem bila zelo na tleh in moram reči, da so me mladi rešili. Pumovci so se odločili, kakšne kreacije si želijo, ideje so črpali pri slavnih modnih oblikovalcih, me pa smo potem njihove želje uresničile, kolikor se je dalo,« je pojasnila Sonja Zupanc in dodala, da so udeleženci programa pokazali veliko zanimanje za reciklažo oblačil, obenem pa celoten projekt sovpada tudi z medgeneracijskim povezovanjem. Tudi Vesna Misjak je prepričana, da skupno sodelovanje mladim daje dobro popotnico za naprej. »Veliko jim pomeni, da jim ponudiš roko, moram pa reči, da tudi oni dajejo meni veliko. Veseli me, da so pokazali zanimanje, verjamem pa, da je danes glavno sporočilo usmerjeno v reciklažo,« je poudarila.
Vsaka vloga je pomembna
Mladi so kreacije, ki so bile močno podobne tistim, ki jih lahko vidimo na svetovnih tednih mode, dobro predstavili. Vsak izmed njih je prevzel določeno vlogo, saj kot se za pravo modno revijo spodobi, niso bili pomembni le modeli, temveč tudi glasbena podlaga, fotografiranje, snemanje, vodenje programa, ličenje in tako dalje. Nuša Tominec iz Idrije je bila zadolžena za ličenje. »Najprej sem mislila, da ne bo veliko dela, ampak se je izkazalo drugače. Presenetilo me je, da so tudi fantje želeli, da jih uredim,« je dejala in povedala še, da bo največ poudarka namenila močno naličenim očem. Ljubljančanka Urška Gartnar pa je poskrbela za glasbeno podlago. »Ni modne revije brez dobre glasbe. Vsekakor sem želela ustvariti živahno, mladostniško vzdušje,« je povedala in dodala, da so se v sklopu projekta veliko naučili o trajnostni modi ter negativnem vplivu, ki ga ima tako imenovana hitra moda na svet in družbo.