Izrael pravilna odločitev
Klemen Šturm nogometno kariero nadaljuje v Izraelu. Hapoel Hadera je prvi tuji klub, za katerega igra.Po petih mesecih je prvič prišel domov v Železnike, a le za en teden.
»Sem član prve postave, razen v zadnjem obdobju, ko sem bil poškodovan. Sem zadovoljen, tako glede minutaže kot vsega drugega.«
Železniki – Po koncu lanske sezone se je po štirih letih od dresa Mure poslovil 28-letni Klemen Šturm, ki je z ekipo iz Murske Sobote osvojil tako naslov pokalnega zmagovalca kot državnega prvaka. Nogometaš iz Železnikov je prestopil v izraelski klub Hapoel Hadera, ki igra v njihovi prvi ligi. V novo sredino je odšel konec junija. Pretekli teden se je prvič od takrat vrnil domov, a bil že včeraj znova na poti nazaj v Izrael, v mesto Hadera, ki je na severu države.
Zadovoljen z novo ekipo
Prvič v svoji karieri igra za tuj klub. »Ko sem izvedel, da v Muri ne bo prišlo do podaljšanja pogodbe, mi je agent sporočil, da se v Izraelu zanimajo zame. Sprva sem bil skeptičen, na koncu pa sem si rekel, da nimam česa izgubiti. Za tujo ekipo še nisem igral in morda pa je to dobra odskočna deska za naprej. V najslabšem primeru se vedno lahko vrneš v Slovenijo. Pogodbo sem podpisal, kar je pomenilo, da sem imel miren dopust po sezoni, ker mi ni bilo treba iskati kluba. Je bila kar pravilna odločitev,« je pojasnil Klemen Šturm, ki igra na mestu bočnega branilca. »Sem član prve postave, razen v zadnjem obdobju, ko sem bil poškodovan. Sem zadovoljen, tako glede minutaže kot vsega drugega. V ligi je 14 ekip. Po dveh krogih se deli na ligo za prvaka in ligo za obstanek. Trenutno smo na petem mestu, ki še pelje v ligo za prvaka. To je tudi naš cilj,« je povedal.
Kulturni šok
Na novo sredino se je kar hitro navadil, čeprav je dejal, da je bila selitev predvsem kulturni šok. »Konec tedna je pri njih petek in sobota. Nedelja je prvi delovni dan v tednu. Ljudje se mi zdijo precej nepotrpežljivi oziroma je to del njihove kulture. Na primer če takoj ne spelješ, ko na semaforju posveti zelena, že začnejo trobiti, te zmerjajo ... Z jezikom ni težav. Vse se zmeniš v angleščini, ponekod govorijo rusko, saj je veliko prebivalcev iz nekdanje Sovjetske zveze. In ko slišijo, da si iz Slovenije, jo največkrat zamenjajo za Slovaško in mislijo, da tudi mi znamo rusko. Težava pa je pisava. V trgovini uporabljam Googlov prevajalnik,« je opisal. V Izraelu je z njim tudi dekle. Živita v mestu Harish. »Začeli so ga graditi leta 2016. Trenutno ima trideset tisoč prebivalcev, njihov cilj je sto tisoč. Če ni gneče, imam dvajset minut vožnje do Hadere,« je še dejal.
Spomini na uspehe
Nogometno pot je začel v domačih Železnikih, v NK Železniki, leta 2008 je prestopil v NK Triglav, v sezoni 2015/2016 v NK Krško, leta 2018 pa v NŠ Mura. »To je bil najpomembnejši korak. Naredili smo nekaj nepredstavljivega. Vse se je poklopilo: od strokovnega vodstva do igralcev. Noro. Bili smo pokalni zmagovalci, državni prvaki. Dostikrat se spomnim teh trenutkov, obujamo jih tudi s takratnimi soigralci. Postali smo prijatelji. Lepo se je spomniti, a v športu je tako, da danes si, jutri te ni, vse gre hitro v pozabo. Delati je treba, da si vedno boljši,« se zaveda. Svoje nekdanje ekipe še spremlja in žalosti ga trenutno stanje v NK Triglav Kranj, da so v drugi ligi v drugi polovici lestvice. »Kranj je tretje največje slovensko mesto in bi moralo imeti prvoligaša v nogometu, če bi bilo vse normalno. Upam, da se bo v prihodnosti kaj spremenilo,« je povedal odločno.
Če bo šlo vse po načrtih, se bo v domače Železnike znova vrnil šele konec maja prihodnje leto. Pogodbo z izraelsko ekipo pa je podpisal za eno leto z možnostjo podaljšanja še za eno leto.