V Bruselj kar pet Gorenjcev
Med devetimi prihodnjimi slovenskimi poslanci v Evropskem parlamentu je kar pet Gorenjcev: Kranjčan Branko Grims, Škofjeločanka Zala Tomašič, Jeseničanka Irena Joveva ter Kamničana Marjan Šarec in Matej Tonin.
Po preštetih glasovih po pošti so izidi posvetovalnih referendumov naslednji: evtanazija – 54,83 % za, 45,17 % proti; preferenčni glas – 70,85 % za, 29,15 % proti; konoplja (medicina) – 66,66 % za, 33,34 % proti; konoplja (osebna raba) – 51,53 % za, 48,47 % proti.
V Državni volilni komisiji zavračajo očitke in kritike glede dolgotrajnega preštevanja glasov oziroma pozne objave izidov glasovanj nedeljskih volitev in referendumov. Kot so opozorili, so morali volilni odbori na petih glasovanjih prešteti kar 3,5 milijona glasovnic, pri čemer so na evropskih volitvah šteli še preferenčne glasove. Nekateri volilni odbori so tako štetje končali šele v ponedeljek ob 4. uri zjutraj.
Kranj – Tudi po preštetih glasovnicah, ki so prispele iz Slovenije po pošti, se izidi nedeljskih evropskih volitev niso spremenili. Zmagovalka volitev je SDS s 30,64 odstotka prejetih glasov, kar ji prinaša štiri poslanska mesta v novem Evropskem parlamentu. Gibanje Svoboda je prejelo 22,16 odstotka glasov in dva poslanska mandata, volilni prag pa so presegle še Vesna – zelena stranka z 10,52 odstotka glasov, SD s 7,74 odstotka in NSi s 7,66 odstotka glasov. Vse tri stranke imajo po enega evropskega poslanca. Deveterico novih evropskih poslancev iz Slovenije ob upoštevanju preferenčnih glasov tako sestavljajo: Romana Tomc, dr. Milan Zver, mag. Branko Grims, Zala Tomašič (vsi SDS), Irena Joveva in Marjan Šarec (oba Gibanje Svoboda), Vladimir Prebilič (Vesna), Matjaž Nemec (SDS) in Matej Tonin (NSi).
Tomc, Zver, Joveva in Nemec bodo podaljšali svoje poslanske mandate v Evropskem parlamentu, preostalih pet izvoljencev pa se prvič podaja v Bruselj. Zaradi izvolitve ministra Marjana Šarca in kočevskega župana Vladimirja Prebiliča za evropska poslanca bo prišlo do menjave na čelu ministrstva za obrambo, v Kočevju pa bodo dobili novega župana. Spremembe se obetajo tudi v sestavi državnega zbora, kjer bosta dosedanja poslanca Branka Grimsa in Mateja Tonina glede na izid državnozborskih volitev leta 2022 do konca mandata najverjetneje nadomestila Andrej Poglajen in Franc (Francisco Estanislao) Medic, ki sta oba kandidirala v volilnem okraju Idrija.
V Bruselj pet Gorenjcev
V novem sklicu Evropskega parlamenta bo sedelo kar pet Gorenjcev. Kranjčan Branko Grims (SDS), rojen leta 1962, je dolgoletni državni poslanec in mestni svetnik v Kranju. Je magister politoloških znanosti in univerzitetni diplomirani inženir geologije. Kot ustanovni član in poslanec SDS je bil član prve demokratično izvoljene skupščine Republike Slovenije. Med letoma 1993 in 1995 je bil glavni tajnik stranke, od leta 1997 do leta 2002 član državnega sveta, nato je bil strokovni sodelavec poslanske skupine stranke SDS do leta 2004, ko je bil izvoljen za poslanca, na to funkcijo pa je bil izvoljen tudi na vseh naslednjih volitvah v državni zbor.
Zala Tomašič (SDS), rojena leta 1995, bo najmlajša slovenska poslanka v Evropskem parlamentu. Po končani Škofijski gimnaziji v Šentvidu je odšla na študij v Iowo v ZDA, kjer je na kolidžu Grinnell študirala politologijo in ekonomijo. Med študijem je opravljala pripravništvo v ameriškem senatu v Washingtonu. Po končanem dodiplomskem študiju je opravljala pripravništvo Evropski ljudski stranki v Bruslju, kasneje je štiri mesece delala pri projektu Evropske komisije Evropski razvojni dnevi (European Development Days). Decembra 2020 je magistrirala na oddelku za vojne študije na Kraljevem kolidžu (King's College) v Londonu, v začetku leta 2021 pa se je zaposlila pri projektu predsedovanja Slovenije Svetu EU v Bruslju, kjer je delala v ekipi za odnose z Evropskim parlamentom. Leta 2022 se je zaposlila v poslanski skupini SDS v državnem zboru. V začetku leta 2023 je postala tudi mednarodna sekretarka SDS in začela voditi pogovorno oddajo Signal na Nova24TV.
Jeseničanka Irena Joveva (Svoboda), ki zdaj živi v Ljubljani, je bila rojena leta 1989 v Kranju. Po končani ekonomski gimnaziji v Radovljici je šolanje nadaljevala na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani, kjer je diplomirala iz mednarodnih odnosov, leta 2017 pa je zaključila še magistrski študij, smer svetovne študije. Od leta 2011 je delala v notranjepolitičnem uredništvu STA, od leta 2015 pa kot novinarka na Pop TV. Leta 2019 je bila na Listi Marjana Šarca (zdaj Gibanje Svoboda) izvoljena za evropsko poslanko.
Kamničan Marjan Šarec (Svoboda), rojen leta 1977, je po izobrazbi univerzitetni diplomirani igralec. Po zaključku študija na AGRFT se je leta 2005 na RTV Slovenija zaposlil kot novinar-urednik. Leta 2010 je bil izvoljen za župana Občine Kamnik in je župansko funkcijo opravljal dva mandata do leta 2018, ko je bil na Listi Marjana Šarca izvoljen za državnega poslanca. 17. avgusta 2018 je postal predsednik vlade, ki jo je vodil do odstopa 13. marca 2020. V sedanji vladi Roberta Goloba je minister za obrambo.
Prav tako Kamničan Matej Tonin (NSi), rojen leta 1983, je leta 2010 je magistriral na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani, kjer je študiral politologijo. Na lokalnih volitvah leta 2006 in 2010 je bil izvoljen v občinski svet Občine Kamnik. Leta 2007 je začel sodelovati s poslansko skupino NSi kot svetovalec za področje odnosov z javnostmi, nato je novembra 2008 ustanovil podjetje Vizija, ki se je ukvarjalo z videoprodukcijo in ustvarjanjem lokalnega spletnega medija Kamničan.si. Podjetje je vodil do leta 2011, ko je bil na predčasnih parlamentarnih volitvah izvoljen za državnega poslanca, kar se je ponovilo tudi na volitvah leta 2014. V obeh mandatih je bil tudi vodja poslanske skupine NSi. Leta 2018 je bil izvoljen za predsednika stranke NSi, junija 2018 je bil izvoljen za predsednika državnega zbora, ki ga je vodil do oblikovanja manjšinske vlade Marjana Šarca avgusta tega leta. Po menjavi vlade marca 2020 je postal minister za obrambo v tretji vladi pod vodstvom Janeza Janše, od leta 2022 pa je znova državni poslanec NSi.