Praznujejo tudi z družabno igro
V medvoških krajih se od konca aprila vrstijo dogodki ob tridesetletnici občine. Ob jubileju so ustvarili tudi družabno igro Spomin #medvodami.
Medvode – V Medvodah ob tridesetletnici občine nagovarjajo k tesnejšemu sodelovanju. »Splošnim družbenim trendom navkljub smo praznovanje jubileja namenili revitalizaciji skupnosti, saj verjamemo, da le dobro povezana skupnost lahko dvigne kvaliteto življenja,« so na občini pojasnili vsebine, ki jih povzema moto Moč dobrih vezi skupnost gradi.
Skupaj z javnim zavodom Sotočje, društvi, organizacijami, posamezniki in drugimi so oblikovali nabor različnih dogodkov, večinoma tradicionalnih, vendar nadgrajenih, ter spodbudili k izvedbi projektov, ki poudarjajo povezovanje, dediščino in identiteto občine Medvode. Eden izmed teh je družabna igra spomin – nov kulturno-turistični izdelek s 30 pari ploščic, na katerih so značilni elementi Medvod, od občinske zastave, sotočja Save in Sore, rojstne hiše Jakoba Aljaža in gradov do obleke roparskih vitezov in mini lePotičke. »Tematika projekta je dediščina Medvod v širšem pomenu, kar pomeni, da smo z zainteresiranimi udeleženci popisali reprezentativne elemente in na koncu izmed več kot 60 motivov izbrali tiste, ki predstavljajo mlado občino,« je povedala idejna vodja Sabina Spanjol iz zavoda Sotočje. Izbirali so med podobami nepremične in premične dediščine, rokodelskimi izdelki, tradicionalnimi dogodki ..., pri čemer je bil eden od kriterijev tudi kvaliteta fotografij in primernost vizualne podobe, je še pojasnila ter ob tem poudarila, da je igra spodbujala k povezovanju že v fazi priprave, k sodelovanju so namreč povabili vse občane, ki jih veseli fotografiranje. Po informativnem srečanju so organizirali delavnico, nato pa so se fotografi odpravili na teren in pogledali v svoje arhive.
Med ustvarjalci Spomina #medvodami je bila tudi Zvonka Hočevar. Izbira motivov ni bila lahka naloga, pravi, marsikaj so zaradi omejenega števila ploščic morali izpustiti; kljub temu verjame, da je družabna igra dobra ideja za druženje in spoznavanje značilnosti Medvod, še posebej za mlade.
Razstave, predstava na prostem
Novost so predstavili na sedmem Medvoškem kulturnem festivalu, ki je s pestrim dogajanjem, tokrat v sedmi izvedbi, zaznamoval drugo polovico minulega tedna. V Kulturnem domu Medvode so ob tej priložnosti pripravili tudi razstavo fotografij, uporabljenih v igri spomin.
Festivalski program je tudi sicer odseval obletnico občine; zavod Sotočje je vanj vnesel značilno trojnost: industrija–trško jedro–narava. Obiskovalce so med drugim povabili na voden ogled razstave ob knjižnici, kjer Turistično društvo Žlebe - Marjeta z izbranimi fotografijami vzbuja spomine na pomembne in zanimive dogodke v občini Medvode v preteklih treh desetletjih. Gre za del razstave Galerije pod kozolcem v Žlebeh, kjer so ob jubileju občine in 20-letnici društva razstavili fotografije na temo Ljudje in življenje v Medvodah, v galeriji na prostem ob Zbiljskem jezeru pa predstavljajo pomembne gradbene projekte. Razstava bo na ogled eno leto, s tem da bodo lokacije tematskih sklopov v septembru in januarju prihodnje leto zamenjali.
V okviru kulturnega festivala in praznovanja 30-letnice so na zelenici ob tržnici v sodelovanju z akademsko slikarko Andrejo Eržen postavili še kinetični vetrnici sodobne umetnosti z motivi Smledniškega gradu, medvoške knjižnice, Zbiljskega jezera, dvorca Goričane, Jakoba Aljaža s Triglavom … Program prazničnih dogodkov bodo v drugi polovici junija nadaljevali s predstavo na prostem – Antigono, ki jo pripravlja Združeno medvoško gledališče. Vrhunec bo sledil ob občinskem prazniku v začetku julija.