V Vrbi obudili Markov smn
Kulturno društvo dr. France Prešeren je v sodelovanju z Občino Žirovnica in Zavodom za turizem in kulturo Žirovnica po desetletju premora letos ponovno obudilo Markov smn.
Marsikje, kjer so cerkve posvečene sv. Marku, so ob njegovem godu, 25. aprilu, prirejali sejme oziroma »smne«, kot jim pravijo po domače.
Vrba – Apostol in evangelist sv. Marko, ki mu je posvečena podružnična cerkev v Vrbi, je med drugim zavetnik obrtnikov, slikarjev na steklo in košarjev. Zato so marsikje, kjer so cerkve posvečene temu zavetniku, ob njegovem godu, 25. aprilu, prirejali sejme oziroma »smne«, kot jim pravijo po domače. Prvi Markov smn so v Vrbi pripravili že leta 1999 pod okriljem moškega noneta Vasovalci, leta 2008 pa je organizacijo prevzelo Kulturno društvo dr. France Prešeren.
Kot je pojasnila predsednica društva Jerneja Stres, so zadnji Markov smn načrtovali leta 2014, a je bil tedaj zaradi slabega vremena odpovedan. »Nekoč je bil semenj dvodnevni dogodek, s sobotnim pevskim večerom pri cerkvi sv. Marka in nedeljskim sejmom. Pri ponovnem obujanju smo vse aktivnosti združili v en dan in se osredotočili na etnološko in lokalno tradicijo. Tudi v prihodnje načrtujemo pripravo dogodka z različnimi in izvirnimi programi,« je dejala Stresova. Markov smn je letos odprl žirovniški župan Leopold Pogačar, ki je poudaril, da takšni dogodki niso le priložnost za dober nakup, temveč predvsem za srečanje domačinov, ohranjanje tradicije, starih običajev in šeg.
Organizatorji so posebno pozornost namenili ustvarjalcem domače in umetnostne obrti ter drugih ročnih spretnosti. Na stojnicah so se predstavili rezbarji, na ogled so bili medeni, pleteni in klekljani izdelki, izdelki iz pire, poslikava loncev, izdelki bogate etnološke dediščine in mojstrske delavnice. Na eni izmed stojnic so se obiskovalci lahko preizkusili v miselnih igrah iz lesa, na drugi v ročnih spretnostih, saj so iz slame lahko spletli kite in iz njih oblikovali svoj izdelek. »Etnološko najbolj znan ročno spleteni izdelek iz slame je t. i. doužnjek. Gre za lestenec, ki spominja na običaje ob koncu žetve. Po končani žetvi so namreč nekoč spletli preprosto kito iz slame, jo oblikovali v venček, okrasili s poljskimi rožami in ga dali najboljšemu koscu,« je pojasnil Janez Jakob.
Markov smn je bil že od vsega začetka priložnost za srečanje pevskih in glasbenih skupin. Tudi letos ni nič drugače. Po nastopu Pihalnega orkestra Lesce so se predstavile pevske skupine in zbori iz domačih ter okoliških krajev. V popoldanskem času so obiskovalce zabavali še plesalci kantri plesne šole Wild west, čemur je sledil otroški program v izvedbi društva Kreaktiv iz Begunj na Gorenjskem.
Markov smn je privabil domačine, obiskovalce iz sosednjih občin in tudi tuje turiste. »Sprehodila sem se po Vrbi in se udeležila svete maše v cerkvi sv. Marka. Opazila sem, da je kraj zelo lepo urejen. Všeč mi je, da skrbno ohranjajo stare običaje. Prav posebno pa cenim priložnosti za druženje, ki jih takšni dogodki nudijo. Na stojnicah so bili na ogled zelo lični izdelki, ki so delovali, kot da so narejeni z zlatimi rokami,« je povedala Nada Čadež iz Radovljice. Mirjana Čeferin iz Zasipa pa je poudarila, da je v Vrbi vselej čutiti izjemno pozitivno energijo, še posebno pa so jo navdušile pevske in plesne točke.