Kranjskogorski policisti v prenovljeni lepotici
Stavba Policijske postaje Kranjska Gora je doživela temeljito energetsko prenovo, s katero so bistveno znižali porabo električne in toplotne energije ter emisije CO2. Na lepo stavbo so ponosni tudi domačini.
»S premišljeno energetsko sanacijo nam je uspelo narediti veliko – za več kot šestdeset odstotkov smo zmanjšali porabo energije in količino emisij ogljikovega dioksida. To se bo najbolj poznalo na manjšem obremenjevanju okolja, na nižjih stroških obratovanja in tudi na počutju ljudi. Tudi to je bil pomemben motiv za obnovo.«
Kranjska Gora – V Kranjski Gori so v petek uradno odprli prenovljeno policijsko postajo. Stavba, zgrajena leta 1981, je doživela celovito energetsko prenovo: izvedli so toplotno in hidroizolacijo, uredili centralno prezračevanje, zamenjali okna in vhodna vrata kleti, namestili LED svetila in toplotno črpalko, zamenjali kotel … Vrednost investicije, s katero so znižali porabo električne in toplotne energije za 67 odstotkov ter emisije CO2 za 62 odstotkov, je bila 690 tisoč evrov, je povedal minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar in povedal, da želijo v nadaljevanju med prvimi energetsko obnoviti tudi sedež Policijske uprave Kranj.
»Vesel sem, da odpiramo kranjskogorsko lepotico. Ponovno jo predajamo v namen ne samo policistkam in policistom, ampak tudi občankam in občanom Kranjske Gore, državljanom in tudi tujcem, ki prihajajo sem na oddih,« je dejal Poklukar in pojasnil, da je ob lanski vrnitvi na čelo notranjega ministrstva znova zagnal program energetske sanacije objektov ministrstva in policije v okviru zelenega prehoda. Ta bo sicer zaradi preusmeritve proračunskih sredstev v obnovo po lanskih poplavah nekoliko okrnjen. »V Načrtu za okrevanje in odpornost kandidiramo z upravnima stavbama policijskih uprav v Kranju in Celju. Verjamem, da bomo skupaj z ministrstvom za okolje, podnebje in energijo našli skupni imenovalec in naredili še nujno potrebno energetsko sanacijo in prenovo srca in duše slovenske policije – Policijske akademije v Tacnu.« Napovedal je tudi, da bodo v prihodnjih letih nabavili električna vozila za policijo, še zlasti v središčih večjih mest.
Namestnik generalnega direktorja policije Robert Ferenc je poudaril, da ima kranjskogorska policijska postaja pomembno vlogo ne samo pri zagotavljanju varnosti v enem najpriljubljenejših slovenskih turističnih krajev, ampak tudi pri promociji države. »Je namreč ena tistih točk, s katero imajo ljudje pogosto stik. Bodisi ker iščejo informacijo ali pa se jim, kar se na dopustu rado zgodi, pripetijo nevšečnosti. Policijska postaja je tako eden od tistih prostorov, po katerem turisti ocenjujejo našo državo, prijaznost in odprtost ljudi. Zato je prav, da del sredstev za investicije namenimo za obnove policijskih postaj in poskrbimo za njihovo urejenost,« je dejal. »S premišljeno energetsko sanacijo nam je uspelo narediti veliko – za več kot 60 odstotkov smo zmanjšali porabo energije in količino emisij ogljikovega dioksida. To se bo najbolj poznalo na manjšem obremenjevanju okolja, na nižjih stroških obratovanja in tudi na počutju ljudi. Tudi to je bil pomemben motiv za obnovo. Želimo si namreč, da bi se v tem objektu dobro počutili tako občani, ki k nam pridejo po pomoč, kot tudi policisti, ki tu preživijo velik del svojega delavnika,« je dodal.
»Tako lep objekt zagotovo pripomore tudi k dobrim delovnim pogojem. Veseli smo, da je naša policijska postaja ena prvih, ki je bila deležna energetske prenove, in smo ponosni na videz objekta, ki je eden najbolj pompoznih na samem vhodu v Kranjsko Goro. Tudi obiskovalci, ki prihajajo sem, so presenečeni nad videzom postaje in upam, da bomo zanj tako kot do zdaj tudi naprej dobro skrbeli,« je povedal načelnik Policijske postaje Kranjska Gora Damjan Lepoša, ki vodi 22-članski kolektiv, s katerim po njegovih besedah zagotavljajo izvajanje vseh policijskih nalog na tem območju.
Tudi županja Kranjske Gore je navdušena nad videzom prenovljene policijske postaje: »Zares krasno je videti, zelo mi je všeč, da je obnovljena v alpskem stilu, ker res spada v naš kraj. S to obnovo ne bodo samo precej privarčevali pri energiji, ampak bo tudi manj onesnaževanja okolja.«
Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer pa je ob pohvali kolegu na notranjem ministrstvu, da se je lotil energetske prenove stavb policije in ministrstva, poudaril, da je sam pred izzivom poiskati zadosti sredstev za še več takšnih objektov.