Sončne elektrarne na občinske stavbe
V Kranju bodo na občinskih stavbah postavili sončne elektrarne. Vrednost investicije, ki jo bodo izvedli v javno-zasebnem partnerstvu, je ocenjena na dobrih trinajst milijonov evrov.
Iz Lokalnega energetskega koncepta občine Kranj iz leta 2020 izhaja, da ima od 24 pregledanih občinskih stavb in stavb krajevnih skupnosti 16 objektov primerne strehe za postavitev sončne elektrarne.
Kranj – Mestna občina Kranj bo na stavbah v svoji lasti postavila sončne elektrarne, kar namerava izvesti v obliki javno-zasebnega partnerstva. Mestni svet je tako obstoj javnega interesa že ugotovil, prav tako je potrdil odlok o javno-zasebnem partnerstvu za izvedbo projekta Sončne elektrarne na površinah in objektih Mestne občine Kranj. V odloku je za izvedbo javnega razpisa za izbiro zasebnega partnerja predvidena uporaba konkurenčnega dialoga.
Iz Lokalnega energetskega koncepta občine Kranj iz leta 2020 izhaja, da ima od 24 pregledanih občinskih stavb in stavb krajevnih skupnosti 16 objektov primerne strehe za postavitev sončnih elektrarn, preostalih osem objektov pa je pogojno primernih zaradi varstva kulturne dediščine ali ostalih vzrokov. »Od leta 2020 se je nabor potencialnih objektov za postavitev sončnih elektrarn še razširil,« pojasnjujejo na občini, kjer si prizadevajo za uresničitev ciljev skupnostne samooskrbe in zmanjšati stroške rabe električne energije v javnih objektih. Mestna občina (in krajevne skupnosti) ima sicer v lasti 69 objektov in osem parkirišč.
Osnovni namen izvedbe projekta sončnih elektrarn je povečanje samooskrbe z električno energijo za mestno občino in zavode, ki za izvajanje svoje javne dejavnosti uporabljajo ali upravljajo površine in objekte v občinski lasti. Poleg tega je namen investicije aktivno prehajanje v brezogljično družbo, eden od osrednjih ciljev projekta pa je tudi zagotovitev zanesljive in stroškovno učinkovite oskrbe z električno energijo v javnih objektih.
Občina je na poziv promotorjem prejela vlogi o zainteresiranosti družb Resalta in Petrol, ki sta predlagala izgradnjo sončnih elektrarn v obliki javno-zasebnega partnerstva. Tudi opravljena finančno-ekonomska analiza je pokazala, da je izvedba projekta v javno-zasebnem partnerstvu za občino ugodnejša kot izvedba projekta na podlagi javnega naročila.
Ocenjena vrednost investicije po stalnih cenah iz novembra 2023 znaša 13,3 milijona evrov z DDV.