Udeleženci, skupaj jih je bilo okoli dvesto, prihajali pa so posamično in v skupinah, so najprej prevzeli že pripravljene sadike dreves.

Zasadili dva tisoč mladih dreves

Okoli dvesto prostovoljcev se je v soboto dopoldne zbralo na robu severne obale Bohinjskega jezera in se pridružilo vseslovenski prostovoljski akciji sajenja dreves, ki jo je, letos že peto leto zapored, organizirala družba Slovenski državni gozdovi.

Posadili so po dvesto sadik jerebike, rdečega bora, češnje, ostrolistnega javorja in lipe ter štiristo sadik jelke in šeststo sadik macesna.

Ribčev Laz – »Že dvajset let nismo bili v Bohinju, zato smo se tokrat z namenom, da naredimo nekaj dobrega za okolje, odločili, da pridemo prav sem. Sicer delam na področju transporta, zato mi je posebno pomembno, da naredim nekaj za okolje – ne samo z besedami, ampak tudi z dejanji,« je povedal eden od udeležencev sobotne akcije z naslovom Pomladimo gozdove 2024, v okviru katere je družba Slovenski državni gozdovi (SiDG) organizirala sadnjo dreves na petih lokacijah po Sloveniji.

»Vsako leto smo na drugi lokaciji, letošnjo smo izbrali, ker je bil tu lani poleti vetrolom, katerega rezultat je ogolela površina tik ob jezeru. Za Bohinj kot eno od lokacij smo se odločili tudi zato, da pokažemo, kakšno škodo lahko povzročijo ujme, in obenem pripomoremo k hitrejši obnovi tega turistično močno obremenjenega območja,« je povedal Luka Seidl, vodja ljubljanske enote SiDG. »Nismo pričakovali tako velikega obiska, smo pa res veseli vsakega prostovoljca, ki se nam je pridružil.«

Tudi v Bohinju se je, tako kot na vseh drugih lokacijah, delovne akcije udeležilo tudi več organiziranih skupin, kot so taborniki, skavti, osnovnošolci, dijaki, študenti, civilne iniciative in podjetja. Ker je sadnja preprosto opravilo, je bilo kot vsako leto tokrat v gozdovih tudi veliko družin, ugotavljajo organizatorji.

Glavni namen prostovoljske akcije je ozaveščati širšo javnost o pomenu gozdov, o tem, da lahko prav vsi prispevamo k obnovi poškodovanih gozdov in da moramo skupaj ohraniti gozdove za prihodnje generacije, so še poudarili.

»Do vzgoje kakovostnih gozdov, ki so zaradi podnebnih sprememb vedno bolj podvrženi naravnim ujmam, namreč lahko pridemo samo ob sodelovanju gozdarske stroke, lastnikov gozdov in širše družbene skupnosti.«

Dogodek, ki so ga letos organizirali petič zapored, pa je bil kot vsako leto tudi priložnost za druženje ljudi, ki jim ni vseeno za naravo, dodajajo.

V Bohinju so tokrat posadili dva tisoč sadik različnih drevesnih vrst, po dvesto sadik jerebike, rdečega bora, češnje, ostrolistnega javorja in lipe ter štiristo sadik jelke in šeststo sadik macesna.

»Vrste, ki smo jih sadili, je izbral Zavod za gozdove glede na rastišče; načeloma pa gremo vedno v korak z naravo in izberemo tiste drevesne vrste, ki na tem območju rastejo že sicer. Po drugi strani pa večja pestrost zmanjšuje možnost, da bodo ekstremni dogodki, kot so ujme, prizadeli vse vrste naenkrat,« je še pojasnil Seidl.

Povedal je še, da bodo v prihodnjih letih v sodelovanju z Zavodom za gozdove na novo pogozdeno območje posebej pozorno spremljali in zanj skrbeli.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kamnik / sreda, 24. junij 2020 / 08:58

Vandali se izživljajo nad kolesi

Zaradi vandalizma na sistemu izposoje električnih koles so v Kamniku več kot desetim uporabnikom že onemogočili izposojo.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / petek, 16. maj 2008 / 07:00

Sindikati za socialno Evropo

Kranjska Gora - Danes se v Kranjski Gori končuje 9. mednarodna konferenca Fundacije Otto Brenner, na kateri se je o vprašanjih vloge sindikatov v novi Evropi pogovarjalo 250 pred...

Zanimivosti / petek, 16. maj 2008 / 07:00

Draga dieta za bolnike s celiakijo

17. maja je mednarodni dan celiakije. Po nekaterih raziskavah naj bi 20 tisoč Slovencev imelo to bolezen.

Zanimivosti / petek, 16. maj 2008 / 07:00

Promocija vseživljenjskega učenja

Kranj - Tednu vseživljenjskega učenja, ki se bo odvijal od 19. do 25. maja, bodo že šesto leto zapored namenili posebno pozornost tudi na Ljudski univerzi Kranj. Ob tej priložnos...

Šport / petek, 16. maj 2008 / 07:00

Šarabon kandidat za poslovnega direktorja

Kranj - Kot vse kaže, se tudi v alpskem delu naše Smučarske zveze urejajo kadrovski zapleti. Na seji alpskega odbora sta svoja programa ta teden predstavila glavni trener moške r...

Šport / petek, 16. maj 2008 / 07:00

Šenčurjanke v prvo ligo

Šenčur - Ekipa članic Namiznoteniškega kluba Šenčur je že v svoji prvi sezoni poskrbela za velik uspeh. Potem ko so si v rednem delu druge slovenske lige priborile kvalifikacije...