Gorenjsko želijo povezovati
Župani gorenjskih občin, ki so se ta teden sestali na seji Sveta gorenjske regije, si želijo čim prej uresničiti skupne razvojne programe, ki bi regijo še bolj povezali.
Kranj – V prostorih kranjske občine je minuli torek potekala sedma seja Sveta gorenjske regije. Na njej so župani govorili o predlogih projektov različnih ministrstev za vključitev v Dogovor za razvoj gorenjske regije in njihove predloge zavrnili.
Regionalna razvojna agencija Gorenjske je namreč lani pripravila osnutek tako imenovanega Dogovora za razvoj gorenjske regije za obdobje 2016–2019, ki so ga po potrditvi Razvojnega sveta gorenjske regije posredovali na ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo. V njem so zapisali štirinajst najpomembnejših skupnih projektov regije.
Po sestankih na različnih ministrstvih so njihovi predstavniki podprli nekatere predloge glede projektov, kot so Gorki – 2. faza, daljinska kolesarska pot Jesenice–Lesce–Bled, projekt Protipoplavna ureditev porečja Selške Sore, in še nekatere druge. Župani so se z izvedbo predlaganih projektov sicer strinjali, vendar ne v okviru Dogovora za razvoj gorenjske regije za obdobje naslednjih pet let. Želijo namreč, da se podprejo skupni razvojni projekti regije, ki bodo Gorenjsko povezali, ne pa zgolj posamezni projekti. Med te povezovalne projekte na primer sodi regijski projekt Trajnostna mobilnost in mreža kolesarskih poti.
So pa župani podprli pripravo projektnega predloga večgeneracijskega centra, saj na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti načrtujejo razpis za večgeneracijske centre. V vsaki regiji naj bi sofinancirali enega, ta pa bo izvajal različne preventivne programe za reševanje socialnih stisk in težav.
Na seji je direktor Regionalne razvojne agencije Gorenjske, BSC Kranj, Rok Šimenc župane seznanil z lastniškim preoblikovanjem družbe BSC Kranj. V skladu z zakonom o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja mora za vpis v evidenco regionalnih razvojnih agencij biti družba v večinski javni lasti in v okviru javnega dela morajo imeti gorenjske občine večinski delež.
Župani so govorili tudi o predlogih ukrepov za preprečevanje škode, ki jo povzročajo hudourniki, ter poskusu reorganizacije podjetja Savskih elektrarn in podprli sklep, da Svet gorenjske regije nasprotuje morebitni združitvi energetskih družb na reki Savi in selitvi sedeža družbe Savskih elektrarn Ljubljana, d. o. o., z Gorenjskega.
Bojan Žnidaršič je županom predstavil akcijo Boš sadiv«: Slovenija – sadni raj Slovenskega rodovnega gibanja, v okviru katere se javne površine zasajajo z avtohtonim visokodebelnim sadnim drevjem. Z akcijo želijo približati naravo ljudem in jim omogočiti, da v prihodnosti pridejo do brezplačnega, zdravega sadja.