Žlahtne narečne viže
Na šestnajstem Večeru slovenskih viž v narečju, ki je potekal v Škofji Loki, so slavili Lisjaki z Barbaro in Neli, občinstvo pa so najbolj navdušili Raubarji in tako že drugo leto zapored osvojili vandrovčka.
Večer slovenskih viž v narečju, ki ga organizira Radio Sora v sodelovanju z agencijo Geržina Videoton, je edini festival pri nas, ki še goji slovensko narečno besedo in z njo jezikoslovno pestrost našega naroda. Narečja so posebnost našega prostora, vsekakor pomemben del naše kulturne dediščine, zato je potrebna skrb za njihovo ohranjanje. »Narečja so veliko bogastvo, ki ga premoremo; po eni strani je že prav čudežno – tako majhen narod, pa toliko različnih govoric,« je o pomembnosti festivala in ohranjanju narečij dejal eden tokratnih ocenjevalcev besedil, kantavtor Adi Smolar.
Tokrat se je na prireditvi, ki so jo povezovale voditeljice Radia Sora Andreja Čamernik, Jana Jenko in Damjana Peternel, predstavilo osem ansamblov: Raubarji in Odklop so prepevali po poljansko, v gorenjskem narečju se je predstavil ansambel Galop, v dolenjskem ansambel Šment, notranjsko narečje sta zastopala ansambla Lisjaki z Barbaro in Neli ter Brkinski trio, štajersko ansambel Murni, Frajerke pa so zapele po pohorsko. Skladbe je ocenjevala strokovna komisija, ki so jo sestavljali Simon Golobič, Aleksij Jercog, Jože Skubic in predsednik komisije Tomaž Tozon, ki je priznal, da odločitev o zmagovalcu ni bila lahka: »Ansambli so bili dokaj izenačeni, vendarle smo se enoglasno odločili za zmagovalno skladbo.«
Nagrado za najboljšo skladbo pa tudi za melodijo je strokovna komisija dodelila ansamblu Lisjaki z Barbaro in Neli, ki je slavila s skladbo v notranjskem narečju Kdr bwš rat'la mama. Matic Štavar, soavtor zmagovalne viže: »Ne morem verjeti, kar dve nagradi! Tako lepa pesmica je 'ratala', da smo res vsi ponosni nanjo. Dejansko smo jo zaigrali res s ponosom – res smo zelo zadovoljni!«
Tudi letos pa so občinstvo v dvorani na Trati prepričali Raubarji, in sicer s skladbo v poljanskem narečju Čez polanske griče. Tako so si že drugič zapored prislužili vandrovčka, kipec, ki je delo umetnika Petra Jovanoviča, obenem pa so prejeli tudi nagrado za najboljše narečno besedilo – ta je šla v roke Davidu Mohoriču. Besedila sta ocenjevala Francka Benedik in Adi Smolar, ki sta pohvalila prav vse avtorje, zmagovalna pesem pa ju je prepričala s spretnim prepletanjem opravičevanja navdušenega planinca svoji potrpežljivi izbranki, vse skupaj pa je navdihujoče zajeto v refrenu. O nastajanju pesmi je David Mohorič povedal: »Besedilo je nastajalo spontano. Najprej je treba dobiti idejo – ta je bila opisati naše poljanske kraje. Odločil sem se za naše griče in potem je peljala pot malo gor, malo dol.«
Vsi nastopajoči so prejeli ročno izdelani srček – dražgoški kruhek mojstrice domače umetnostne obrti Cirile Šmid iz Železnikov. Podelili so tudi Vodovnikovo nagrado, ki jo za dolgoletno kakovostno ustvarjanje besedil poklanja Društvo pesnikov slovenske glasbe v sodelovanju z Občino Zreče. Plaketo je tokrat prejel Jože Grgovič – »tenkočuten pesnik, ki zna skozi poezijo in besedila poslušalcu pričarati prvinski občutek domačnosti in udobja«. Avtor se je nagrade razveselil: »Vedno, kadarkoli grem od doma, iščem ideje v naravi. Zvečer pa, ko pridem domov, se pogovarjam s tišino in takrat lahko človek največ naredi!«