Obnova garaž, ne azilni dom
Na ministrstvu za obrambo zavračajo govorice, da v kranjski vojašnici po tihem vzpostavljajo azilni dom. Kot pojasnjujejo, gre za enega ključnih objektov Slovenske vojske, kjer trenutno poteka obnova garaž in delavnice.
Vrednost projekta prenove hangarjev in delavnice ter ureditev uvoza v vojašnico je okoli 7,5 milijona evrov, prenova elektro omrežja pa bo stala 950 tisoč evrov. Predviden zaključek projekta je do avgusta.
Kranj – V Vojašnici Petra Petriča v Kranju že nekaj časa potekajo gradbena dela. Že ob začetku del so se pojavili namigi, da naj bi v vojašnici po tihem urejali center za migrante oziroma izpostavo azilnega doma, o čemer je bil na februarski seji mestnega sveta povprašan tudi kranjski župan Matjaž Rakovec. »Migrantskega centra v Kranju zagotovo ne bo,« je odgovoril. Po zadnji odločitvi vlade, da bodo na območju nekdanjih mejnih prehodov Obrežje in Središče ob Dravi vzpostavili izpostavi azilnega doma, in nasprotovanju lokalnega prebivalstva pa so se govorice o možni vzpostavitvi azilnega doma v kranjski vojašnici spet obudile, zato smo se po odgovore obrnili na ministrstvo za obrambo. »Vojašnica Petra Petriča v Kranju je bila in ostaja eden ključnih vojaških objektov Slovenske vojske, zato ni predvidena nobena druga raba vojašnice izven potreb Slovenske vojske,« so odgovorili.
Na ministrstvu za obrambo kranjsko vojašnico vidijo kot perspektivno vojašnico, v kateri sta nameščeni ključni enoti SV – Enota za specialno delovanje in Logistična brigada. Kot pojasnjujejo, pa so objekti v vojašnici ter komunalna, energetska in elektro infrastruktura stari že več kot 50 let, zato so potrebna večja investicijska vlaganja za zagotavljanje ustrezne uporabnosti in prilagajanje sodobnim potrebam vojske.
V vojašnici tako ministrstvo za potrebe Slovenske vojske prenavlja garažne objekte za hranjenje bojnih vozil in rekonstruira delavnico za vzdrževanje vojaških bojnih in nebojnih vozil. V projekt je vključena tudi ureditev uvoza v vojašnico, vzporedno pa prenavljajo tudi transformatorske postaje in električno omrežje vojašnice, ki je tudi del projekta avtonomnega samooskrbnega vozlišča na podlagi vodikove tehnologije. Slednji je sicer v fazi projektiranja in teče po postopku javno-zasebnega partnerstva. Del tega projekta je tudi postavitev sončne elektrarne na strehah garažnih, skladiščnih in delavniških objektov.
Izvedba projekta avtonomnega samooskrbnega vozlišča pa ni odvisna samo od ministrstva za obrambo, ampak tudi od zasebnega partnerja, so dodali. »Trenutno je v fazi priprave projektne dokumentacije, zato še nimamo natančnejšega terminskega plana izvedbe. Načrtujemo ga v letu 2025.«