Jesenice potrebujejo karavanško vodo
V drugi cevi predora Karavanke že polagajo vodovodne cevi, v prihodnje pa bodo uredili tudi vodno zajetje. Na Jesenicah so že izrazili interes za uporabo karavanške vode.
Na Darsu so nam povedali, da bo karavanška voda namenjena oskrbi s pitno vodo lokalnih skupnosti, ni pa predvidena njena komercialna raba.
Hrušica – V sklopu gradnje nove, vzhodne cevi predora Karavanke poteka tudi gradnja karavanškega vodovoda. Da je območje res polno vode, je bilo videti že na nedavni slovesnosti ob preboju druge cevi; voda je za zdaj speljana po meteornem kanalu v reko Savo. A kot so nam potrdili na Darsu, v predoru že polagajo vodovodne cevi, v prihodnje pa bodo zgradili še vodno zajetje.
V novi predorski cevi bodo uredili dodatni slepi prečnik z vso potrebno strojno opremo, iz prečnika bo zavrtanih šest vrtin za zajem pitne vode, ta pa se bo odvajala iz predora preko cevovoda pod voziščem vse do vodovodnega jaška na južnem portalu, so pojasnili. Kako izdaten je vodni vir v novi predorski cevi, na Darsu natanko ne vedo, saj še niso izvedene vrtine za zajem vode, ki bi dale natančnejše podatke o predvidenih količinah za črpanje, so pojasnili.
Rezervni vir za Jesenice
Interes za oskrbo s pitno vodo iz novega vodovoda je že izrazila Občina Jesenice, saj so bili v zadnjem obdobju občani nekajkrat brez pitne vode zaradi okvar na vodovodu Peričnik. Karavanški vodni vir bi bil tako rezervni vir za oskrbo mesta. Občinski svetniki so zato v začetku leta sprejeli sklep, po katerem naj Občina Jesenice pravočasno izkaže svoj interes za uporabo vodnega vira iz cestnega predora Karavanke.
O tem, kakšne so možnosti za to, naj bi govorili na sestanku z Darsom v začetku aprila, je povedal vodja oskrbe s pitno vodo v jeseniškem javnem komunalnem podjetju Jeko Matjaž Pezdir. Vodovod je sicer urejen že v stari, zahodni predorski cevi, njegov upravljavec pa je Komunala Kranjska Gora. A po besedah Matjaža Pezdirja vodovod na več mestih pušča, zato dobršen del vode teče v meteorni kanal oziroma »v prazno«. Izdatnost je tako le še okrog 10 litrov na sekundo, kar ne zadošča za oskrbo Jesenic. Iz vira tako upravljavec Komunala Kranjska Gora oskrbuje le dve hiši na Dovjem.
Projekt Vodni center Mlake
Dars naj bi ob obnovi stare predorske cevi vodo speljal v novo cev preko prečnega rova, tako da bi bila vsa voda iz predora speljana po eni cevi do vodovodnega jaška ob portalu predora. V Jeku so že v letu 2022 pripravili idejno zasnovo projekta, kako bi karavanški vodni vir vključili v oskrbo s pitno vodo Jesenic. V sklopu Vodnega centra Mlake bi zgradili črpališče, saj bi bilo zaradi višinske razlike in nezadostnega tlaka vode vodo iz predora treba prečrpavati. Zgradili bi tri vodohrane s skupnim volumnom več kot 2000 kubičnih metrov, s čimer bi pridobili dodatno zalogo vode za Jesenice.
Na sestanku bodo govorili tudi o upravljanju karavanškega vodnega vira ter vodovoda. Po neuradnih informacijah naj bi bil upravljavec Dars. Ker pa je vodni vir na območju občine Kranjska Gora, bo potreben dogovor Darsa in obeh občin.
Viškov vode pa že vrsto let ne uporabljajo več v komercialne namene, razlog so dolgoletni spori in zapleti, saj je bilo interesov za komercialno rabo v preteklosti veliko. Tudi v prihodnje karavanška voda ni predvidena za komercialno rabo, so nam odgovorili na Darsu.
Znano pa je, da je karavanška voda zelo kakovostna, saj izvira globoko pod Karavankami in je brez površinskih vplivov.