Številni glasbeni nastopi so pričarali nasmeh na obraz slehernega posameznika v dvorani. / Foto: Nik Bertoncelj

Šolska zgodba skozi čas

Letos mineva sto dvajset let od ustanovitve osnovne šole na Koroški Beli, ki jo danes obiskuje 471 učencev. V vasi so sicer prvo šolo zgradili že leta 1858.

Jesenice – Pouk branja in pisanja naj bi glede na starejše vira na Koroški Beli sprva vodil župnik v privatnih hišah. V vasi so prvo šolo zgradili leta 1858, pozneje pa so zaradi potrebe po večjih prostorih in razredih zgradili večjo šolo s petimi učilnicami in stanovanji za učitelja in služitelja. Šolo so slavnostno odprli 6. oktobra 1904, na njej pa so poučevali krščanski nauk, slovenščino, sadjarstvo, matematiko, prirodoznanstvo, zemljepis, petje in zgodovino. Število šoloobveznih otrok je bilo takrat precej manjše, do konca 1939 so zaradi večjega števila učencev zgradili novo poslopje, ki z nekaj prenovami še danes služi svojemu prvotnemu namenu. Šolo danes obiskuje 471 učencev, 425 na matični šoli, kjer imajo dvajset oddelkov, in 46 na podružnični šoli, kjer so razdeljeni v tri oddelke.

Kot je dejala v. d. ravnateljice Sanda Zupan, šola na sedanji lokaciji že 120 let skrbi za vzgojo in izobraževanje krajanov Koroške Bele in okoliških naselij. »Ko se ozremo nazaj, lahko vidimo 120 let neprecenljivih trenutkov, ki so oblikovali življenje številnih generacij. Vsaka učilnica je bila prizorišče raziskovanja, vsak hodnik nosi sledove učiteljev in učencev, vsak zvonec priča o preteklih dogodkih in dosežkih. Naša šola je in je bila več kot le gola stavba. Bila je prostor, kjer so se stkale vezi prijateljstva, kjer so se rojevale sanje in kjer so učenci in zaposleni skupaj rasli kot posamezniki,« je poudarila Sanda Zupan.

Ob častitljivem jubileju so pred dnevi v Kulturnem domu Julke in Albina Pibernika na Slovenskem Javorniku pripravili pester glasbeni program in podelili priznanja za likovni in literarni natečaj, ki so ga v okviru praznovanja organizirali na šoli. Učence so povabili, da se pomaknejo v prihodnost in si zamislijo, kako bo šola videti čez 120 let. Med zamislimi je bilo tako mogoče slišati o šoli s 15 nadstropji, dvigalom, bazenom in roboti, z ravnateljico, ki ima namesto glave ekran, pa tudi o predmetih, povezanih z vesoljem, ter vnaprej posnetih urah.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sobota, 17. maj 2014 / 09:22

Uničene zaloge so že nadomestili

Požar, ki je minulo soboto v Kamniku uničil šestdeset ton granulatov in plastičnih izdelkov podjetja Iskra Mehanizmi, za delovanje družbe ne bo imel hujših posledic.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / nedelja, 16. december 2018 / 12:59

Neposredno obveščanje vlagateljev

Kranj – Agencija za kmetijske trge je začela neposredno obveščanje vlagateljev o pomembnih rokih za izpolnitev obveznosti. Tako je v ponedeljek vsem vlagateljem, ki jim 9. januarja poteče rok za od...

Kronika / nedelja, 16. december 2018 / 12:59

Vlamljali v vozila

Jesenice – Jeseniški policisti so v sredo obravnavali tatvino denarja iz kabine tovornega vozila. Kot so ugotovili, je imel storilec lahko delo, saj je bilo vozilo odklenjeno, denarnica pa na armat...

GG Plus / nedelja, 16. december 2018 / 12:58

Noči brez spanca

Iva ima velike težave s spanjem. Še zmeraj pride dan, ko ponoči ne zatisne oči. Takoj zatem, ko nasloni glavo na blazino, se ji zdi, da ji je na prsi legel težak, mlinski kamen. Nemalokrat ji začne...

Kranjska Gora / nedelja, 16. december 2018 / 12:55

Peričnik natančno izmerjen

Raziskovalci Fakultete za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani so opravili natančne meritve spodnjega slapu Peričnik. Slap je bil na ta način izmerjen prvič.

Škofja Loka / nedelja, 16. december 2018 / 12:54

Odprli vrata pravljične dežele

V gozdičku pri Virmašah bodo tudi letos osemnajst dni v decembru otrokom poskušali pričarati pravo pravljično doživetje v družbi številnih pravljičnih junakov.