Slikopleskarji generacije 1968 so direktorici Gorenjskega muzeja Marjani Žibert predali listino in knjigo. / Foto: Primož Pičulin

Živeli so v gradu Khislstein

V Ullrichovi hiši so se srečali nekdanji dijaki poklicne slikopleskarske šole v Kranju, ki so svoja dijaška leta preživeli v internatu v gradu Khislstein.

Leta 1968 je triletno šolanje na kranjski slikopleskarski šoli zaključilo sedemdeset učencev iz vseh koncev Slovenije. Večina med njimi je živela v internatu, ki je imel svoje prostore v gradu Khislstein. Kot je pojasnil organizator srečanja Anton Černič iz Metlike, je bil grad pred več kot petdesetimi leti videti precej drugače. »Bil je v slabem stanju, s fasade je odpadal omet, okna so se slabo zapirala, sobe niso bile ogrevane, spali smo na železnih pogradih, parket pa smo morali vsak mesec premazati s pasto. Danes je stanje precej drugačno, grad z okolico je čudovito urejen,« je dejal Černič in nadaljeval: »Še vedno se spominjamo, kako smo hodili kadit v bunker zraven gradu, igrali mali nogomet, pobegnili v kino, hodili v čevljih po notranjih lesenih stopnicah in bili za to kaznovani. Bili smo mladi in srečni s tistim, kar smo imeli.«

Nekdanji sošolci so se tokrat srečali šestič. Prvo snidenje so pripravili leta 1991, 23 let po zaključku šolanja. »V času šolanja so se med nami spletla prijateljstva, ki pa so zaradi razpršenosti po Sloveniji in zaradi poklicnega dela ter redkih medsebojnih stikov zamrla. Polovica nas je delala v stroki, za katero smo se izšolali, nekateri so šli v druge poklice, nekaj nekdanjih sošolcev pa je mnogo prekmalu umrlo.« Lansko leto, ko so slavili zlati jubilej, petdeset let, odkar so končali šolanje, so podpisali listino in sprejeli svoj ''malarski'' grb ter zastavo. »Grb je v ščitu na beli podlagi. V njem je simbol Triglava in osnovno orodje slikopleskarjev, čopič, lopatica in lestev, ter letnica 2018. Zastava je modre barve, ki simbolizira morje, in zelene, ki predstavlja Slovenijo,« je pojasnil Černič.

Ob letošnjem srečanju, ki sta se ga udeležila tudi njihova profesorja Štefan Jerala in Franc Juvan, so podpisano listino in zastavo z grbom predali direktorici Gorenjskega muzeja Marjani Žibert. Obenem so ji izročili tudi lani izdano knjigo z naslovom Slikopleskarji, ki so končali šolanje v Kranju – generacija 1968. V njej je popisanih vseh pet dotedanjih srečanj, slikopleskarsko orodje, opis nekaterih materialov iz leta 1965 ter nekaj besed o Belokranjskem muzeju Metlika. Podatke in slike je zbral ter uredil Anton Černič, ki je direktorici muzeja ob tej priložnosti ponudil v razmislek naslednjo misel: »Naša generacija in tiste pred ter za nami bi bile zelo vesele, če bi majhen kot v grajski sobi namenili in posvetili slikopleskarjem, ki so se šolali v starem mestnem jedru Kranja in mladost preživeli v internatu v gradu Khislstein.« Po uradnem delu so se zbrani pogostili z belokranjsko pogačo in gorenjskimi jedmi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / sobota, 24. junij 2023 / 17:37

Brezplačno do znanja slovenščine

V sklopu programa Začetna integracija priseljencev (ZIP) bodo učenje slovenščine in obenem spoznavanje slovenske družbe omogočili državljanom tretjih držav tudi v Kranju, Škofji Loki, Radovljici, na B...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 25. februar 2011 / 07:00

Razglasili najboljše plesalce

Plesna zveza Slovenije je minuli teden v Festivalni dvorani v Ljubljani podelila nagrade in razglasila najboljše plesalce za leto 2010.

Prosti čas / petek, 25. februar 2011 / 07:00

Sproščeno in brez balasta

V nedeljo se bo deset glasbenih izvajalcev potegovalo za nastop na letošnji Evroviziji v nemškem Düsseldorfu.

Prosti čas / petek, 25. februar 2011 / 07:00

Včasih je luštno b´lo

Najprej smo v petek obiskali dobrodelni koncert na Kokrici, potem smo se ustavili na Stavrosovem nastopu, v soboto pa obiskali še Košnikovo gostilno in prisluhnili Gašperjem s prijatelji v Preddvoru.

Zanimivosti / petek, 25. februar 2011 / 07:00

Dnevom narodnih noš mednarodni status

Kamnik - Dnevi narodnih noš in oblačilne dediščine, ki so jih lani jeseni v Kamniku organizirali že štiridesetič, so pridobili status mednarodnega folklornega festivala. Tako so...

Nasveti / petek, 25. februar 2011 / 07:00

Je bila res na jedilniku Aleksandra Velikega?

Kakšna jed? Katera jed? Če bi se odpravili s karavano na Svilno cesto, bi to trdili marsikje v Uzbekistanu, v Samarkandu, v Buhari in še kje, kjer radi pripravljajo plov, turško pilav....