Učna ura v sadovnjaku Resje
Več kot trideset ljubiteljskih sadjarjev se je prvo marčno soboto v sadovnjaku Resje (KGZ Sava Lesce) udeležilo praktičnega prikaza obrezovanja jablan in hrušk.
V nasadu Resje so že pred desetimi leti začeli poskusno obrezovati sadno drevje strojno. Ker so bile izkušnje dobre, so predlani kupili lasten stroj – grebensko kosilnico, s katero odtlej vsako leto obrežejo polovico nasada, preostalega pa še vedno ročno. »Po strojni rezi je potrebna še korekcijska ročna rez,« pojasnjuje Tatjana Zupan in poudarja, da je strojna rez hitrejša od ročne, a je za traktorista zelo naporna, saj mora biti zelo natančen in ves čas paziti na primerno razdaljo od drevesa in hkrati na višino kose pri rezi vrhov med opornimi koli.
Mošnje – Kot je povedala vodja sadovnjaka Tatjana Zupan, je jablane in hruške najbolj primerno obrezati v času mirovanja, to je še v zimskem času, in pred začetkom brstenja. Ker lani zaradi pozebe in marsikje tudi toče ni bilo (veliko) pridelka, je sadno drevje veliko hranil porabilo za rast, zato letos močno brsti in je tudi rez lahko nekoliko bolj izdatna kot lani. Najpogostejša napaka pri obrezovanju, ki jo opaža pri ljubiteljskih sadjarjih, je krajšanje enoletnih poganjkov. »Pri odraslem drevesu enoletnih poganjkov ne smejo krajšati, saj s tem gostijo krošnjo; cilj obrezovanja pa je osvetlitev krošnje. V premalo zračni krošnji so tudi boljši pogoji za razvoj bolezni in škodljivcev,« je povedala Tatjana Zupan in svetovala sadjarjem, da z rezjo oblikujejo drevo z enim vrhom, saj je kasneje to napako zelo težko popraviti.
Sadjarjem je tudi svetovala, da naj se odločajo za sajenje bolj odpornih sort jablan in hrušk in da pri sajenju še posebej pazijo na to, da cepljeno mesto na posajenem drevesu vsaj deset centimetrov gleda iz zemlje. Kar zadeva gnojenje, je drevje najbolje gnojiti na podlagi analize tal, a teh analiz se ljubiteljski sadjarji le redko poslužujejo. »Pomembno je, da ne gnojijo premalo in da drevje ni 'lačno' hranil, a tudi ne preveč, saj v tem primeru sadje preveč raste in je tudi bolj občutljivo.
S predavanji, tečaji in praktičnimi prikazi se znanje o obrezovanju in tudi oskrbi sadnega drevja izboljšuje,« je dejala Tatjana Zupan, ki z zadovoljstvom ugotavlja, da ob hišah zadnje čase namesto okrasnega grmičevja spet več zasajajo sadno drevje, a ne le jablan in hrušk, ampak tudi drevesa drugih sadnih vrst. »Četudi doma ne pridelamo dovolj sadja za letne potrebe, je pa veselje, ko vidimo, da nam drevje dobro uspeva, še zlasti pa takrat, ko lahko v domačem vrtu odtrgamo sadež.«
Sadjarji, ki v teh dneh obrezujejo sadno drevje, so veseli bujnega brstenja, a so zaradi mile zime in zgodnjega prebujanja drevja zaskrbljeni, da bi morebitna ohladitev v času prezgodnjega cvetenja spet povzročila pozebo. »Letošnja mila zima tudi ni zdesetkala škodljivcev (uši, kaparjev, pršic), zato naj bodo sadjarji pozorni na to, koliko jih je prezimilo,« je opozorila Tatjana Zupan.