Kdo so največji podjetniki
Tretjina največjih šeststo podjetij pri nas je v lasti podjetnikov. Na lestvici najdemo tudi nekaj zanimivih imen z območja širše Gorenjske.
Ljubljana – Revija Podjetna Slovenija je pred dnevi predstavila lestvico največjih podjetij v Sloveniji. Na lestvici, ki so jo pripravili skupaj z družbo Dun & Bradstreet Slovenija, so zbrali največja podjetja v lasti podjetnikov, ki poslujejo, zaposlujejo in plačujejo davke v Sloveniji. Izmed šeststo največjih je takšnih približno tretjina. »Na ta način pomembno prispevajo k moči javnih financ, ki so osnova za dobre javne storitve, seveda pa tudi k blaginji prebivalcev. S svojimi zaposlenimi inovirajo in razvijajo nove izdelke, tudi tehnologije. Vztrajajo v Sloveniji, četudi poslovno okolje v Sloveniji ni tako ugodno kot marsikje drugje,« poudarjajo v Podjetni Sloveniji, kjer ob tem omenjajo tudi izjemen vzpon slovenskega podjetništva v zadnjem obdobju, še pred nekaj leti je bilo namreč takšnih podjetij manj kot sto.
In kdo so največji podjetniki in največja podjetja? Na prvem mestu je družba Belektron z lastnikom Boštjanom Bandljem. Družba, ki se ukvarja s trgovanjem z emisijskimi kuponi, je lani ustvarila 3,16 milijarde evrov prihodkov od prodaje, njen lastnik pa je na četrtem mestu lestvice najbogatejših Slovencev, ki jo pripravlja revija Finance Manager. Med prepoznavnejšimi podjetji prve deseterice je še trgovska družba Jagros v lasti družine Jager, Akrapovič Igorja Akrapoviča in Riko Janeza Škrabca.
Kako visoko so gorenjska podjetja
V reviji med drugim poudarjajo tudi, da so podjetniki pomemben steber policentričnega razvoja Slovenije, saj največja podjetja ne nastajajo le v največjih urbanih središčih, temveč so prisotna v vseh slovenskih regijah.
Kje so torej na lestvici Gorenjci oz. gorenjska podjetja? Med prvo deseterico jih ni, najvišje na lestvici se je uvrstila kranjska družba Janus Trade v lasti Ram holdinga, ki je v petdesetodstotni lasti Zvonke in Franja Žnidarja. Prvo dvajseterico je ujela še nakelska družba Mersteel SSC, tretjo deseterico začenja HS Plus, trzinska družba, ki upravlja več spletnih trgovin in je v lasti mladega kamniškega podjetnika Roka Slaparja. Med kamniškimi podjetniki v prvi trideseterici najdemo še podjetje Calcit in Matevža in Miha Kirna, ki sta petdesetodstotna lastnika podjetja.
Do petdesetega mesta so med gorenjskimi družbami v lasti podjetnikov še tržiški Kvibo, mengeški Klemen Transport ter škofjeloški Sibo G.
Med podjetniki, ki imajo največ zaposlenih, je na vrhu Akrapovič, na 13. mesto se med gorenjskimi najvišje uvršča Klemen Transport s 383 zaposlenimi. Najvišje plače imajo v družbi Valiant, 7.303 evre znaša povprečna plača v družbi, ki sicer zaposluje sedem ljudi. Calcit je na devetem mestu (3.910 evrov), komendski RLS pa na dvanajstem. Na lestvici podjetij z najvišjo dodano vrednostjo na zaposlenega je daleč najvišje družba Belektron, med gorenjskimi pa peto mesto zaseda NGEN iz Žirovnice v lasti Damiana Merlaka, Romana Bernarda in Boštjana Bandlja.