Če v juho pade muha
V Galeriji Atrij Občine Tržič je do četrtega marca na ogled razstava Če v juho pade muha avtorjev Štefana Turka in Klarise Jovanović.
»Če pastirica juho kuha in v juho, ki jo kuha, pade muha – je kriva pastirica ali muha?« Odgovor je moč odkriti v knjigi Če v juho pade muha, zbirki igrivih in nagajivih otroških pesmi avtorice Klarise Jovanović in ilustratorja Štefana Turka. Na razstavi, ki so jo v Galeriji Atrij Občine Tržič odprli minuli četrtek, na slovenski dan kulture, so prikazani sadovi njunega sodelovanja. Dosedanje sodelovanje med pisateljico in ilustratorjem se zrcali v treh izdanih knjigah za otroke, poleg omenjene še v knjigi Pravljica, pogrni se, ki je ponatisnjena, ter v knjigi Telovadec Nikolaj prežene tolovaja. In prav slednja je bila navdih za doživeto interpretacijo besedila v izvedbi Klarise Jovanović na odprtju razstave.
Štefan Turk, rojen v Trstu, se ukvarja s slikarstvom, risbo, grafiko in ilustracijo ter poučuje likovno umetnost. Svoje ilustracije redno objavlja v reviji Galeb, sodeloval pa je tudi z raznimi otroškimi revijami. Do zdaj je ilustriral že 18 knjig. Klarisa Jovanović je profesorica francoščine in primerjalne književnosti, pesnica, glasbenica in književna prevajalka, ukvarja se tudi s pisanjem za odrasle in otroke. Njena dela so prevedena v tuje jezike. Kot glasbenica se posveča zlasti interpretaciji ljudske pesmi in izvajanju poezije iz lastnih pesniških besedil. Ko vsak od njiju doda svoj lonček, znata biti hudomušna oba in se v knjigah za otroke z besedilom in ilustracijami lepo dopolnjujeta.
Klarisa Jovanović, ki je v Tržiču živela in ustvarjala dvajset let, zdaj pa živi v Lendavi, je povedala, da se v to gorenjsko mesto rada vrača, nanj jo veže pomemben del njenega življenja, še vedno pa obiski hčerke in dveh vnukov. »Zelo rada obiščem tudi Tržiški muzej, takega zlepa ne vidiš drugje.« Veliko je v svojih tržiških letih sodelovala s skladateljem in aranžerjem glasbe Lukom Ropretom. V njeni knjigi Pravljica, pogrni se, v kateri so omenjena živila ali jedi, ki jim sledi recept, je tudi delček tržiškega. Planšarska jed, ki si jo lasti kar nekaj krajev v Sloveniji, a Klarisa navija za Tržičane. »V Tržiču in okoliških vaseh je masunek prava ljudska jed, ki se je spominjajo tudi najstarejši prebivalci.« Tako je nastala ena izmed mnogih pogrnjenih mizic v eni od zgodb pravljice z naslovom V Indiji Koromandiji pastirji vsak dan jedo masunek.
Štefan Turk ima posebno željo: enkrat v prihodnje predstaviti vse slovenske ilustratorje s tržaškega konca v Tržiču. Kot je poudarila direktorica Tržiškega muzeja Jana Babšek, je v Tržiču kultura vedno doma, pogosto so že gostili zamejske ilustratorje iz Avstrije – in tudi tržaške Slovence je prijazno povabila k sodelovanju.