Pred zdravstvenim domom se je zbralo nekaj sto ljudi. / Foto: Aleš Senožetnik

Kamničani na protestu: Urgence ne damo

Nekaj sto občanov Kamnika in Komende se je danes popoldne zbralo na protestu proti ukinitvi enote nujne medicinske pomoči (NMP) v kamniškem zdravstvenem domu.

Kamnik – Vlada je namreč na seji prejšnji teden sprejela uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za letošnje leto, ki med drugim določa lokacije 15 satelitskih urgentnih centrov po državi, med katerimi pa ni centra v Kamniku.

Kot je znano, so se ob podobnih poskusih reorganizacij sistema nujne medicinske pomoči v Kamniku ostro odzvali že v letih 2015 in 2022 – in tudi tokrat ni bilo nič drugače. V Kamniku so prepričani, da bo reorganizacija, ki predvideva ustanovitev urgentnega centra v Domžalah, močno poslabšala položaj približno 37 tisoč prebivalcev obeh občin, še posebno pa tistih iz oddaljenih in odročnih predelov, saj se bo intervencijski čas podaljšal.

Občina Kamnik je skupaj z Občino Komenda in Zdravstvenim domom dr. Julija Polca Kamnik že v petek ministrici za zdravje dr. Valentini Prevolnik Rupel poslala odločen protest zoper napovedano ukinitev, danes pa so svojo voljo izrazili še občani na protestu.

»Kdor je uredbo sprejel, jo lahko vedno tudi razveljavi,« je povedal kamniški župan Matej Slapar, ki se je protesta udeležil skupaj s komendskim podžupanom Alešem Marinkom. »Pričakujemo, da se uredba, ki ne ustanavlja urgentnega centra tudi v Kamniku, razveljavi in se nato začnemo pogovarjati, kaj storiti s kamniško NMP, ki trenutno deluje vrhunsko,« je še povedal Slapar.

»S stroko seveda taka odločitev nima nič in prodajanje megle, da bomo do uvedbe urgentnih centrov in s tem naše ukinitve okrepljeni z dodatnim vozilom urgentnega zdravnika, služi zgolj temu, da bi občani spregledali dejstvo, da se jim urgentni zdravnik in urgentna ambulanta dejansko ukinjata,« nam je že v petek pojasnil direktor kamniškega zdravstvenega doma Sašo Rebolj, ki je znova poudaril, kakšne so specifike območja, ki ga pokriva kamniška enota nujne medicinske pomoči, in dodal, da je projekt »nevaren za ljudi, nehuman in izraža popolno nerazumevanje delovanja NMP«.

Ob burni reakciji lokalne skupnosti in vodstva zdravstvenega doma se je danes za STA odzval tudi državni sekretar na ministrstvu za zdravje Denis Kordež, ki pravi, da se kamniškemu zdravstvenemu domu ne jemlje nujna medicinska pomoč, pač pa se krepi, ter da tudi v nadaljnjih fazah prenove sistema NMP ni predvideno, da bi v Kamniku ostali brez dežurnih urgentnih zdravnikov. Prav tako je Kordež omenil tudi, da naj bi kamniški zdravstveni dom za delovanje enote nujne medicinske pomoči v letošnjem letu prejel dodatnih tristo tisoč evrov sredstev.

»Nimamo nobenih zagotovil, da bo tako, če jih bomo dobili, bomo pa zadovoljni,« nam je na današnjem protestu povedala pomočnica direktorja Milena Osolnik. Kot pravi, jih skrbi, da bodo čez leto, ko naj bi začeli ustanavljati urgentne centre, na kamniškega pozabili in ga po tiho ukinili, saj uredba tega ničesar ne zagotavlja. Tudi o navedbah o dodatnih tristo tisoč evrih sredstev so izvedeli le iz medijev, uradnega zagotovila pa nimajo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / nedelja, 27. junij 2010 / 07:00

Sezona se začenja tudi za maline

Na Šolarjevi kmetiji bodo letos pridelali približno tono malin, polovico jih bodo predelali v sok in marmelado.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 28. oktober 2011 / 07:00

Vse od ženske za mešalno mizo pa do Buldogov v Ostrigi

Kranjski Club Extreme je oktobra gostil Dj-ko madžarskega porekla, Niki Belucci. Še ne tridesetletna lepotica je znana po svojih toples nastopih, vendar z pravo mero erotike in este...

Prosti čas / petek, 28. oktober 2011 / 07:00

Jubilej Osnovne šole Predoslje 1961-2011

V Gostilni Arvaj pri Kokrškem mostu v Kranju so se družili sošolci in tako proslavili častitljiv jubilej. Zbrali so se na pobudo Ivanke Rihtar, srečanje pa so organizirali Andrej Bitenc, Angelca...

Prosti čas / petek, 28. oktober 2011 / 07:00

Stepice so praznovale

Konec tedna so svojih plesnih petnajst let proslavile Stepice Lea Bašelj, Tina Dolenc, Ema Debenec, Ana Jesenko, Dajana Nanova, Helena Oblak, Milena Primožič, Nika Selak in Darja Stanonik. V soboto so...

Šport / petek, 28. oktober 2011 / 07:00

S pomembno točko iz Gradca

Jesenice - Tokrat so hokejisti v ligi EBEL redni krog odigrali med tednom, ekipa Acroni Jesenic pa je gostovala v Salzburgu. Salzburški rdeči biki, ki veljajo za doma skorajda ne...

Kultura / petek, 28. oktober 2011 / 07:00

V Mavčičah odprli Jenkove dneve

V ponedeljek so v Mavčičah gostili letošnjega dobitnika Jenkove nagrade za pesniško zbirko Kot dar Primoža Čučnika ter nominiranca Petro Zupančič in Iztoka Osojnika.