Pogajanja se nadaljujejo
Kmetijske organizacije so prejšnji teden nadaljevale pogajanja s kmetijskim ministrstvom glede izpolnitve stavkovnih zahtev, ki so jih dale lani na spomladanskih protestih. Nov krog pogajanj bo v četrtek.
Ljubljana – Pogajanja s predstavniki sindikata kmetov, kmetijsko-gozdarske zbornice, zadružne zveze, zveze kmetic, zveze slovenske podeželske mladine in združenja hribovskih in gorskih kmetov, ki so bila lani prekinjena zaradi avgustovskih poplav in razrešitve prejšnje ministrice za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Irene Šinko, so se prejšnji torek nadaljevala, tokrat je na njih prvič sodelovala tudi nova ministrica Mateja Čalušić. Na pogajanjih so se pogovarjali predvsem o obdavčitvi plačil za kmetovanje na območjih z omejenimi naravnimi možnostmi (OMD), dobrih kmetijskih in okoljskih pogojih, uredbi o pravilih pogojenosti, izplačilih na podlagi zbirnih vlog ter o masnih bilancah.
Zamik pri izplačilu lanskih subvencij
Kot so po pogajanjih sporočile kmetijske organizacije, je ministrica prisluhnila argumentom za izvzetje OMD plačil iz obdavčitve, z ministrom za finance usklajen predlog pa bo predstavila na četrtkovih pogajanjih. Kar zadeva izplačilo plačil na podlagi zbirnih vlog za lani, je zamik pri plačilih posledica prehoda na nov sistem, že od letos dalje pa jih bodo časovno izplačevali enako kot doslej. Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja je doslej upravičencem izplačala dve tretjini OMD plačil, preostala pa bo predvidoma do 23. februarja. Prvi del neposrednih plačil (štiri petine) bo izplačala v času od 15. februarja do 15. marca, končne odločbe z izplačilom še preostale petine pa bo začela izdajati ob koncu aprila oziroma v začetku maja. Izplačilo kmetijsko okoljskih in podnebnih plačil (Kopop) ter plačil za dobrobit živali in za ekološko kmetovanje načrtuje maja in junija.
Umik zahteve glede ornih površin
Slovenija bo tudi podprla predlog Evropske komisije, da bi letos odstopili od zahteve, po kateri bi kmetijska gospodarstva morala pustiti štiri odstotke ornih površin neobdelane ali jih nameniti za neproizvodne namene. Po predlogu komisije se bo štelo, da kmetje izpolnjujejo to zahtevo, če na sedmih odstotkih svojih ornih zemljišč pridelujejo vmesne posevke ali kmetijske rastline, ki vežejo dušik (leča, grah, bob).
Kmetijske organizacije so seznanile ministrico tudi s problematiko preoravanja, gnojenja in uporabe fitofarmacevtskih sredstev ob vodotokih in ji ob tem tudi predlagale umik prepovedi preoravanja. Ministrica bo problematiko predstavila ministrstvu za naravne vire in prostor, morebitne rešitve bo predstavila v četrtek. Napovedala je tudi ponovno aktiviranje delovne skupine za zveri in imenovanje delovne skupine za vzpostavitev informacijskega sistema za spremljanje masnih tokov v prehranski verigi oskrbe z mesom.