Majdičev mlin ogroža okolico
Ruševine pogorelega Majdičevega mlina v Kranju postajajo vse bolj nevarne, zato so morali ta teden zapreti še občinsko cesto ob stavbi. Lastnik stavbe, podjetje Savski biseri, molči.
Kranj – Majdičev mlin pod Jelenovim klancem v Kranju, ki ga je septembra 2022 zajel uničujoč požar, postaja vse bolj nevarna ruševina, ki resno ogroža varnost ljudi in premoženja, saj so z nje začeli odpadati opeke in drugi materiali. Komunala Kranj je bila zato primorana najprej pred tednom dni zaradi varnosti pešcev zapreti pločnik, ki vodi mimo pogorele stavbe, v ponedeljek pa za ves promet še tamkajšnji odsek občinske Stare ceste.
»Prejšnji konec tedna so namreč gasilci Gasilsko reševalne službe Kranj morali posredovati, saj se je porušil del objekta in poškodoval streho in strešno okno na sosednji stavbi,« so sporočili z Mestne občine Kranj (MOK), ki je glede nevarnega stanja Majdičevega mlina, ki ogroža vse v neposredni bližini, obvestila tudi gradbeno inšpekcijo in policijo.
V intervenciji so kranjski gasilci iz dela razpadajoče stavbe odstranili zidake, ki so najbolj ogrožali sosednjo stavbo. Del strehe in poškodovano strešno okno so prekrili s PVC folijo. Kot so poudarili v Gasilsko reševalni službi Kranj, so ukrepi začasni in ne preprečujejo nadaljnjega razpadanja stavbe. Stanje na objektu si je že ogledala tudi Medobčinska inšpekcija Skupne občinske uprave občin Gorenjske in tudi sama ugotovila, da so ostanki stavbe dejansko v zelo slabem stanju, da se lahko porušijo ter da opeka in drug material pada na občinsko cesto. Zaradi nevarnosti za mimoidoče je Komunala Kranj odsek ceste od vznožja Jelenovega klanca do konca Majdičevega mlina morala zapreti. »Popolna zapora tega dela ceste bo veljala do odprave nevarnosti zrušitve stavbe na občinsko cesto,« napovedujejo na občini.
Zdajšnji lastnik objekta Majdičev mlin je podjetje Savski biser, storitve in gradnje v lasti podjetnika Bora Zgonca iz Topola v občini Bloke. Ker drugega javno objavljenega (in delujočega) kontakta nismo našli, smo se nanj z vprašanji, kakšne načrte ima s stavbo, obrnili s sporočilom na aplikaciji Facebook Messenger, a na odgovor še čakamo. MOK je sicer ob zadnjih dogodkih podjetje Savski biser znova (tokrat tudi javno) pozvala, naj stavbo bodisi poruši bodisi ustrezno sanira. Ob tem se je obrnila tudi na Inšpektorat za naravne vire in prostor oziroma pristojno gradbeno inšpekcijo, naj opravi nadzor nad nevarno stavbo, »ki bi se ob neugodnih vremenskih razmerah (zmrzal, veter) lahko porušila sama od sebe, kar bi lahko povzročilo veliko škodo«.