Roman v risbi in besedi
Craig Thompson, Odeje
Pri Mladinski knjigi je pred nedavnim izšel Roman v stripu z naslovom Odeje, ameriškega avtorja Craiga Thompsona. Gre za knjižni žanr, ki prihaja, v nekaterih zahodnih državah pa je že vzbudil veliko zanimanje.
Ko sem konec jeseni v izložbi knjigarne Konzorcij v Ljubljani v prvem planu zasledil »aranžma« slovarsko debelih knjig v svetlo modri barvi s stripovskim risanim motivom na prvi strani in naslovom Odeje, sem se najprej vprašal, kaj za vraga bi to bilo. Mnogo predebel mladinski roman, strip v knjižnem formatu, oboje skupaj? Slovenski založnik je žanr, ki ga doslej na Slovenskem nismo poznali, označil za »roman v stripu«. Pravzaprav gre tudi v svetu za relativno nov žanr. Pionir na tem področju je bil Will Eisner (pri njegovih delih se je leta 1978 prvič pojavil izraz »graphic novel«, sledijo avtorji, kot so Art Spigelman (v slovenščino je preveden njegov strip Maus), Neil Gaiman, Alan Moor, Joe Sacco. Craig Thompson, avtor knjige Odeje, o kateri pišem, pa je svoje delo označil za »illustrated novel« torej ilustrirani roman. Kakršno koli oznako naj čtivo že ima, pred nami je delo, ki za svoj nastanek potrebuje dvojno nadarjenega umetnika, kakovostnega risarja in hkrati odličnega pisca. Kot je povedal Andrej Ilc z Mladinske knjige, jih je ta nenavaden roman navdušil na frankfurtskem knjižnem sejmu leta 2005, kjer je bil razglašen tudi za najboljšega v svojem žanru. »Kljub zahtevnosti projekta smo se odločili za njegovo izdajo, saj ob kakovostnem knjižnem delu želimo tudi slediti trendu v svetovnem založništvu, kjer v zadnjem času stripi postajajo zares »vroče blago«. Založbe so risarjem že začele naročati stripovske verzije romanov, ki sodijo v svetovno klasiko.«
Thompson je pri dvaintridesetih letih in komaj treh izdanih knjigah že skoraj veteran stripovske scene. Mladost je preživel v hribovitem Wisconsinu v globoko verni družini. Odeje, mimogrede velike so za skoraj šeststo strani, so pravzaprav njegov avtobiografski roman, saj so dogodki in imena v njem resnična, rahlo spremenjena je le zgodba. To je zgodba o fantu, ki išče svojo pot ob strogih starših, tradicionalnem družbenem okolju, v katerem ima krščanska vera velik pomen, v katerem kleni vaški fantje na rob odrivajo nežne fantovske duše, kot je on, odličen risar, ljubitelj knjig. A Craig kljub temu v Raini najde somišljenico, med njima se razvije prva ljubezen in med počitnicami celo odpotuje k njej v oddaljeni Michigan … Gre za knjigo, ki bo zagotovo bližja ljubiteljem branja kot pa navdušencem za klasičen strip. Ni stripovskih super herojev, je predvsem nežna zgodba o odraščanju.
Roman v stripu je prvič izšel leta 2003, po svetu je doslej prejel že več nagrad, za slovensko izdajo pa je založba najela tudi mojstra za kaligrafijo, Davida Krančana, saj je tekst v stripu pisan ročno, prav tak pa je tudi v slovenskem prevodu. »Naučiti sem se moral avtorjeve pisave, saj grafična podoba le-te ne sme odstopati od stripa. Tako sem se tri tedne učil pisave, tri mesece pa sem pisal tekst, ga skeniral, vstavljal v oblakce …,« je povedal Krančan. Odeje so izšle v nakladi 1500 izvodov in so ob podpori Ministrstva za kulturo dostopne po relativno nizki ceni. Craig Thompson že štiri leta ustvarja nov roman v stripu, za katerega pravi, da bo njegova različica 1001 noči, v ozadju islamske civilizacije in kulture pa se bo odvijala ljubezenska zgodba med prostitutko in evnuhom.