Število primerov bolniške odsotnosti se vzpenja. Po trajanju pa je med najvišjimi v gradbeništvu, kjer vsaka odsotnost v povprečju traja 23,6 dneva. / Foto: Gorazd Kavčič

Nagrada, če niste na »bolniški«

Škofjeloška družba LTH Castings je z novim letom uvedla finančno nagrajevanje zaposlenih, ki ne gredo na bolniški dopust. Večina kazalnikov bolniške odsotnosti v Sloveniji se v zadnjih letih sicer povečuje.

»Nagrajevanje tistih, ki imajo manj bolniških odsotnosti, je namenjeno spodbudi za skrb za lastno zdravje,« pravijo v podjetju LTH Castings.

Kranj, Škofja Loka – V podjetju, ki velja za enega največjih zaposlovalcev v regiji, so nam o razlogih za takšno odločitev povedali, da najvišjo dodano vrednost predstavljajo ravno zaposleni, vodstvo pa se trudi zagotavljati stabilno delovno okolje in skrbi za zdravje in varnost pri delu ter pošteno plačilo. Hkrati poudarjajo, da zaposleni vsako leto prejmejo božičnico in regres v maksimalnem znesku.

Novi model zaradi povečanega absentizma

V zadnjem času pa se srečujejo s povečanim absentizmom, ki predstavlja vedno večjo težavo. »Letošnja uvedba novega modela je bila predvsem posledica tega, da smo v letih, ki so sledila pandemiji, zaznali porast koriščenja kratkotrajnega bolniškega dopusta. Konstantnemu trendu se zaradi dejstva, da je vsak zaposleni za nas zelo dragocen, posvečamo z več zornih kotov,« so pojasnili v podjetju LTH Castings, kjer dodajajo, da nikakor ne želijo, da bi zaposleni na delovno mesto prihajali bolni. »Nagrajevanje tistih, ki imajo manj bolniških odsotnosti, je namenjeno spodbudi za skrb za lastno zdravje. Obenem si želimo, da to nagrajevanje prispeva tudi k izkoreninjenju neželenih zlorab bolniških odsotnosti, ki v določenem deležu obstajajo povsod. Ravno te zlorabe velikokrat povzročajo pri načrtovanju dela težave in nezadovoljstvo,« še pojasnjujejo in dodajajo, da so novi model pripravili skupaj s sindikatom podjetja, ki ga v celoti podpira, in da sledi uveljavljenim praksam v Sloveniji. Z njim želijo »nagraditi posameznike, ki delajo, ko je nekdo odsoten in mora proizvodni proces normalno teči«.

Na vprašanje, na kakšen način spodbujajo zaposlene k zdravemu življenjskemu slogu, pa odgovarjajo: »Zaposlene že več kot desetletje ozaveščamo o zdravem načinu življenja ter promoviramo zdrav življenjski slog. Naše dosedanje aktivnosti spodbujanja zdravja in dobrobiti zaposlenih med drugim vključujejo spodbujanje športnih aktivnosti – imamo interno športno društvo Aktiv, ki je zelo dejavno, izobražujemo o skrbi za zdravje, organiziramo redne zdravstvene preglede, omogočamo cepljenje proti gripi in covidu-19 ...«

Izzivi tudi drugod

LTH Castings ni edino podjetje, ki uporablja podobno nagrajevanje zaposlenih. V družbi Niko iz Železnikov je denimo višina božičnice odvisna tudi števila dni prisotnosti na delu oz. bolniškega dopusta, v času epidemije covida-19 pa so višji znesek dobili tudi tisti, ki so se cepili.

Z izzivom povečevanja bolniških odsotnosti se srečujejo tudi druga podjetja. Kot je pred časom na posvetu v Kovačnici povedala vodja kadrovske službe v kranjski Iskri ISD Barbara Mulej, so zaradi zlorab bolniškega dopusta uporabili tudi kontrole odsotnosti med zaposlenimi, na zdravnike pa je naslovila apel, naj jih ne odobravajo, ne da bi pacienta sploh videli in pregledali, saj to negativno vpliva na zavzetost tistih delavcev, ki prihajajo na delo in so zaradi odsotnosti sodelavcev še bolj obremenjeni.

Na Gorenjskem 130 tisoč primerov bolniških odsotnosti

Kaj pa pravi statistika? Kot kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) za leto 2022, se je v primerjavi z letom prej večina kazalnikov bolniške odsotnosti v Sloveniji povečala. V povprečju je bilo izgubljenih več koledarskih dni, odsotnih je bilo več zaposlenih, ti so bili odsotni tudi večkrat v letu, vendar pa je posamezna odsotnost trajala krajši čas. Na sto zaposlenih je bilo 160 primerov bolniške odsotnosti, en primer pa je v povprečju trajal 13 dni. Zaradi bolniške odsotnosti je bilo izgubljenega 5,9 odstotka koledarskih dni v letu 2022.

Podoben trend je zaznati tudi na Gorenjskem. Število primerov na sto zaposlenih je od predkoronskega leta 2019 naraslo s 114,4 na 159,4 oz. z dobrih 90 tisoč na 130 tisoč. Odstotek izgubljenih koledarskih dni zaradi bolniških odsotnosti na Gorenjskem pa je v istem obdobju zrasel s 4,6 na šest odstotkov. V povprečju je odsotnost trajala 13,7 dneva.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / torek, 9. januar 2007 / 06:00

Z nostalgijo prežet večer

V cerkvi sv. Petra so v soboto pripravili božični koncert, na katerem so gostili sopranistko Margit Wurzbach.

Objavljeno na isti dan


Radovljica / četrtek, 8. februar 2024 / 19:34

Zbrali za enajst koz

Pred kratkim se je na Osnovni šoli F. S. Finžgarja Lesce mudila Jana Lampe, vodja mednarodne pomoči Slovenske karitas. Učenci so namreč že tretje leto zapored pokazali dobrodelnost in zbirali sredstva...

Zanimivosti / četrtek, 8. februar 2024 / 19:32

Kot krvavica, a na žlico

Člani Turističnega društva Šenčur niso spretni le v praženju krompirja, temveč tudi v pripravi godle. To so dokazali na sobotnem Dnevu godle, ko so skuhali sto litrov te jedi, ki jo nekateri opisujejo...

Kultura / četrtek, 8. februar 2024 / 19:31

Tako drugačni, tako skupaj

Več razkriva naslov razstave Srečanje treh notranjih potovanj v jeziku likovnega sveta, ki so jo v petek odprli v galeriji DPD Svoboda v Žireh. Morda izvemo ob likovnih delih treh umetnikov, domačinke...

Rekreacija / četrtek, 8. februar 2024 / 19:28

Kolesarsko potepanje Donava 2023, 2. del

V Budimpešti smo prespali dvakrat, tako da smo si lahko ogledali glavne znamenitosti mesta. Stanovali smo v hotelu na levem bregu Donave v predelu Budim. Najpomembnejše znamenitosti Budima so na gr...

Kronika / četrtek, 8. februar 2024 / 19:26

Občina mora vrniti unovčeno garancijo, a se je pritožila

Kranjsko okrožno sodišče je delno ugodilo tožbenemu zahtevku podjetij ZIR Ljubljana in Grading Kurent, ki sta Občino Jesenice tožili zaradi prekinitve pogodbe za energetsko sanacijo osnovne šole.