Kolesarsko potepanje Donava 2023, 2. del
V Budimpešti smo prespali dvakrat, tako da smo si lahko ogledali glavne znamenitosti mesta. Stanovali smo v hotelu na levem bregu Donave v predelu Budim. Najpomembnejše znamenitosti Budima so na grajskem hribu. V Budimskem gradu je danes narodna galerija z razstavo del madžarskih slikarjev in kiparjev. Na grajskem hribu je tudi Matijeva cerkev, ki jo je v 13. stoletju postavil Béla IV., Matija Korvin pa je v 15. stoletju dal postaviti jugozahodni stolp. Njegovo ime je tesno povezano tudi z našimi ljudskimi pesmimi in pripovedkami o kralju Matjažu, ki spi pod goro Peco.
Zbudili smo se v lep sončen dan, naložili smo prtljago na kombi, pripravili kolesa in se podali na prvo etapo našega kolesarskega potepanja. Od hotela smo kolesarili navzdol proti Donavi mimo Gellértovega hriba (Gellérthegy), kjer je Citadela, trdnjava iz belega kamna, ki so jo zgradili Habsburžani. Na hribu je tudi Spomenik svobode v spomin na sovjetske vojake, ki so leta 1945 osvobodili mesto, po političnih spremembah v 90. letih pa so ga preimenovali v Spomenik neodvisnosti. Po mostu Rákóczi smo prečkali reko Donavo. Budim in Pešto povezujejo številni mostovi čez Donavo. Najbolj znan in najstarejši je Széchenyjev verižni most (Szécheny lánchíd), ki je bil zgrajen leta 1849. Ob koncu druge svetovne vojne ga je nemška vojska razstrelila, novega pa so odprli leta 1949, natanko sto let po prvem odprtju. Elizabetin most (Erzsébet híd) je bil zgrajen med letoma 1897 in 1903, imenuje se po kraljici Elizabeti, ženi Franca Jožefa. Margaretin most (Margit híd) je nekoliko starejši in je posvečen Margareti, najmlajši hčeri Béle IV., ki je živela v dominikanskem samostanu na Margaretinem otoku.
Po prečkanju Donave po mostu Rákóczi smo kolesarili ob rokavu Donave Ráckevei Soroksári (RSD), ki je namenjen za regulacijo reke kot zaščito pred poplavami. Kanal smo nekajkrat prečkali, saj nas je označena pot vodila nekaj časa po levem, nekaj časa pa po desnem bregu. Poleg elektronskih navigacijskih naprav so tudi kažipoti, ki označujejo kolesarske poti, pomemben element navigacije. Ob naši poti so bili kažipoti za Donavsko kolesarsko pot in EuroVelo 6, ki povezuje Atlantski ocean in Črno morje. Od mesta Tuttlingen v Nemčiji večinoma potekata po isti trasi.
Pri mestu Ráckeve smo še zadnjič prečkali kanal in kolesarili preko otoka Csepel, ki ga obdajata kanal in reka Donava. Pri kraju Adony smo se z manjšim trajektom prepeljali na drugo stran Donave in po desnem bregu nadaljevali do cilja, industrijskega mesta Dunaújváros, ki je znano tudi po največji jeklarni na Madžarskem.