Poveljnik GARS Kranj Andraž Šifrer / Foto: Tina Dokl

Rekordno število intervencij

Gasilsko-reševalna služba (GARS) Kranj je v letu 2023 opravila skupno 1514 intervencij, kar je največje število v zgodovini njihovega delovanja in tudi v celotni zgodovini gasilstva v Kranju. Lani so zabeležili znatno povečanje intervencij tehničnega posredovanja, ki so bile večinoma posledica neurij in poplav.

Kranj – Medtem ko so leto 2022 zaznamovali večji požari v naravi, se bo leto 2023 zapisalo kot leto številnih naravnih nesreč in ujm. Kot je pojasnil Andraž Šifrer, poveljnik GARS Kranj, so se po dokaj običajni prvi polovici leta glede števila intervencij razmere v juliju drastično spremenile. V razmiku približno tedna dni je območje trikrat prizadelo neurje z močnim dežjem in vetrom. V tistem mesecu je bilo največ intervencij, kar 135, zabeleženih 19. julija.

Avgusta je Slovenijo opustošila največja naravna katastrofa v njeni zgodovini. Poplave niso prizanesle niti območju, ki je v domeni kranjskih poklicnih gasilcev, a kot je dodal Šifrer, so jo v primerjavi z drugimi občinami relativno dobro odnesli. Zaradi poplavljenih objektov so posredovali že v noči s 3. na 4. avgust. »Aktivirana je bila celotna gasilska služba v mestni občini Kranj, poleg poklicne gasilske enote še vseh šestnajst kranjskih prostovoljnih gasilskih društev,« je dejal Šifrer, ki je ob 5.34 aktiviral sireno javnega obveščanja za področje krajevne skupnosti Kokrica. »Intervencije so si sledile ena za drugo. Stanje je bilo alarmantno, zato smo ljudi pozivali, naj ne zapuščajo svojih domov,« se spominja sogovornik.

Samozaščitno ravnanje

Pri skupno 368 intervencijami 4. avgusta, ki so vključevale predvsem črpanje vode iz poplavljenih objektov in podvozov, odstranjevanje podrtih dreves, reševanje vozil s poplavljenih cest, posredovanja na plazovih in pri razlitjih nevarnih snovi v objektih, je sodelovalo približno 170 poklicnih in prostovoljnih gasilcev. Ob tem je Šifrer poudaril odlično sodelovanje na omenjenih intervencijah z Mestno občino Kranj, županom Rakovcem in podžupanom Černetom ter Civilno zaščito MOK, zlasti s poveljnikom Sašom Govekarjem in namestnikom poveljnika Vidom Krčmarjem. »Ker so nam pošlje protipoplavne vreče, smo občane zaprosili za pomoč. Odziv je bil res dober, za kar se vsem še enkrat zahvaljujem,« je hvaležen.

Šifrer sicer opaža, da ljudje pogosto niso dovolj dobro pripravljeni na izredne razmere. »Tudi po avgustovski poplavi smo ponujali protipoplavne vreče, a ponje so prišli le redki. Pomembno je, da se ljudje začnejo bolj zavedati lastne varnosti in se pripravijo že pred pretečo naravno nesrečo. Svetujemo, da ravnajo bolj samozaščitno, da si priskrbijo potopne črpalke ali protipoplavne vreče, saj lahko le z združenimi močmi preprečimo najhujše posledice,« je opozoril Šifrer in še dodal, da so zaradi poplav posredovali še 3. novembra.

Intervencij vse več

Kot je poudaril Šifrer, je bilo leto 2023 izredno leto, saj so dosegli rekordno število posredovanj. Bilo jih je 1514, kar je za 431 več kot leta 2022. V povprečju so imeli 4,15 intervencije na dan. Med vsemi pa je bilo 946 sočasnih intervencij, kar pomeni, da je enota že posredovala na enem dogodku, ko so bili pozvani na vzporedno intervencijo. »Število intervencij eksponentno narašča. Lanskoletno rekordno število je zagotovo posledica izrazitega vremenskega dogajanja, na kar pa nimamo nikakršnega vpliva.«

Lani so zaznali izrazit porast intervencij tehničnega posredovanja, bilo jih je 966. Mednje med drugim sodijo vsa posredovanja zaradi neurij, vetrolomov, poplav in drugih naravnih nesreč. Sledijo prometne nesreče (159) in požari (111). »Leto 2023 je bilo prijaznejše glede požarnih intervencij, v primerjavi z letom poprej jih je bilo 75 manj. Prav tako je bilo lani manj prevozov pitne vode in odstranjevanja potencialne nevarnosti zaradi os in sršenov,« je pojasnil Šifrer. Kljub temu so kranjski poklicni gasilci lani sodelovali pri nekaterih večjih požarih, kot je bil denimo požar objekta na Mlaki, stanovanja na Koroški cesti v Kranju, drvarnice na Pangršici, gospodarskega poslopja v Srednji vasi pri Šenčurju, odmevnejša je bila eksplozija in požar hiše v Trbojah.

Nekoliko več pa je bilo lani nesreč z nevarnimi snovmi (63), kar pripisujejo dejstvu, da je bilo ob poplavah razlitih veliko naftnih derivatov. Večji porast so zabeležili tudi pri intervencijah požarnega alarma. Iz 65, kolikor jih je bilo v letu 2022, je število lani naraslo na 96.

Okrepili vozni park

Kranjski gasilci so nedavno svoj vozni park obogatili z novim štirikolesnikom UTV, vrednim 25 tisoč evrov. Vozilo je zasnovano za prevoz po težko dostopnem terenu, služilo bo tudi za logistično podporo na intervencijah. »Pri požaru na Potoški gori v letu 2022 se je izkazalo, da bi nam takšno vozilo močno olajšalo delo pri prevozu opreme po hribovitem terenu,« je dejal poveljnik. Poleg tega bodo štirikolesnik uporabljali za reševanje na okoliških nižjih vrhovih, kot so Šmarjetna gora, Sveti Jošt in Sveti Jakob, kjer gasilci sodelujejo z gorsko reševalno službo in službo nujne medicinske pomoči Kranj. Lani so prav tako predelali logistično vozilo v namensko vozilo za reševanje na in iz vode, lotili pa so se tudi obnove objekta.

Letos pričakujejo štiri nova vozila. Poleg vozila za prevoz moštva in vozila za servis gasilskih aparatov si nadejajo novega kombiniranega vozila in vozila za nevarne snovi. Kombinirano vozilo, vredno 600 tisoč evrov, bo v celoti financirala kranjska občina, medtem ko bo GARS Kranj za vozilo za nevarne snovi namenil 350 tisoč evrov. Trenutno kombinirano gasilsko vozilo pa bodo v nadaljnjo uporabo prevzeli gasilci iz Britofa.

Med večjimi načrti v letu 2024 je gradnja nove pokrite nadstrešnice na vzhodnem delu poslopja, ki bo služila za shranjevanje vozil in opreme. »Za naložbo, ki je ocenjena na 1,2 milijona evrov, že imamo gradbeno dovoljenje.«

Gasilci obremenjeni

GARS Kranj trenutno šteje 48 gasilcev in skupno 60 zaposlenih. Območje njihovega delovanja obsega mestno občino Kranj, kjer je bilo lani največ, kar 989 požarnih in tehničnih intervencij. Pogodbeno, bodisi polno bodisi samo z avtolestvijo oziroma avto cisterno, pokrivajo še občine Naklo, Šenčur, Preddvor, Jezersko, Škofja Loka in Tržič. Ker so gasilska enota širšega pomena, je njihov radij posredovanja še nekoliko večji, saj poleg omenjenih občin posredujejo še v občinah Radovljica in Cerklje na Gorenjskem. Največ tovrstnih posredovanj so imeli znova v kranjski občini (121).

»Izrednih dogodkov in posredovanj je iz leta v leto več. Širi se tudi nabor področij, za katera smo zadolženi. Trenutno dajemo vedno večji poudarek izobraževanju in usposabljanju za gašenje električnih vozil, za kar še ni povsem dorečenega protokola. Zanemarljiv pa ni niti podatek, da se v Kranju gradijo nova stanovanja in novi objekti, posledično pa narašča število prebivalcev,« je pojasnil Šifrer in dodal, da vsi ti dejavniki vplivajo na obremenitev njihovih gasilcev. »Naši gasilci so vse bolj obremenjeni, zato si prizadevamo in upamo, da bomo lahko okrepili svoje vrste z dodatnim zaposlovanjem gasilcev.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / četrtek, 10. januar 2008 / 07:00

Z glasbo srečno v novo leto

Veseli december na Čufarjevem trgu je odlično uspel, v vseh dneh so našteli kar okrog tri tisoč obiskovalcev.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sobota, 21. november 2015 / 07:00

Rejci z ministrom o mlečni krizi

Domžale – Društvo rejcev govedi črno-bele pasme v Sloveniji, ki je priznana rejska organizacija za črno-belo pasmo goved, bo v ponedeljek, 23. novembra, ob 10. uri pripravilo volilni občni zbor dru...

Slovenija / sobota, 21. november 2015 / 15:16

Slovenija v vojni ali ne?

Slovenija je skupaj s Francijo in celotno EU v vojni proti terorizmu, meni predsednik komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb Branko Grims. Predsednik republike Borut Pahor meni drugače.

Slovenija / sobota, 21. november 2015 / 15:15

Digitalizacija vsakdanjika

Google, Chrome, Gmail … To so besede, ki jih poznamo tako rekoč vsi. Še več: dnevno smo od njih zelo odvisni. Manj znan je Googlov projekt Loon. Ta je še v razvoju in bo omogočil dostop do interneta t...

Gospodarstvo / sobota, 21. november 2015 / 14:56

Novosti Top arhitekt in Posebni gost Ambienta

Ljubljana – Na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani so v torek odprli 26. sejem pohištva Ambient, ki bo zaprl vrata v nedeljo. 158 podjetij iz 17 držav predstavlja notranjo opremo, dodatke za dom,...

Gospodarstvo / sobota, 21. november 2015 / 14:55

Priznanja gorenjskim inovatorjem

Na forumu inovacij so z Gorenjskega priznanje za inovacije prejeli Matjaž Loc, Acroni in M-Sora.