Legenda o zvonu še vedno živi
Na blejskem Grajskem kopališču je na božični dan ponovno oživela legenda o potopljenem zvonu. Tradicionalni dogodek, ki vsako leto znova poskrbi, da Bled ostaja pravljičen, so tokrat pripravili že sedemindvajsetič.
Bled – Legenda o potopljenem zvonu, v kateri se prepletajo ljubezen, izguba in čudeži, na Bled že vrsto let privablja radovedneže z vseh koncev Slovenije in tudi številne turiste. Čarobna zgodba mlade vdove, ki je nekoč živela na blejskem gradu, opisuje tragično usodo njenega moža. Ubili so ga razbojniki ter njegovo truplo odvrgli v jezero. Legenda pravi, da je žalostna vdova zbrala vse svoje srebro in zlato ter dala vliti zvonček za kapelo na otoku. Vendar do otoka nikoli ni prispel, saj je zvon skupaj z ladjico in čolnarji zaradi hudega viharja potonil. V tihih in mirnih nočeh ga je še vedno mogoče slišati, kako doni iz jezerskih globin. Mlada vdova, potrta zaradi tragedije, se je odločila za pot v Rim, kjer je našla tolažbo v samostanskem življenju. Po njeni smrti je papež v znak sočutja poslal nov zvonček za jezersko cerkev, ta pa naj bi imel posebne moči: kdor pozvoni z njim, se mu bo uresničilo tisto, kar si zaželi med zvonjenjem.
Mateja Vilman iz Javnega zavoda Turizem Bled, ki prireditev organizira skupaj z Društvom za podvodne dejavnosti Bled (DPD Bled), je dejala, da je dogodek vsakič znova poseben, saj je Bled že sam po sebi pravljičen, legenda o potopljenem zvonu pa je prava pika na i. »Tudi tokrat smo povabili skupino Čupakabra, ki je zadolžena za svetlobni in ognjeni spektakel, pridružili so se nam potapljači, vse skupaj pa bomo zaključili na Jezerski promenadi, kjer nas čaka koncert Nuše Derenda,« je razložila in dodala, da si želijo, da obiskovalci ovekovečijo praznični dan z blejsko legendo. Janez Andrejc, predsednik DPD Bled, je pojasnil, da je uprizoritev legende o potopljenem zvonu za njihovo društvo eden večjih dogodkov. »Danes se nam je pridružilo nekaj več kot dvajset potapljačev, tokrat samo iz Slovenije. Vsakič znova smo veseli tega sodelovanja,« je dejal, še preden so se z baklami potopili v jezero, ki je imelo osem stopinj Celzija. Dogodek je poleg Čupakabre s pesmijo Sveta noč v več jezikih obogatila tudi sopranistka Janja Hvala, manjkali pa niso niti člani Društva za priznanje praženega krompirja kot samostojne jedi.
Dogodek je na grajsko kopališče privabil številne legend in spektakla željne obiskovalce. Tjaša Mlinarič iz Tržiča se je ogleda potopa zvona udeležila skupaj z družino. »Prvič smo bili, zelo nas je presenetilo, kakšen program so pripravili. Zanimivo in nadvse simpatično.« Petra Stare in Boštjan Peternel iz Žirovnice pa sta dejala, da sta prišla že drugič. »Lepo, lepi občutki. Pridemo pa predvsem zaradi zvončka, morda bo izpolnil kakšno željo. Predvsem zdravja si želimo,« sta pojasnila.