Medaljo je prejelo 23 pripadnikov Letalske policijske enote. / Foto: Gorazd Kavčič

Policisti, ki so v poplavah reševali življenja

Pretekli teden so podelili medalje policije za požrtvovalnost ter plakete ministrstva za izjemno strokovno delo, izjemne zasluge in dosežke pri širjenju varnostne kulture v času uničujočih poplav v Sloveniji ter za posebne prispevke h krepitvi ugleda ministrstva.

Ljubljana – Medalje policije za požrtvovalnost je letos prejelo 56 policistov in trije občani, ki so v poplavah reševali življenja, živali in premoženje ljudi. Kot je na slovesni podelitvi dejal namestnik generalnega direktorja policije Igor Ciperle, je policija med prvimi, ki se odzove ob kriznih dogodkih. Tako je bilo tudi ob avgustovskih poplavah, ko so policisti z neprehodnih in neprevoznih območij s helikopterjem reševali ljudi, s čolni pomagali evakuirati ujete občane, z živo verigo čez deročo vodo varno prepeljali prebivalce, izvajali cestne zapore, vzpostavljali telekomunikacijske povezave in storili vse drugo, kar je bilo treba za varnost ljudi, pa tudi živali in premoženja. »Razmere so bile ponekod izjemno hude, a pomoči kljub temu niso odrekli nikomur,« je dodal Ciperle.

Med prejemniki medalje je bilo več Gorenjcev oziroma enot s sedežem na Gorenjskem. Med drugim so jih prejeli Marko Gačnik s Policijske postaje Kranjska Gora, vodja gorske policijske enote Matej Brajnik (Sektor splošne policije) in pripadniki Letalske policijske enote (Matej Cvetko, Gregor Hajdenkumer, Robert Hočevar, Tadej Jerman, Matjaž Jurjevec, mag. Bojan Kos, Matjaž Kovič, Tomaž Lovrenčič, Gorazd Matić, Aleš Mlekuž, Tanja Novak, Mišel Oblak, Jure Olaj, Igor Podjed, Primož Škufca, Breda Šprajcar, Aleš Štupica, Nejc Travner, Gregor Vajzman, Tomaž Vinazza, Igor Zrinski, Srečko Žagar in Vanči Žnidaršič), ker so v času neurij in najhujše naravne nesreče v zgodovini Slovenije kot del posadke v najzahtevnejših okoliščinah uspešno reševali življenje in premoženje ljudi.

Pilot, kapetan v Letalski policijski enoti, Jure Olaj je ob tem spomnil na vse posameznike, ki priznanja niso prejeli, a so vseeno pomembno prispevali k uspešnemu reševanju. »Tehniki letalci so v naši enoti 'dvoživke', so člani posadke helikopterja in licencirali serviserji. Če jih je komisija za dodeljevanje priznanj pozabila, jih mi zagotovo ne bomo,« je dejal Olaj, ki bo svojo medaljo poklonil enemu od tehnikov letalcev.

Medaljo so prejeli policisti Antonio Jeseničnik, Aleš Resnik, Robert Drolc in Milan Kojadinović s Policijske postaje Medvode, ker so z reševanjem v avtomobilih ali stavbah ujetih ljudi, reševanjem premoženja, zagotavljanjem varnosti in predvsem s postavitvijo žive verige tvegali svoja življenja, da so rešili življenja drugih. Policist Franc Marolt iz Komende (Sektor uniformirane policije) pa si je medaljo prislužil, ker je sosedom pomagal reševati premoženje, organiziral pomoč več prizadetim v poplavah in podal več koristnih predlogov pri odpravljanju posledic ujme.

Plakete ministrstva

Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je podelil plakete ministrstva za izjemno strokovno delo, izjemne zasluge in dosežke pri širjenju varnostne kulture v času uničujočih poplav v Sloveniji ter za posebne prispevke h krepitvi ugleda ministrstva. »Pogum vseh vas je bil v tistih težkih dneh zares neverjeten in za vse nas navdihujoč, mnogokrat samoiniciativen v obliki sosedske pomoči, pomoči v skupnosti, v kateri živimo, ali pomoči potrebnim sodelavkam in sodelavcem, pogosto pa tudi v sestavih prostovoljnih gasilcev, reševalcev ter občinskih štabov Civilne zaščite,« je med drugim dejal minister. Plaketo so prejeli: policijske uprave Celje, Kranj, Ljubljana in Murska Sobota, Letalska policijska enota, Gorska enota policije, Direktorat za policijo in druge varnostne naloge, Direktorat za logistiko in Franci Marolt (Uprava uniformirane policije) ter Andrej Uršič (Urad za informatiko in telekomunikacije).

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / četrtek, 3. oktober 2019 / 13:00

Še neporočeni moški

V petek so v Kulturnem domu Radomlje premierno uprizorili muzikal Druščina, ki je nastal pod režisersko taktirko Nejca Lisjaka, predsednika Kulturnega društva Mlin Radomlje.

Objavljeno na isti dan


Šport / torek, 3. oktober 2017 / 16:49

Dva Medvoščana, tri medalje

Slovenci so blesteli na svetovnem prvenstvu v slalomu in sprintu na divjih vodah. Tri medalje sta osvojila tudi Medvoščana Blaž Cof in Žan Jakše.

Zanimivosti / torek, 3. oktober 2017 / 16:45

Pujsa z Ratitovca že na Spodnji Beli

Preddvor – Zapuščena vietnamska svinja, ki se je pred dvema mesecema zatekla na Ratitovec, je že dober teden v novem domu na Spodnji Beli pri Preddvoru. »Ko sem se prejšnjo nedeljo vračala z Ratito...

Kronika / torek, 3. oktober 2017 / 16:43

Proste poti za reševalce

Letošnji mesec požarne varnosti poteka pod geslom Ko se nesreča zgodi, naj bodo proste poti. Posredovanje gasilcev in drugih reševalnih služb je namreč včasih zaradi neprehodnih poti oteženo ali celo...

Komenda / torek, 3. oktober 2017 / 16:27

Ko previdnost ni odveč

Demografske spremembe narekujejo tudi smernice lokalne politike. Občina Komenda se uvršča v sam slovenski vrh po skupnem prirastu prebivalstva. Razlog tiči v priseljevanju predvsem mladih...

Šenčur / torek, 3. oktober 2017 / 16:26

Zgradili bodo tudi nadvoz

V občini Šenčur jeseni končujejo več naložb, ni pa jim še uspelo zgraditi nadvoza nad avtocesto, ki bo povezal kolesarsko pot med Šenčurjem in Voklim.