V lovu na vstopnice

Kdo se ne spomni zasneženega igrišča iz Ukrajine 17. novembra leta 1999, ko je slovenska reprezentanca v Kijevu poskrbela za nogometno evforijo v Sloveniji, saj se je prvič kot samostojna država uvrstila na veliko tekmovanje. Tistega mrzlega novembrskega dne, ko smo bili nekateri še v najstniških letih, drugi v srednjih, tretji še otroci, se pravzaprav niti nismo natanko zavedali, kakšen zgodovinski uspeh je doživela Slovenija po osamosvojitvi leta 1991. Slovenija je takrat na zasneženem ukrajinskem stadionu večji del tekme zaostajala z 1 : 0, dokler ni v 75. minuti Kranjčan Miran Pavlin izenačil na končni izid 1 : 1. S tem so si slovenski nogometaši prvič v zgodovini zagotovili nastop na evropskem prvenstvu, ki je bilo leta 2000 na Nizozemskem in v Belgiji. Solze sreče, napetost, stiskanje pesti, olajšanje. Znamenite izjave selektorja Srečka Katanca. Upanje na uspešno prvenstvo.

Zdaj pa je prišla nova era evforije in nogometne mrzlice. Po zadnji odigrani tekmi s Kazahstanom v Stožicah in uvrstitvi na evropsko prvenstvo je bilo jasno, da je treba navijaštvo izpred ekranov udejanjiti tudi na tleh dežele Nemške.

Zgodil se je sobotni žreb. Pomenljiv nasmeh selektorja Matjaža Keka. Hkrati nasmehi selektorjev Danske, Srbije in Anglije. Omenjenim ekipam, pravijo, se je oddahnilo, ko so za tekmeca dobile Slovenijo, a Slovenija zagotovo ni tako lahko premagljiv tekmec, kot se jim zdi na prvi pogled.

Žreb v Hamburgu je Sloveniji po mnenju poznavalcev namenil relativno težko skupino. Vse države po vrsti so stare znanke, s katerimi ima Slovenija ogromno izkušenj. Do zdaj se je z njimi namreč pomerila dvajsetkrat, veselila pa le ene zmage, in sicer oktobra 2011 v Mariboru, ko je z zmago z 1 : 0 proti Srbiji tej preprečila uvrstitev na evropsko prvenstvo 2012.

Žoga je okrogla. Marsikdo lahko preseneti. Tako kot ima družina Dončić novo članico Gabrielo, ne da bi pred njenim rojstvom nosečnost Anamarije, Dončičeve partnerke, obešali na veliki zvon, ima tudi slovenska nogometna reprezentanca aduta v rokavu. In kako bi bilo neprecenljivo, če bi tisti, ki jim bo žreb naklonil ogled zadnje tekme predtekmovanja v Kölnu, lahko pospremili Slovenijo v nadaljnje tekmovanje. Tekme bodo v Stuttgartu, Münchnu in Kölnu. Poznavalci pričakujejo, da bo vsaj v zadnjih dveh mestih več kot deset tisoč zahtevkov za vstopnice, za katere lahko kandidiramo na portalu Evropske nogometne zveze, s tem številom pa je pričakovan tudi žreb zanje. Rok za oddajo prijav in ohranjanje upanja, da bomo tekme Slovencev na evropskem prvenstvu lahko gledali v živo, pa je torek, 12. decembra, do 14. ure.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Tržič / sobota, 16. junij 2007 / 07:00

Spor zaradi svetnika

Junijsko sejo občinskega sveta v Tržiču so izpeljali le delno, ker se je vnel spor o sklepu aprilske seje. Tedaj so ugotovili, da Dragomir Ficko ne more biti več svetnik.

Objavljeno na isti dan


Splošno / ponedeljek, 24. september 2007 / 07:00

Varuhinja človekovih pravic na obisku

"Župan nam je tako lepo predstavil občino, da sem si kar zaželela, da bi prišla živet sem ...," je dejala Zdenka Čebašek Travnik, varuhinja človekovih pravic po obisku na Jesenicah.

Splošno / ponedeljek, 24. september 2007 / 07:00

Na Jesenicah trije ministri

V okviru vladnega obiska Gorenjske so se ministri mudili tudi na Jesenicah. Nova zdravstvena ministrica Zofija Mazej Kukovič je obiskala Visoko šolo za zdravstveno nego in Splošno bolnišni...

Splošno / ponedeljek, 24. september 2007 / 07:00

Janez Janša na Radiu Triglav

V pogovoru z Romano Purkart je spregovoril o aktualnem dogajanju.

Splošno / ponedeljek, 24. september 2007 / 07:00

Najlepši balkoni v občini Jesenice

Priznanje za najlepše gorenjske nageljne je prejela Frančiška Noč iz Javorniškega Rovta, v kategoriji večstanovanjskih stavb Nadja Lešnjak s Hrušice, v kategoriji stanovanjskih hiš pa Mojca Grilc z Bl...

Splošno / ponedeljek, 24. september 2007 / 07:00

Ni mi všeč, da je država prodala Acroni

"Železarna je vitalnega pomena za Jesenice, in če smo bili do sedaj sposobni prebroditi vse krize, pa smo na koncu izredno uspešno podjetje nesmiselno in poceni prodali," pravi občinski svetnik Borut...