V lovu na vstopnice

Kdo se ne spomni zasneženega igrišča iz Ukrajine 17. novembra leta 1999, ko je slovenska reprezentanca v Kijevu poskrbela za nogometno evforijo v Sloveniji, saj se je prvič kot samostojna država uvrstila na veliko tekmovanje. Tistega mrzlega novembrskega dne, ko smo bili nekateri še v najstniških letih, drugi v srednjih, tretji še otroci, se pravzaprav niti nismo natanko zavedali, kakšen zgodovinski uspeh je doživela Slovenija po osamosvojitvi leta 1991. Slovenija je takrat na zasneženem ukrajinskem stadionu večji del tekme zaostajala z 1 : 0, dokler ni v 75. minuti Kranjčan Miran Pavlin izenačil na končni izid 1 : 1. S tem so si slovenski nogometaši prvič v zgodovini zagotovili nastop na evropskem prvenstvu, ki je bilo leta 2000 na Nizozemskem in v Belgiji. Solze sreče, napetost, stiskanje pesti, olajšanje. Znamenite izjave selektorja Srečka Katanca. Upanje na uspešno prvenstvo.

Zdaj pa je prišla nova era evforije in nogometne mrzlice. Po zadnji odigrani tekmi s Kazahstanom v Stožicah in uvrstitvi na evropsko prvenstvo je bilo jasno, da je treba navijaštvo izpred ekranov udejanjiti tudi na tleh dežele Nemške.

Zgodil se je sobotni žreb. Pomenljiv nasmeh selektorja Matjaža Keka. Hkrati nasmehi selektorjev Danske, Srbije in Anglije. Omenjenim ekipam, pravijo, se je oddahnilo, ko so za tekmeca dobile Slovenijo, a Slovenija zagotovo ni tako lahko premagljiv tekmec, kot se jim zdi na prvi pogled.

Žreb v Hamburgu je Sloveniji po mnenju poznavalcev namenil relativno težko skupino. Vse države po vrsti so stare znanke, s katerimi ima Slovenija ogromno izkušenj. Do zdaj se je z njimi namreč pomerila dvajsetkrat, veselila pa le ene zmage, in sicer oktobra 2011 v Mariboru, ko je z zmago z 1 : 0 proti Srbiji tej preprečila uvrstitev na evropsko prvenstvo 2012.

Žoga je okrogla. Marsikdo lahko preseneti. Tako kot ima družina Dončić novo članico Gabrielo, ne da bi pred njenim rojstvom nosečnost Anamarije, Dončičeve partnerke, obešali na veliki zvon, ima tudi slovenska nogometna reprezentanca aduta v rokavu. In kako bi bilo neprecenljivo, če bi tisti, ki jim bo žreb naklonil ogled zadnje tekme predtekmovanja v Kölnu, lahko pospremili Slovenijo v nadaljnje tekmovanje. Tekme bodo v Stuttgartu, Münchnu in Kölnu. Poznavalci pričakujejo, da bo vsaj v zadnjih dveh mestih več kot deset tisoč zahtevkov za vstopnice, za katere lahko kandidiramo na portalu Evropske nogometne zveze, s tem številom pa je pričakovan tudi žreb zanje. Rok za oddajo prijav in ohranjanje upanja, da bomo tekme Slovencev na evropskem prvenstvu lahko gledali v živo, pa je torek, 12. decembra, do 14. ure.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / sreda, 24. junij 2020 / 23:49

Praznik športa

Državni zbor je sprejel odločitev, da si svoj dan zasluži tudi slovenski šport.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sreda, 8. oktober 2014 / 12:54

Vseh niso mogli sprejeti

Sejem v Komendi prerašča sedanje prostorske možnosti. Tudi na jesenskem sejmu niso mogli sprejeti vseh razstavljavcev.

Bled / sreda, 8. oktober 2014 / 12:36

Jeklene lepotce postavili na ogled

Na Bledu so ob koncu septembra izbrali najlepšega starodobnika, ki bo Slovenijo zastopal na mednarodnem tekmovanju Concours d'Elegance.

Kronika / sreda, 8. oktober 2014 / 12:30

Z bojišča v Siriji se ni vrnil

Jure Korelec iz Zgornje Senice pri Medvodah naj bi bil prvi Slovenec, ki je bil ubit na bojišču v Siriji. Policija o njegovi smrti uradno ni seznanjena, s takšnim podatkom pa vseeno razpolaga.

Nasveti / sreda, 8. oktober 2014 / 12:26

Tanja odgovarja

Spoštovana gospa Tanja, že kar nekajkrat ste mi pravilno odgovorili za vse domače, sedaj vas prosim za sebe. Zelo sem zbolela. Samo zanima me, če bom to bolezen z dobro voljo pozdravila. V...

Zanimivosti / sreda, 8. oktober 2014 / 12:26

Hamburški moški (2. del)

Nočna slika mesta Hamburg je posebna. Izložbena okna simpatičnih ulic in uličic oživijo. Na plano pridejo umetniki. Pozna se, da je Hamburg pristaniško mesto. Vplivi različnih kultur tako...