Imajo zelo veliko srce
Veliko srce reševalk in reševalcev Gorske reševalne službe (GRS) Škofja Loka bije že 45. leto. Ravno na današnji dan, 8. decembra 1978, je potekal ustanovni občni zbor službe, ki je letos z dušo in telesom pomagala pri reševanju ljudi in imetja ob avgustovskih poplavah.
Kot so povedali v GRS Škofja Loka, večjega slavja ob 45-letnici, ki jo praznujejo prav danes, ne bo. Pravijo, da si bodo po napornem letu in avgustovskih poplavah vzeli en večer zase, bo pa zato toliko večja zabava, ko bodo čez pet let praznovali 50-letnico.
Škofja Loka – Letošnji december je za GRS Škofja Loka nekoliko poseben, saj v tem mesecu zaznamujejo 45. obletnico ustanovitve. »Naša postaja je sicer med mlajšimi pod okriljem Gorske reševalne zveze Slovenije, saj je bila ustanovljena 'šele' leta 1978. Kljub temu smo se dobro uveljavili tako na ravni zveze kot tudi v lokalnem okolju. Nimamo največjega števila intervencij med članicami Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS) niti najbolj strmih in visokih gora niti neobvladljive množice planincev in pohodnikov na našem območju. Smo pa dobro usposobljeni ter imamo zelo veliko srce, voljo in željo pomagati vsem, ki potrebujejo našo pomoč,« je zapisal njihov predsednik Jernej Ržen. Ločani so sicer že trikrat zapored zmagali v tekmovanju iz prve pomoči, ki ga organizira GRZS, ter se, kot pravijo, trudijo biti najbolj prijazna postaja GRS v Sloveniji.
Škofjeloški gorski reševalci pokrivajo območje občin Gorenja vas - Poljane, Škofja Loka, Železniki in Žiri, ki obsega 512 kvadratnih kilometrov, več kot 180 naselij ter približno 45.000 prebivalcev.
Najpomembnejši mejnik v 45 letih delovanja je po besedah nekdanjega in zdajšnjega načelnika Pavleta Podobnika in Jerneja Ržena že sama vzpostavitev postaje GRS v Škofji Loki, pri čemer je imel veliko vlogo Pavle Šegula. »Pomembno je poudariti, da se je društvo ves čas trudilo ustvarjati prepoznavnost in pridobivati zaupanje v lokalnem okolju ter med drugimi postajami v državi. Z večjo prepoznavnostjo je tudi lažje pridobilo nujna finančna sredstva za delovanje postaje ter večje zanimanje za delo gorskega reševalca. Pomembni so tudi stalno ustvarjanje oz. izboljševanje ekipnega duha, pripadnosti društvu, dvig ravni znanja itd.«
Enaintrideset posredovanj
Do sredine novembra so letos posredovali 31-krat in pri tem opravili 884 ur reševalnega dela ter na intervencijah prevozili skoraj 4000 kilometrov. »Število dosedanjih posredovanj je drugo največje, odkar obstaja naše društvo. V reševalnih akcijah smo pomagali 16 ponesrečencem ter drugim osebam, ki so potrebovale našo pomoč. Število ponesrečencev je glede na število intervencij na prvi pogled nekoliko nižje kot v preteklih letih, vendar je treba poudariti, da v to niso zajete osebe, ki smo jim pomagali v času katastrofalnih poplav na našem območju. Letos smo med drugim reševali tudi telička, ki je zdrsnil v grapo, mačko, ki ji ni uspelo splezati z drevesa, ter psa, ki je padel čez skalni skok,« so zapisali v GRS Škofja Loka. Med reševanimi osebami je bilo pet nepoškodovanih ter prav tako po pet lažje in huje poškodovanih oz. obolelih. Na žalost je ena oseba v nesreči umrla, v letu poprej je umrlo šest ljudi.