Knjiga jih druži
Pestro dogajanje na osnovni šoli Pirniče pred kulturnim dnevom. Gostili so Ivana Sivca, enega najbolj branih sodobnih mladinskih pisateljev. Sejem Knjiga za knjigo, okrogla miza Knjiga nas druži.
Pirniče – »Na sejem sem prinesla knjigo Nejca Zaplotnika o gorah. Morda si bom izbrala kakšno napeto pustolovsko knjigo. Take imam najraje,« je pojasnila petošolka Patricia Bitenc. Dan pred kulturnim dnevom, osmim februarjem, je bilo namreč na OŠ Pirniče zelo pestro. V popoldanskih urah so pripravili sejem Knjiga za knjigo, šolarji so si izmenjali knjige, ki so jih že prebrali in jih tako ne potrebujejo več. Kmalu za tem je potekala okrogla miza Knjiga nas druži, ki so se je udeležili različni ustvarjalci: Viki Grošelj, pisateljica Irma Jančar, pesnik Jurij Marussig, režiser Peter Militarev in osmošolec Luka Čukajne, ki se šele podaja v svet pisanja.
Viki Grošelj, ki je tudi profesor na pirniški šoli, je v knjigah opisal svoje podvige. Poudaril je, da ima vsaka knjiga svojo vrednost in da bere vse, kar mu pride pod roke. »Knjige so zelo pomembne za odnos do samega jezika,« je še dejal. Jančarjeva je napisala tri knjige, večinoma z etnološkimi vsebinami. Vsaka po svoje je na neki način smešna. Denimo v knjigi Polž na verigi opisuje čas, ko je odraščala v Višnji Gori in se je počutila, kot da bi bila na verigi. »Zdaj med drugim pripravljam knjigo pravljic, ki sem jo dolžna otrokom,« je še zaupala Jančarjeva. Jurij Marussig na OŠ Franceta Prešerna Kranj poučuje fiziko, a ima poleg tega še eno veliko ljubezen – doslej je izdal štiri pesniške zbirke in dve knjigi pravljic. Kot je dejal, navdih črpa iz domišljije, pomemben pa je tudi talent. Peter Militarev za razliko od drugih udeležencev ni zajadral v učiteljske vode, ampak v gledališke. Učencem in njihovim staršem je opisal delo režiserja. Sam sicer ne piše knjig, ampak jih pri svojem delu veliko uporablja.
Na šoli pa je bilo živahno tudi v dopoldanskih urah. Učence je namreč obiskal pisatelj, urednik in avtor besedil za glasbo Ivan Sivec. »Da te obišče avtor, ki si ga doslej poznal le prek knjig, je posebno doživetje,« je dejala Patricia Bitenc. Sivec je namreč avtor, ki ga mladi dobro poznajo in radi berejo. Z njim se lahko srečajo že otroci, saj je zanje pripravil tri slikanice s pravljicami. Veliko bolj aktiven je bil pri ustvarjanju knjig za mladino, saj jih je napisal kar 28.
Učenci so se na njegov obisk pripravljali že pri pouku slovenščine; delali so plakate, prebirali njegova dela, učenci višje stopnje so ga presenetili celo z dramatizacijo odlomka iz njegove knjige. »Knjiga je kot ptica, ki na krilih domišljije poleti do najvišje planine in najgloblje doline,« pravi Sivec. In ima prav. Zagotovo so njegove knjige »poletele« med slovensko mladino, saj je eden najbolj branih mladinskih pisateljev. »Z zanimanjem smo mu prisluhnili. Povedal nam je, da je prvo knjigo napisal pri 18 letih. Rodil se je v Mostah pri Komendi, zdaj pa živi v Mengšu,« je razložila Maruša Bilban. Pojasnil jim je tudi, kje je dobil ideje za nekatere, med mladimi še posebej priljubljene knjige. »Idejo za knjigo Zadnji mega žur je dobil takrat, ko je sinov sošolec naredil samomor. Knjiga Pozabljeni zaklad je nastala ob spominu na dogodek iz otroštva, ko je našel zapuščeno blagajno in so bili vsi izjemno radovedni, kaj se skriva v njej. Ravnatelj je menda že razmišljal o novi šoli,« je navdušeno pojasnjevala Lara Kopač. Sivec jim je zaupal celo, katera je bila njegova prva ljubezen. »Nesrečno je bil zaljubljen v znano francosko igralko,« je še pristavila Lara.