Tekme so preselili v Planico
Kontinentalni pokal v smučarskih tekih so namesto v Medvodah izvedli v Planici. Ekipe so bile nastanjene čez mejo, v Trbižu.
Planica – Po lanskem uspešno izvedenem tekaškem delu mladinskega svetovnega nordijskega prvenstva in prvenstva do 23 let, so v ŠD ŠRC Preska Medvode letos dobili še organizacijo kontinentalnega pokala v smučarskih tekih, ki je potekal 17. in 18. februarja. Lani so imeli srečo s snegom in smo na progah v športno-rekreacijskem centru v Preski lahko gledali tudi nekatere že uveljavljene tekmovalce v svetovnem pokalu, med katere sodijo Norvežanka Astrid Jacobsen, ki je na letošnjem svetovnem prvenstvu v Saporu na Japonskem v šprinterski preizkušnji kot edina premagala slovensko tekaško junakinjo Petro Majdič in postala svetovna prvakinja, njen rojak Petter Nordhug, pred tednom dni svetovni prvak s štafeto, pa Kanadčanka Chandra Crawford ... Na progah v Preski pa je bilo letošnjo zimo snega le za vzorec, tako da niso mogli preizkusiti niti novega teptalca snega. Tekme so kljub vsemu izvedli, a v Planici, v dolini pod Poncami.
Od nastanitev ekip ni bilo prihodka, saj so bile v Trbižu
»Tekme so bile z naše strani izvedene na visoki ravni. S selitvijo prizorišča smo morali preseliti tudi vso opremo. Imamo odlično ekipo okrog 60 prostovoljcev, večinoma Medvoščanov. Znano je, da bi radi dobili v Medvode svetovni pokal in v tem primeru bi potrebovali še več ljudi,« je povedal Marko Luštrek, vodja tekmovanja. Organizatorji so imeli nekaj težav tudi z nastanitvami ekip, ki so si na koncu kar same rezervirale v Trbižu, ker naj bi bilo ceneje, poleg tega je bilo zaradi počitnic v Kranjski Gori precej zasedeno. »Ker so si sami rezervirali v Trbižu, nam je pri tem prihodek za izvedbo tekme padel v vodo. Nekaj bi zaslužili s provizijo od domačih hotelov, da bi lahko pokrili stroške tekme. Natačnih izračunov glede stroškov še ni, verjetno pa bomo v minusu, vendar je dolgoročno gledano to zagotovo plus. Če te tekme ne bi izpeljali, je vprašanje, ali bi jo v prihodnje sploh še dobili,« je razložil Klemen Svoljšak. Ker so bile ekipe nastanjene daleč iz Medvod, so spremenili tudi spremljevalni program, tako da s podelitvijo medalj s prvega dne, ki je bila prvotno predvidena na sobotnem pustnem rajanju v športni dvorani, ni bilo nič. V Planici so bili tudi sestanki vodje ekip.
Na progi in ob njej delalo okrog 60 prostovoljcev
»Z izvedbo tekmovanja so bili zadovoljni tudi predstavniki FIS-e, tako da upam, da bomo tekmo dobili tudi za prihodnje leto. Vse pohvale gredo prostovoljcem. Nekateri so bili v Planici že od srede, delali cele dneve, vzeli celo dopust,« je bil zadovoljen Aleš Galof, predsednik ŠD ŠRC Preska. Pri izvedbi tekmovanja so jim šli na roko tudi v ŠD Planica. Poleg tega so proge v upravljanju LTO Kranjska Gora, za tekmovanje pa jih je uredil Jože Kavalar, eden najboljših ratrakistov pri nas. »Od njega se bomo morali še veliko naučiti,« je ugotovil Svoljšak.
Za konec še tekmovalna plat. Udeležba ni bila čisto po pričakovanjih (9 držav, 140 tekmovalcev), za boljše vzdušje so manjkali tudi gledalci. Je pa v Planico prišel župan Stanislav Žagar. Dolina pod Poncami bo najbolj ostala v spominu Italijanu Marcu Fiorentiniju, ki je zmagal tako v soboto na 15 kilometrov kot v nedeljo na 30 (oba dneva je bila tekma v prosti tehniki) in s tem dosegel največja uspeha kariere. Slovensko čast so reševali biatlonci. Janezu Mariču je na petnajstki, v kateri bi z veseljem nastopil tudi v svetovnem pokalu med tekači, uspelo priteči na 3. mesto, kar je bila najboljša slovenska uvrstitev v dveh dneh.