Pomembna je trdnost mlekarske verige
Na srečanju dobaviteljev mleka Ljubljanskih mlekarn so opozorili, kako pomembna je povezanost in trdnost mlekarske verige.
Lesce – Ljubljanske mlekarne so prejšnji ponedeljek v restavraciji Kampa Šobec pripravile tradicionalno srečanje dobaviteljev mleka, na katerem so predstavile aktualne razmere na trgu mleka in mlečnih izdelkov, podelile priznanja rejcem, ki so v mlečnem letu 2022/2023 oddali mlekarni največ mleka in kakovostno najboljše mleko, prvič pa tudi priznanja v izboru za naj hlev, najbolj inovativen hlev in hlev »šampion ljudstva«.
Po lanskih rekordih letos umiritev
Kot je dejal direktor družbe Tomaž Žnidarič, je po lanskem letu, ko so odkupne cene mleka dosegle rekordne vrednosti, letos prišlo do umiritve razmer, a kljub temu bo letošnja povprečna odkupna cena višja kot lani. »Prav je, da si zadruge poskušajo izboriti za svoje kmete čim boljšo odkupno ceno, a vsi skupaj si moramo prizadevati ohraniti stabilnost in predvsem povezanost mlekarske verige in ne smemo postavljati njene trdnosti in povezanosti pod vprašaj vsakič, ko se pojavi kdo, ki bi bil v tistem tednu pripravljen plačati dva centa višjo ceno,« je dejal Žnidarič in kot primer, kako dogajanje na enem koncu mlekarske verige vpliva na dogajanje na drugem koncu, navedel situacijo iz druge polovice lanskega leta. »Takrat smo imeli zgodovinsko rekordno rast odkupnih cen mleka, posledično smo bili primorani dvigovati tudi svoje prodajne cene, kar je vplivalo na drastičen padec potrošnje mlečnih izdelkov v Sloveniji. Trgovci v Sloveniji so začeli intenzivno uvažati izdelke iz držav, kjer so odkupne cene mleka, stroški dela in energentov in tudi dobrobit živali na precej nižji ravni kot v Sloveniji. Na dolgi rok je to slabo za vse. Potrošnika smo s tem navadili, da je začel kupovati izdelke po najnižji možni ceni,« je dejal Žnidarič in dodal, da bi pogostost takšnih ekstremov na dolgi rok pomenila tveganje za razpad mlekarske verige.
Priznanja dobaviteljem in za naj hlev
Ljubljanske mlekarne odkupujejo mleko od več kot 2200 kmetij v Sloveniji, največ, več kot 2,5 milijona litrov, so ga v mlečnem letu 2022/2023 odkupile od Vinka Bogoviča iz Velike vasi pri Krškem, najbolj kakovostno mleko pa s kmetije Jožice Tegelj iz Iške Loke.
Letos so prvič podelili tudi priznanja za naj hlev. Z izborom so želeli pokazati dobre prakse kmetij, ki zagotavljajo živalim najboljše pogoje, ter spodbuditi izboljšave na tem področju. Strokovna komisija, ki jo je vodil dr. Ožbalt Podpečan, vodja Nacionalnega centra za dobrobit živali pri Veterinarski fakulteti v Ljubljani, je v ožji izbor uvrstila osem hlevov. Vse je potlej pregledala, pri tem pa je ocenjevala njihovo prostornost, ležalne bokse, pohodne površine, tehnološko opremo, odnos rejcev do živali … Za naj hlev je soglasno izbrala hlev Simona Čretnika s Pernovega pri Žalcu in za najbolj inovativen hlev hlev Vinka Bogoviča iz Velike vasi pri Krškem, hlev – šampion ljudstva pa je na podlagi spletnega glasovanja postal hlev Simona Bele s Svete Trojice v Slovenskih goricah. Med finalisti, ki so se potegovali za naj hlev, je bil kot edini s širšega gorenjskega območja tudi hlev Janeza Drakslarja iz Drulovke. Njegov hlev je nekaj posebnega, odprt in zračen hlev, kombinacija starega in novega. O njem bomo posebej pisali v eni od prihodnjih številk.