Tudi v Žabnici je nastala telovadna skupina, ki se vsako jutro razgibava po načelu Nikolaya Grishina Tisoč gibov. / Foto: Tina Dokl

Vsako jutro tisoč gibov

Jutranjo telovadbo na prostem po metodi dr. Nikolaya Grishina Tisoč gibov so začeli tudi v Žabnici. Razgibavajo se vsako jutro ob vsakem vremenu, le ob nedeljah si vzamejo prosto.

Gibanje za zdravje se je začelo v Piranu, sedaj pa je v Sloveniji že več kot sto telovadnih skupin, tudi na Gorenjskem. Zadnja je 102. skupina, ki so jo ustanovili v Bohinjski Bistrici, preberemo na spletni strani društva Šola zdravja.

Žabnica – Gibanje je zajelo vso Slovenijo, saj v okviru vseslovenskega društva Šole zdravja deluje že več kot sto telovadnih skupin. Ena je na pobudo prostovoljk iz soseščine pred kratkim nastala tudi v Žabnici, kjer se je prvi dan razgibavalo trinajst udeležencev.

»Že nekaj časa telovadne skupine delujejo v Kranju in Škofji Loki. 82-letna Olga Avguštin, ki že šest let obiskuje skupino v Škofji Loki, doma pa je iz sosednjih Dorfarij, nas je navdušila, da skupino osnujemo tudi pri nas, češ da je najbolje, če je taka dejavnost čim bližje domu,« je povedala voditeljica Zdenka Frelih, ki se je za skupino ogrela kot predsednica Društva upokojencev Žabnica. »O tem sem prisluhnila predavanju v Kranju, nato sva se s Cveto Šturm še isti teden udeležili usposabljanja in stvari so stekle. 20. novembra smo na igrišču za okrepčevalnico Ledina v Žabnici pod vodstvom prostovoljk iz sosednjih skupin prvikrat telovadili. Odtlej telovadba poteka vsak dan, razen nedelje, od 7.30 do 8.30. Utemeljitelj teh gibalnih aktivnosti je dr. Nikolay Grishin, ki je sestavil sklop gibalnih vaj pod imenom Tisoč gibov, ki jih udeleženci izvajajo vsako jutro na prostem. Zjutraj zato, ker je zrak še čistejši in ker se tako udeleženci z razgibavanjem celega telesa pripravijo na dan. Življenje današnjega človeka je ob poklicu in drugih aktivnostih precej omejeno na enostranske gibe, zato je dobro, da pred začetkom dne razgibamo vse telo in se potem razidemo vsak po svojih opravkih. Pomemben je tudi družabni vidik. Naše načelo je, da se v telovadni skupini ne pogovarjamo niti o politiki niti ne jadikujemo o svojih težavah, pač pa ostajamo pozitivni.«

Zdenki Frelih se zdi nadvse pomembno, da z gibanjem sami veliko naredimo za svoje zdravje, kar je še posebej pomembno v starejši dobi. Med člani skupin je namreč veliko upokojencev. Vadbe so brezplačne, sodelavci prostovoljci, veseli pa so vsakega novega člana, ki se je pripravljen pridružiti jutranjemu razgibavanju s tisoč gibi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / sreda, 27. junij 2007 / 07:00

Letos devetnajst odličnjakov

Župan občine Cerklje Franc Čebulj je tudi letos ob zaključku šolskega leta čestital vsem osemletnim odličnjakom z Osnovne šole Davorina Jenka. Prejšnja leta jih povabil na sedež občine, le...

Objavljeno na isti dan


Kronika / sreda, 11. marec 2009 / 07:00

Veliko dela, malo policistov

Slovenski policisti so lani sicer obravnavali nekaj manj kaznivih dejanj kot predlani, zato pa so imeli prvo polovico leta precej dodatnega dela z varovanjem številnih srečanj ob predsedovanju Sloveni...

Gospodarstvo / sreda, 11. marec 2009 / 07:00

Zaskrbljeni delavci Tosame

Delavci nasprotujejo načrtom lastnika, ki namerava k Tosami pripojiti svoje zadolženo podjetje, a ta zagotavlja, da načrtuje le razvoj in boljšo prihodnost.

Tržič / sreda, 11. marec 2009 / 07:00

Prva vračila za telefonijo

Upravičencem iz KS Tržič-mesto so že povrnili del vlaganj v telekomunikacijsko omrežje. Občina nadaljuje postopke tudi za druge krajevne skupnosti.

Bohinj / sreda, 11. marec 2009 / 07:00

Za sanacijo plazu bo treba veliko denarja

Bohinj - Za trajno sanacijo plazu Kuharica, ki je povsem uničil eno od hiš v Srednji vasi, naj bi poskrbelo Ministrstvo za okolje in prostor. Občinski svetniki so na zadnji seji...

Radovljica / sreda, 11. marec 2009 / 07:00

O vlogi sodnikov in e-pravosodju

Podpredsednica Evropskega parlamenta Diane Wallis in minister za pravosodje Aleš Zalar sta se v Radovljici srečala z gorenjskimi sodniki.