Komunala Kranj pred velikimi projekti
Komunala Kranj načrtuje postavitev nove sončne elektrarne in centra krožnega gospodarstva v Zarici ter objekta za predhodno skladiščenje in pretovor odpadkov ob avtocesti.
Direktor Komunale Kranj Matjaž Berčon podpira morebitno partnerstvo z avstrijsko družbo Saubermacher. »Sami na dolgi rok nismo vzdržni ne cenovno ne organizacijsko,«? je dejal in dodal, da bo strateško povezovanje potrebno tudi zaradi pridobitve svežega kapitala za velike investicije.
Kranj – Direktor Komunale Kranj Matjaž Berčon, ki je 21. oktobra nastopil svoj drugi mandat, je v torek na novinarski konferenci spregovoril o glavnih projektih, ki javno podjetje čakajo v prihodnjih letih: izgradnja centra krožnega gospodarstva in fotovoltaične elektrarne v Zarici ter objekta za predhodno skladiščenje in pretovor odpadkov ob avtocesti. Ob tem je dejal, da v naslednjem letu ne predvidevajo dviga cen storitev na področju ravnanja z odpadki, potrebna pa bo podražitev cene pitne vode.
Mestna občina Kranj je pred kratkim od Družbe za avtoceste v RS odkupila zemljišče ob avtocestnem priključku Kranj vzhod, na katerem bo Komunala Kranj zgradila predhodno skladišče trdih negorljivih odpadkov, ki bi ga morali sicer skladno z državnimi predpisi postaviti že najkasneje do septembra 2022. »Končni cilj je, da gradbeno dovoljenje pridobimo do konca leta 2024 in skladišče zgradimo do konca leta 2025. Tu naj bi nastal logistični center za Kranj in okolico, prepričan sem, da v prihodnosti tudi regijski center za predelavo odpadkov, zlasti bioloških odpadkov, ker je trenutno to največji problem, ki je letos ljudi tudi najbolj udaril po žepih,« je dejal Berčon.
Projekti v Zarici
Gradbeno dovoljenje za center krožnega gospodarstva oziroma novi upravno-izobraževalni center v Zarici so že pridobili, tako da Berčon za spomladi načrtuje položitev temeljnega kamna, zgradili pa ga bodo predvidoma do konca leta 2025. Ob tem bodo spremenili tudi dostop v tamkajšnji zbirni center, ki bo potekal skozi novo tehtnico, je napovedal Berčon. »Tehtnica bo zagotovila pravično zaračunavanje odloženih odpadkov po principu plačaj, kolikor odvržeš,« je dejal.
Tretji cilj je zagon nove fotovoltaične elektrarne (plantaže) v Zarici v naslednjem letu z nazivno močjo en megavat. Skupaj z že obstoječimi bo končna skupna nazivna moč znašala 2,5 megavata, s čimer bo območje Zarice stoodstotno energetsko samooskrbno. Kot pravi Berčon, pa na centralni čistilni napravi z odpadnimi vodami ustvarjajo višek toplotne energije. Z njo bi poleg svojih objektov v Zarici morda lahko ogrevali tudi novo stanovanjsko sosesko Ob Savi, ki jo bo v bližini zgradil republiški stanovanjski sklad, razmišlja Berčon.
Dvig cene vode
Berčon ne pričakuje rasti cen na področju ravnanja z odpadki v naslednjem letu (storitve so se podražile že letos), zagotovo pa se bo po njegovih napovedih podražila cena vode na načrpan kubični meter vode. Ta po cenah iz leta 2020 sedaj stane 46 centov, glavni strošek sta delo in elektrika. »Cena kubičnega metra vode se bo morala podražiti za približno deset centov, kar za povprečno štiričlansko gospodinjstvo, ki porabi 16 kubičnih metrov vode na mesec, pomeni podražitev za 1,5 evra mesečno. Samo za primerjavo: za takšno količino ustekleničene vode v trgovini, ki stane evro za liter, bi gospodinjstvo na mesec plačalo 16 tisoč evrov,« je ponazoril. Urediti bo treba tudi parcialna odstopanja pri cenah odvajanja odpadnih voda po posameznih občinah, je še dodal.
O Saubermacherju in nakelskih odpadkih
Glede morebitnega prihodnjega partnerstva z avstrijskim podjetjem Saubermacher Berčon meni, da bi lahko s tem ponudili ugodnejše cene storitev z odpadki. Kot poudarja, konkretnih odločitev o tem še niso sprejeli, se pa z župani občin, v katerih zbirajo odpadke, o tem pogovarjajo, naredili so tudi finančno analizo bodočega poslovanja. »To navezo podpiram zaradi vseh trendov, ki se nakazujejo. Mi sami na dolgi rok nismo vzdržni ne cenovno ne organizacijsko, je povedal in dodal, da bo strateško povezovanje potrebno tudi zaradi pridobitve svežega kapitala za velike investicije.
Dotaknil se je še odločitve Občine Naklo, da bo njihove odpadke po novem odvažala Komunala Tržič. Kot je dejal, to na Komunalo Kranj, ki v Naklem trenutno zbere šest odstotkov vseh zbranih odpadkov, ne bo imelo učinka, saj da je cena stroškovna in izračunana na prebivalca.