Minister verjame v Peko
Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek je v petek obiskal Tržič, kjer je z lokalnimi in regijskimi gospodarstveniki beseda tekla o aktualnih izzivih pa tudi problemih v gospodarstvu.
Tržič – Minister Zdravko Počivalšek je obiskal tudi Peko, ki ga čaka finančno prestrukturiranje, o tem, ali je Peko tehnološko v stanju preživeti na trgu, pa je dejal: »Da, je moj odgovor. Večkrat sem sicer že slišal, da je Peko tehnološko zastarel, vendar ima dobro organizacijo dela in veliko znanja v izdelku. Tudi znotraj čevljarske branže se zadeve spreminjajo. Dosegli so, da so še 'živi', da ima tristo petdeset ljudi delo. Načrtovanih dvesto tisoč parov čevljev letos se splača narediti, treba pa je zagotoviti obratna sredstva za proizvodnjo in naša naloga je, da banke omogočijo 700 tisoč evrov finančne osnove. Najti je treba tudi rešitev, da bo šlo podjetje stran od Slovenskega državnega holdinga.«
Uspešno poslovno zgodbo piše skupina Cablex s četrt stoletja tradicije, ki ima del proizvodnje v Tržiču. Skupina zaposluje čez dva tisoč ljudi, od tega približno 650 v Sloveniji, s kabelsko konfekcijo pokriva dvanajst odstotkov evropskega trga. »Ne gre trditi, da se nič ne da v Sloveniji. Morda nimamo najboljše nogometne reprezentance, imamo pa najboljšega vratarja, odličnega igralca,« je ponazoril Zdenko Kopriva, eden od petih ustanoviteljev Cablexa. Iz Iskra Telematike je izšlo podjetje Intec MKD s sedežem v Križah, ki se ukvarja s preoblikovanjem pločevine in so ga gostitelji srečanja, Stranka modernega centra, s svojo tržiško poslanko Andrejo Potočnik tako kot Cablex povabili kot primer dobre prakse. »Usposobljeni smo za globalno poslovanje. Naša načela so dobava v roku, kvaliteta in servis, dobro razmerje med ceno in kvaliteto,« je povedal direktor podjetja Milan Zupančič. Podjetje ima 95 zaposlenih in od osem do deset milijonov evrov prometa na leto. Zupančič je opozoril, da v Sloveniji kratkoročno ne vidijo gradbenih površin za širitev dejavnosti podjetja in da imajo kadrovske probleme, ker težko dobijo visoko izobražen kader za zahtevne stroje, in da so plače za ta kader tudi preveč obdavčene.
Kako težko je dobiti kredit, je opozoril Marjan Mali, direktor podjetja Mali-e Tiko, kjer se med drugim ukvarjajo z izdelavo preciznih ohišij za elektronske naprave. Da kredite od bank dobivajo samo še podjetja, ki jih dejansko ne potrebujejo, je še menil in da je samo denarni tok še zanimiv za banke in ne več zavarovanje kredita z nepremičninami. Podjetje Mali-e Tiko raste med 15 in 20 odstotki na letni ravni, a se Marjan Mali zaradi (pre)zahtvenih pogojev pri nas sprašuje, koliko časa še. Med drugim pričakuje razbremenitev plač.
Petkov obisk je bil ministrov drugi obisk na Gorenjskem. »Ministrstvo ne bo ničesar naredilo namesto vas, delamo pa na pogojih, da boste lahko čim uspešnejši,« je dejal minister in nakazal nekaj usmeritev. To so lažje zaposlovanje in odpuščanje in s tem večja fleksibilnost na trgu dela, ureditev delovnopravne zakonodaje, revitalizacija gozdno-lesne verige in spodbuda turističnemu razvoju. »Zagovarjam premišljeno privatizacijo v korist Slovenije, v korist podjetij, ne pa v korist tistim, ki podjetja kupujejo,« je še poudaril Zdravko Počivalšek in omenil Mercator in Žito. Za obe podjetji meni, da je bila prodaja škodljiva, le da pri prodaji prvega ni sodeloval, za prodajo drugega pa je vedel, a so prevladali drugi interesi.
Dober odziv na okrogli mizi je pokazal, da bi moralo biti obiskov ministrov na terenu še več, med drugim si v Tržiču želijo slišati tudi ministrico za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anjo Kopač Mrak na temo reforme trga dela in ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja na temo odločanja birokratov.