Golob na operacijo, vlado bo začasno vodil Mesec
Golob danes na nujno operacijo kile
Predsednik vlade Robert Golob ima danes v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana nujno operacijo kile, v času bolniške odsotnosti, predvidoma nekaj dni, pa ga bo nadomeščal podpredsednik vlade Luka Mesec, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.
Stavka na sedmih upravnih enotah
Na sedmih upravnih enotah, tudi na jeseniški, je v sredo potekala stavka. Po podatkih Sindikata državnih organov Slovenije je skupno stavkalo okoli osemsto zaposlenih. Po besedah predsednika sindikata Frančiška Verka je stavka logična posledica kadrovske podhranjenosti ter stalne preobremenjenosti z delom in v veliki meri tudi desetletne nezadovoljive skrbi službe za upravne enote ministrstva za javno upravo. Dodatno obremenitev predstavljajo tudi tisoči tujcev, ki potrebujejo upravne storitve, je dejal. Ob tem je obžaloval, da se pozivu k stavki niso odzvali v vseh 56 upravnih enotah v državi. »Najverjetneje iz strahu pred sankcijami, spet drugi pred napovedano grožnjo, ki jo je tudi v torek izrekel minister za finance Klemen Boštjančič, ki opravlja funkcijo ministra za javno upravo, da stavka ne bo plačana,« je dejal. Glavne stavkovne zahteve so sicer zagotovitev ustreznega števila zaposlenih, primernejše plače oz. linearno povišanje za sedem plačnih razredov in razbremenitev uslužbencev na upravnih enotah.
Zaslišali tudi ministra Poklukarja
Preiskovalna komisija državnega zbora, ki preiskuje sume političnega vmešavanja v policijo, je ta teden nadaljevala zaslišanje prič. Pred komisijo je v torek pričal tudi minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar, ki je zanikal, da bi mu predsednik vlade Robert Golob naročil kadrovske čistke na policiji. Po njegovih besedah je ločnica med politiko, ministrom za notranje zadeve in policijo jasna, policija pa je kot organ v sestavi ministrstva pri svojem delovanju suverena. Ker ima generalni direktor policije materialno in finančno samostojnost, v njegovi pristojnosti pa so tudi vse kadrovske zadeve znotraj policije, Poklukar ne razume, kako je sploh mogoče izvajati politični pritisk na policijo. Izrazil je tudi dvom, da je Golob nekdanji ministrici za notranje zadeve Tatjani Bobnar dal navodila za zamenjavo določenih ljudi v policiji. »Če bi dal navodila ministrici Bobnar, potem bi jih dal tudi meni, pa mi jih ni dal,« je povedal.
Na Knovsu o aretaciji ruskih vohunov
V četrtek prejšnji teden sta potekali tudi dve seji parlamentarne komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs), na katerih so obravnavali vprašanje poteka aretacije dveh ruskih vohunov. Kot je kasneje povedal predsednik komisije Janez Žakelj (NSi) še naprej ostaja odprto vprašanje, kdo je zahteval zamik aretacije dveh ruskih vohunov iz 28. novembra na 5. december lani – ali direktor Sove Joško Kadivnik ali predsednik vlade Robert Golob. »Aretacija je bila odložena, to je dejstvo,« je poudaril. Kadivnika, ki trdi, da je zamik aretacije zahteval sam, so že zaslišali, komisija pa je sklenila, da bo na sejo povabila tudi Goloba. Na zadnjih dveh sejah so sicer pričali pravnik Rajko Pirnat in policijski strokovnjak Miroslav Žaberl, nekdanji v. d. generalnega direktorja policije Boštjan Lindav in nekdanja notranja ministrica Tatjana Bobnar. Slovenska obveščevalno-varnostna služba je ob tem izrazila pričakovanje, da bo Knovs tajne podatke obravnaval skladno s predpisi. Osebe, ki so se s tajnimi podatki seznanile, jih lahko uporabljajo le za izvajanje svoje funkcije oziroma morajo biti razrešene dolžnosti varovanja tajnosti podatka, so pojasnili.
Vlada vpoklicala pomožne policiste
Vlada je zaradi odsotnosti večjega števila aktivnih policistov in zaradi zavarovanja državne meje do konca leta vpoklicala pomožne policiste. Na ministrstvu za notranje zadeve so pojasnili, da policija potrebuje pomoč pomožnih policistov zaradi nemotenega opravljanja svojih nalog zaradi nadomestitve večje odsotnosti aktivnih policistov, ki jih pripisujejo bolniškim odsotnostim, dopustom in sklicem posebne policijske enote. Razlog za pomoč pomožnih policistov so tudi varnostni pojavi, »ki terjajo vključitev večjega števila policistov zaradi zavarovanja državne meje«. Spomnili so, da je Slovenija zaradi trenutnih svetovnih varnostnih razmer 18. oktobra dvignila oceno ogroženosti na srednjo stopnjo, 21. oktobra pa začasno ponovno uvedla nadzor na notranjih mejah. Pomožni policisti sicer sodelujejo pri obvladovanju nezakonitih migracij, varovanju ogroženih oseb, športnih in javnih prireditev ter shodov.