Jubilej družinskega petja
Kulturno-umetniško društvo Pod lipo Adergas je v sodelovanju z Občino Cerklje desetič pripravilo srečanje družin, v katerih domuje veselje do petja.
Adergas – »Naš vaški oder ni imeniten kot Cankarjev dom, vendar nam srca prav tako hitreje utripajo pred nastopom in vsi upamo, da nam bo uspelo predstaviti, kar smo si izbrali za nastop,« je obiskovalce petkovega pevskega večera v kulturni dvorani v Adergasu nagovorila Angelca Maček, 'mama' kulturno-umetniške družine, ki ohranja tradicijo družinskega petja, in tokrat tudi sovoditeljica dogodka – hčerki Moniki se je pridružila namesto Davida Puškariča, ki so ga zadržale nepričakovane službene obveznosti. In naključje je bilo tudi, da so na jubilejni deseti prireditvi nastopili člani desetih družin: Bašelj, Logar, Maček, Močnik, Plevel, Rezar, Rozman, Selan, Sirc in Zarnik, večina iz cerkljanske občine in okolice. V minulih letih so se pevke in pevci na srečanje pripeljali tudi iz bolj oddaljenih krajev, kot sta Ljutomer in Štepanja vas v ljubljanski občini.
Mačkovi ter Jelka in Brigita Plevel iz Adergasa so zapeli na vseh srečanjih. Sestri, ki ju domačini poznajo kot Šinkovčevi dve, imata za seboj osemdeset pomladi, starejša še nekaj več, a veselje do petja ni zato nič manjše. »Pojeva že od otroških let in ne vem, kdaj bova nehali,« se je hudomušno nasmehnila Brigita. Družino Selan iz Praprotne Police je zastopala desetčlanska zasedba. Oče Dane, ki je sicer učitelj glasbe v šenčurski šoli ter organist in pevovodja v velesovski župniji, nam je v zaodrju zaupal, da ni bil povsem prepričan, ali bodo otroci pristali na sodelovanje. »Vesel sem, da so bili za. Petje družino poveže, naredi posebno vzdušje – tudi če ni vrhunsko, hkrati se ohranja slovenska kulturna dediščina, ki žal počasi izginja; prevladuje navdušenje nad tujo ...«
Vsaka družina je zapela po dve pesmi: narodne, ponarodele, narodnozabavne, slovenske popevke ... Letošnji program so zaokrožili z Gregorčičevo Zakrivljeno palico v roki, pri kateri so se nastopajočim tradicionalno pridružili tudi poslušalci. »Čudovit večer je bil,« ni skrivala navdušenja obiskovalka Angelca. Kot je še povedala, redno prihaja na pevska srečanja družin. Zadovoljen je bil tudi predsednik Kulturno-umetniškega društva Pod lipo Adergas Franci Sirc. »Obisk je vedno zelo dober, ljudje radi pridejo, malo iz radovednosti, predvsem pa zato, ker vedo, da bo lep večer.« Kljub dobremu odzivu po besedah predsednika niso nikoli razmišljali o selitvi prireditve Družina poje v večjo dvorano, saj menijo, da domače prizorišče še poudari družinsko noto dogodka, za katerega se Sirc nadeja, da bo ostal v društvenem repertoarju.
Kot je povedala Angelca Maček, vlivanje poguma za nastop pred občinstvom ni enostavno. »Velikokrat je tako, da sta starša navdušena, otroci pa manj ali sploh ne. Morda bi bil interes večji, če bi prepevali tuje pesmi ... Vendar mi vztrajamo pri slovenskih.«