Študentje za podjetja manj zanimivi
V eŠtudentskem servisu so prvi mesec po uveljavitvi obveznih prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje zaznali 60-odstotni upad študentskega dela.
Kranj – Februarja uveljavljene spremembe na področju študentskega dela so vplivale na manjše povpraševanje po študentski delovni sili, ugotavljajo v eŠtudentskem servisu, največjem študentskem servisu v državi. Študentsko delo se je namreč podražilo, saj morajo tako študentje kot podjetja plačevati tudi prispevke za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, uvedena pa je bila tudi minimalna urna postavka v višini 4,5 evra.
»Februarski upad je bil v primerjavi z lanskim februarjem 60-odstotni, v marcu pa se je stanje že malo stabiliziralo in beležimo manjši upad, saj smo izdali enajst odstotkov manj faktur in štiri odstotke manj napotnic za študentsko delo. Podatki za mesec april pa kažejo, da smo izdali za 16 odstotkov manj faktur ter sedem odstotkov manj napotnic v primerjavi z lanskim aprilom. Za dokončne zaključke bo treba počakati še nekaj mesecev,« je pojasnila Ana Marija Misja iz kadrovske službe eŠtudentskega servisa.
Pri prehodu na novi zakon v študentskem servisu niso zaznali izrazitih negativnih sprememb, saj so podjetja in študente pred tem intenzivno obveščali o prihajajočih zakonskih spremembah. »Občasno se srečujemo z nezadovoljstvom študentov, ko ugotovijo, da na svoj račun sedaj dobijo manj kot prej, ker se jim 15,5 odstotka njihove bruto urne postavke odvede na Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Podjetja so se namreč na novosti različno odzvala. Nekatera so urno postavko zvišala, druga delno, nekatera tudi nič, vsi, ki iščejo študente, pa imajo seveda vsaj minimalno urno postavko. Opažamo pa, da tisti delodajalci, ki niso prevzeli nase 15,5 odstotka 'podražitev' za študenta, težje dobijo študente za delo,« je pojasnila Misjeva.
Število ponujenih del je ostalo na približno enaki ravni kot lani, v študentskem servisu pa zaznavajo, da so tista dela, ki so bila prej plačana precej pod zdajšnjo minimalno urno postavko, več ali manj izginila ali pa za ta dela podjetja vzamejo manj kandidatov in so na ta način še bolj optimizirala delovne procese z redno zaposlenimi, je še razložila Misjeva.