Alkoholne ključavnice
Minuli teden je v Sloveniji potekala nacionalna preventivna akcija za preprečevanje vožnje pod vplivom alkohola, drog in drugih psihoaktivnih snovi, ki je – ne po naključju – sovpadala z martinovim. Na ta praznik je pitje alkohola v mnogih kulturah, tudi v slovenski, del tradicije, saj ga povezujemo z vinogradništvom, stiskanjem mošta in degustacijo mladega vina. To je čas, ko se popije več alkohola kot običajno, zato so pristojne institucije še dodatno opozorile pred vožnjo v alkoholiziranem stanju. Kot sporočajo, že prvi popit kozarec alkoholne pijače vpliva na zaznavanje, zmožnost presoje in reakcijski čas voznika. Raziskave so pokazale, da se verjetnost povzročitve prometne nesreče že pri koncentraciji 0,5 promila podvoji, pri 1,1 promila alkohola pa osemkrat poveča v primerjavi s treznim voznikom. Verjetnost se z višjo stopnjo alkoholiziranosti eksponentno stopnjuje.
V teh dneh poteka tudi razprava o možnosti uvedbe alkoholnih ključavnic kot dopolnilnega prekrškovnega ukrepa oz. rehabilitacijskega programa za osebe, ki jim je bilo izrečeno prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja in so jim bile izrečene kazenske točke zaradi vožnje pod vplivom alkohola. To predvidevata tako Evropska uredba o splošni varnosti vozil, ki med drugim predpisuje, da morajo biti od 7. julija 2024 vsa nova vozila na evropskem trgu opremljena tudi s tehnično predpripravo za namestitev alkoholne ključavnice, kot tudi predlog Resolucije nacionalnega programa varnosti cestnega prometa za obdobje 2023–2030.
V Agenciji za varnost prometa (AVP) ugotavljajo, da strožja kaznovalna politika pri težjih kršiteljih nima zadovoljivega učinka, zato podpirajo uvedbo alkoholnih ključavnic, ki lahko trdovratnim povratnikom preprečujejo, da se v alkoholiziranem stanju ponovno ne usedejo za volan. Kot je na nedavni mednarodni konferenci o tej tematiki dejala Simona Felser, v. d. direktorice AVP, bi morali razmisliti tudi o primernosti takšnega tehničnega ukrepa za poklicne voznike, prevoze otrok in šole vožnje.
Uvedba alkoholnih ključavnic ima tudi podporo splošne javnosti, je pokazala raziskava, ki jo je AVP naročila pred dvema letoma. Namestitev alkoholnih ključavnic kot ukrep za voznike, ki so že vozili pod vplivom alkohola, so namreč podprle dobre tri četrtine anketiranih, namestitev alkoholnih ključavnic za poklicne voznike (prevozi potnikov, otrok) pa kar 88,6 odstotka. Delež podpore temu ukrepu je precej višji od 54-odstotne podpore nižanju dovoljene stopnje alkohola v krvi na 0,0 promila. Zanimiv je podatek, da med nepodporniki obeh ukrepov najbolj izstopajo moški v starostni skupini od 31 do 45 let.