Neznosen smrad po zelnici
Krajani Trboj v občini Šenčur že dlje časa opozarjajo na neznosen smrad po zelnici, ki se širi zlasti v središču vasi, kjer poteka primarni kanal fekalne kanalizacije.
Zaradi smradu morajo ljudje po besedah predsednika Krajevne skupnosti Trboje - Žerjavka Domna Komurke zapirati okna svojih domov in se izogibati središču vasi, kjer je vonj najbolj izrazit.
Trboje – V Trbojah naj bi že več mesecev zaudarjalo po zelnici, kar vpliva na kakovost bivanja tamkajšnjih vaščanov. Zaradi neprijetnega vonja morajo ljudje po besedah predsednika Krajevne skupnosti Trboje - Žerjavka Domna Komurke zapirati okna svojih domov in se izogibati središču vasi, kjer je vonj najbolj izrazit. »V jesenskem času, ko se zelje obdeluje, se smrad še okrepi,« je poudaril. Ob tem domnevajo, da smrad izvira iz glavnega voda fekalne kanalizacije, po katerem naj bi se stekala zelnica. Vaščani naj bi problem večkrat naslovili na Občino Šenčur, ki se je pred kratkim sestala s predstavniki Komunale Kranj in pristojnim medobčinskim inšpektoratom.
Ustrezna čistilna naprava v Domžalah
Direktor Komunale Kranj Matjaž Berčon je povedal, da tudi oni kot izvajalci javne službe upravljanja s kanalizacijskim omrežjem in čistilno napravo v Trbojah Občino Šenčur že dlje časa opozarjajo na nedoslednosti pri priključevanju objektov, v katerih se izvaja predelava rastlinskih pridelkov. Na sestanku so preučili pravne podlage za ukrepanje proti morebitnim kršitvam. »Komunala namreč sama nima ustreznih pristojnosti, zato bo morala za morebitno ukrepanje poskrbeti občina skupaj z inšpekcijskimi službami,« je poudaril. Dodal je, da bo občina v najkrajšem možnem času sklicala sestanek s problematičnima povzročiteljema, Komunala Kranj pa bo pripravila usmeritve za nadaljnje ravnanje in odvoz problematičnih odpadnih voda na za to ustrezno čistilno napravo, ki je v Domžalah.
Dotok zelnice v javno kanalizacijo ni dovoljen
Občina Šenčur očitke, da so jo vaščani in upravljavec večkrat opozorili na problem, zavrača. Kot je pojasnil Aleš Puhar iz občinske uprave, so pogovori med občino in dvema lastnikoma proizvodnih objektov zelja v južnem delu občine stekli šele po omenjenem sestanku. Pred tem naj bi se z njima pogovarjal le upravljavec. »Vključila se je tudi inšpekcija. Oni so bili na terenu z lastnikoma,« je poudaril Puhar.
S povzročiteljema naj bi se sestali predvidoma 10. novembra, ko je sklican naslednji sestanek. »Občina ju je sicer že pozvala, da preprečita dotok zelnice v javno kanalizacijo, saj to ni dovoljeno,« je povedal Puhar. Spomnil je tudi na primer iz preteklosti, ko je bil poleg zelnice zaznan tudi izliv zelja. »V tem primeru je bil v inšpektorskem in policijskem postopku kršitelj ugotovljen. Plačal je škodo, ki jo je povzročil na čistilni napravi v Trbojah,« je pojasnil.
Škoda v čistilni napravi in dodatni stroški
Poudaril je še, da zelnica vsebuje veliko soli. »Sol pa razjeda opremo v čistilni napravi in povzroča trajno škodo. Poleg tega je v času, ko se zelje obdeluje, torej od septembra do februarja, zaradi povečanega dotoka vode naprava preobremenjena, ob tem pa nastajajo dodatni stroški.« Kot je še dodal Puhar, povzročiteljema dotokov v javno kanalizacijo za zdaj ne bodo zaprli. »Ubrali smo pot pogovora, predstavili jim bomo možnosti, lastnika bosta morala sprejeti določene ukrepe, zlasti ukrep prečiščevanja zelnice, kar je sicer zahtevno in finančno drago. Če ne bosta pripravljena na sodelovanje, druge rešitve, kot da jima dotok zapremo, žal ne bo,« je sklenil Puhar.