Lokalna hrana je zdrava
V okviru projekta Jem lokalno, jem boljše je Razvojna agencija Sora (RAS) skupaj s partnerji pripravila okroglo mizo, na kateri so spregovorili o lokalni hrani v javnih zavodih na Škofjeloškem. Cilj je povečati število lokalnih obrokov v javnih ustanovah.
»Je pa potrebno veliko truda, da lokalno pridelano hrano prek javnih naročil spravimo v šolo.« (vodja šolske prehrane v Osnovni šoli Gorje Asja Sodja)
Visoko – Po besedah direktorja RAS Gašperja Kleča so se za projekt Jem lokalno, jem boljše odločili, ker menijo, da so javne institucije lahko dobri kupci lokalne hrane. Ob tem pa so naleteli na izziv, kako vzpostaviti kontakte in povezati deležnike. Zato si prizadevajo najti načine, s pomočjo katerih bi lahko lokalni ponudniki v večji meri vstopili v sistem javnega naročanja. Povezali pa so se tudi s kuharskim mojstrom Urošem Štefelinom, ki je pripravil nekaj jedi iz lokalnih sestavin, primernih za umestitev na jedilnike vrtcev, šol in domov za starostnike.
Strokovnjakinja za zdravo prehranjevanje in klinična dietetičarka Andreja Širca Čampa pomen lokalne hrane vidi v tem, da ima krajšo pot »od zemlje do mize« in s tem višjo biološko in hranilno vrednost. »Lokalna hrana je zdrava hrana.« Lokalna hrana pa ni samo bolj kakovostna, je poudarila, ampak se na ta način lahko v javnih zavodih izognejo tudi odvečni embalaži. Vodja šolske prehrane v Osnovni šoli Gorje Asja Sodja je poudarila, da se pred dvajsetimi leti, ko je prevzela sedanje delovno mesto, o lokalni hrani ni veliko govorilo. Danes njihova šola predstavlja primer dobre prakse povezovanja z lokalnimi ponudniki. »Je pa potrebno veliko truda, da lokalno pridelano hrano prek javnih naročil spravimo v šolo.« Na to je opozorila tudi Mateja Volčič s Kmetije pr' Janež. »Ni težava v tem, da bi bili kmetje omejeni s količinami, ampak kako naše izdelke čim večkrat uvrstiti na jedilnike javnih zavodov.« Prepričana je, da bi morali skupaj prepričati odgovorne, da se za prehrano v javnih zavodih nameni več denarja, obenem pa bi bilo treba v javnih razpisih omogočiti višji odstotek lokalne hrane, ki zdaj znaša 20 odstotkov.
V javnih zavodih se zavedajo, da je pomembna tudi podpora lokalnega okolja. Podžupan Občine Gorenja vas - Poljane Anton Debeljak je opozoril, da je kakovostna lokalno pridelana hrana dražja, v vrtcih in šolah pa so omejeni z najvišjo določeno ceno malice. »Zato bo treba to urediti tudi na zakonski ravni.« Tudi podžupanja Občine Škofja Loka Tina Teržan se je strinjala, da je zaradi tega naloga prehranskih strokovnjakov v javnih zavodih težka. »Tovrstni projekti so zato dobrodošli, a problematika presega lokalno okolje.« Podžupan Občine Železniki Janez Habjan je poudaril, da morajo nadaljevati začete aktivnosti v sklopu projekta Jem lokalno, jem boljše. »Podpora lokalnim pridelovalcem je pomembna že zaradi tega, ker s tem ohranjamo podeželje, preprečujemo zaraščanje in ohranjamo biotsko raznovrstnost. Največje težave, so tako strnili govorniki, so problem dobave izdelkov v javne zavode, cenovna konkurenčnost in tudi zakonodaja.