Rdeče opozorilo tudi za Gorenjsko
Agencija za okolje je za ponoči in jutri zjutraj tudi za Gorenjsko izdala rdeče opozorilo zaradi obilnih padavin in močnega jugozahodnega vetra.
Kranj – Na Agenciji RS za okolje opozarjajo, da nas bodo proti večeru z jugozahoda zajele padavine, sprva še zmerne, po polnoči pa se bodo razmere zaostrile, saj pričakujejo obilne padavine s krajevno močnimi nalivi in močnim jugozahodnim vetrom. Prebivalce pozivajo, naj upoštevajo navodila pristojnih služb na terenu in redno spremljajo vremenska opozorila, vključno z radarsko sliko, ki ažurno napoveduje možnost nevarnosti. Kot napovedujejo, se bo vreme jutri sredi dneva hitro umirilo.
Daljši nalivi in močni sunki vetra
Meteorolog Branko Gregorčič je na današnji novinarski konferenci napovedal, da naj bi se situacija zaradi obilnih padavin in močnega jugozahodnega vetra zaostrila po polnoči. »V drugi polovici noči in jutri zjutraj se bo močno okrepil tudi jugozahodni veter, na izpostavljenih legah lahko pričakujemo sunke vetra blizu 100 km/h, predvsem to velja za zahodno polovico Slovenije. Hkrati se bodo krepile tudi padavine, pojavljale se bodo tudi nevihte z nalivi, in ti nalivi bodo lahko vztrajali tudi nekaj ur. Količina padavin bo v hribovitih predelih med 60 in 140 litrov na kvadratni meter, kar lahko pomeni kar precejšen problem,« je dejal. Območje intenzivnih padavin bo predvsem v predgorju Julijskih Alp, nasploh v goratem svetu zahodne Slovenije in v pasu čez Škofjeloško hribovje proti Kamniško-Savinjskim Alpam, torej na že prizadetih območjih v avgustovskih poplavah.
Hidrolog Andrej Golob je napovedal hitro naraščanje rek in hudourniških vodotokov. Ker je namočenost tal že velika, vodnatost vodotokov po torkovem deževju pa srednja do velika, bodo dodatne padavine z namočenih tal hitro odtekale in napolnile rečne struge. Največ težav pričakujejo s poplavljanjem padavinske in zaledne vode ter s poplavljanjem hudourniških in manjših rek in pritokov večjih rek, pri čemer je posebej opozoril na območja porečja Vipave, Idrijsko-Cerkljanskega hribovja, Škofjeloškega hribovja in Kamniško-Savinjskih Alp. »Tu lahko reke zelo hitro narastejo in poplavijo tudi v večjem obsegu in bolj silovito.« Prebivalce teh območij je pozval, naj poskrbijo za samozaščitne ukrepe, umaknejo svoja vozila in vrednejše predmete ter upoštevajo vsa navodila pristojnih služb.
Dežurali bodo vso noč
Po besedah Miloša Bavca, direktorja Geološkega zavoda Slovenije, je verjetnost proženja zemeljskih plazov znatno povečana po vsej državi z izjemo jugovzhoda in se precej ujema s hidrometeorološko napovedjo. Posebej je opozoril na nevarnost oziroma veliko verjetnost reaktivacije na območjih, ki so bila prizadeta avgusta in v drugih letošnjih ujmah. Prebivalce opozarjajo, naj bodo pozorni na dogajanje na plazovih in na pojavljanje sprememb na tleh, objektih ter pobočjih in naj upoštevajo navodila, ki jih je posredovala Civilna zaščita, še posebej, če je bila odrejena evakuacija.
Neža Kodre, direktorica Direkcije RS za vode, je poudarila, da v vodotokih na prizadetih območjih še vedno vzpostavljajo pretočnost, sanirajo poškodovane dele, nasipe in brežine. Do večera bodo od tam vso mehanizacijo in delavce umaknili, nato pa budno spremljali dogajanje in po potrebi ukrepali, torej odstranjevali naplavine, odpirali struge ... Dežurali bodo vso noč in tudi jutri.
Po besedah Gregorja Daneva, direktorja Zavoda za gozdove Slovenije, se za slovenske gozdove napoveduje eden od najhujših scenarijev. »Tla so že namočena, razrahljana že od julijskih vetrolomov, veter, ki se napoveduje, in deževje lahko povzročita nove vetrolome, zato prosimo, da se od danes zvečer ne hodi v gozdove,« je opozoril in pozval tudi vse delavce v gozdovih, da v petek opustijo delo v njih. Na katerih površinah bo veter najmočneje udaril, ne morejo napovedati, a opozarja, da lahko pride do hudih poškodb in smrtne nevarnosti v gozdovih.
Dvig pripravljenosti sistema
Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan je povedal, da pripravljajo odredbo za dvig pripravljenosti celotnega sistema, v kateri bo zajeto tudi določeno število pripadnikov Slovenske vojske, ter tudi priporočilo občinam in lokalnim skupnostim, da obstoječe plazove, ki že zdaj ogrožajo objekte oz. pomembno infrastrukturo, še posebej opazujejo in po potrebi sprožijo tudi alarmni sistem. »Ta alarmni sistem je bil v pretekli avgustovski ujmi sprožen velikokrat, naša analiza pa je pokazala, da je tudi to pripomoglo k temu, da smo imeli relativno malo ali pa nobene žrtve neposredno. Tako da upam in pričakujem, da bodo ljudje tudi tokrat upoštevali vsa naša opozorila, ker je edini cilj vseh nas, da zmanjšamo škodo, absolutno pa, da preprečimo izgubo človeških življenj. Upam, da bomo vsi upoštevali vsa priporočila in ponoči spremljali radar, ki smo se ga tako navadili, ki nam zelo ažurno pove, ali smo že ogroženi oziroma ali bomo v naslednji uri,« je dejal. Pozval je tudi k samozaščitnemu ravnanju: »Naj poplavi avto, glavno, da ne poplavi šoferja.«