Na hekatonu zmagala rešitev loških gimnazijcev
Na prvem Gorenjskem hekatonu v kranjski Kovačnici je nastopilo okoli 45 mladih, ki so v enajstih ekipah iskali inovativne rešitve v okviru uporabniških izkušenj v novih tehnologijah.
»Z odzivom smo zelo zadovoljni, saj smo imeli sedemnajst prijavljenih ekip s srednjih šol in fakultet z Gorenjskega, tako da smo morali zaradi omejenosti prostora in lažje izvedbe dogodka narediti ožji izbor.«
Kranj – V kranjski Kovačnici – podjetniškem inkubatorju so v petek izpeljali prvi Gorenjski hekaton, na katere so organizatorji povabili gorenjske srednješolce in študente, ki so se ves dan posvečali »hekanju«, tj. iskanju inovativnih rešitev z uporabo novih tehnologij. »Z odzivom smo zelo zadovoljni, saj smo imeli sedemnajst prijavljenih ekip s srednjih šol in fakultet z Gorenjskega, tako da smo morali zaradi omejenosti prostora in lažje izvedbe dogodka narediti ožji izbor. Na prvem Gorenjskem hekatonu, za katerega razmišljamo, da postane tradicionalen, je tako nastopilo enajst ekip z Gimnazije Kranj, Gimnazije Franceta Prešerna Kranj, Gimnazije Škofja Loka, Šolskega centra Kranj, Fakultete za organizacijske vede in Ekonomske fakultete v Ljubljani; tudi pri slednji so ekipo sestavljali študentje z Gorenjskega,« je povedal Aljaž Šiler iz Kovačnice.
Štirje izzivi
Ekipe so izbirale med štirimi postavljenimi izzivi, ki so jih poleg Kovačnice pripravila sodelujoča gorenjska podjetja. Podjetje Lotrič Meroslovje je zanimal razvoj inovacij za oddaljeno kalibriranje njihovih merilnih naprav po svetu, Iskraemeco je iskal rešitve za oblikovanje uporabniškega vmesnika za pametne števce energije, podjetje Kontron je prispeval izziv registracije vozičkov v njihovem proizvodnem procesu z uporabo tehnologije 5G, Kovačnico pa je zanimalo, kako pomladiti podjetniško sfero v regiji.
Ekipe so imele za reševanje izbranega izziva in razvoj svoje ideje na voljo štiri ure in še 45 minut za pripravo na njeno petminutno predstavitev (pitch) strokovni komisiji. »Žiranti smo bili navdušeni nad vsemi ekipami in njihovimi predstavitvami. Vsa čast jim, kaj jim je uspelo narediti v štirih urah, kolikor so imeli časa za reševanje izziva in tudi pripravo končne predstavitve. Videli smo kup vizualno lepih predstavitev in inovativnih idej, tako da naša odločitev za najboljše tri res ni bila enostavna,« je povedala članica strokovne komisije Nives Justin (Kovačnica).
Najboljši Mnogoceličarji
Prvo mesto in denarna nagrada v višini 1200 evrov je na koncu pripadla ekipi Loški mnogoceličarji z Gimnazije Škofja Loka, ki so jo sestavljali Matej Miklavčič, Vid Čemažar, Andraž Jelenc in Anej Peternel. »Spoprijeli smo se z izzivom oddaljene kalibracije podjetja Lotrič Meroslovje, saj obiskujemo drugi letnik naravoslovnega oddelka, zato nas take stvari zelo zanimajo. To je bil sicer naš prvi hekaton, na katerem smo sodelovali v živo. Moram priznati, da je šlo za precej bolj formalen dogodek, kot smo si predstavljali. Predvsem pa je treba izpostaviti, da nam je ves čas zmanjkovalo časa, tudi za končno predstavitev ideje je bilo premalo časa, da bi povedali vse, kar smo si želeli. Naša rešitev se mi sicer res ne zdi slaba, glede na to, koliko denarja bi podjetje prihranilo,« je povedal Matej Miklavčič.
Druga je bila ekipa LET z Gimnazije Franceta Prešerna Kranj v sestavi Tim Mlinar, Lejla Musić, Taja Strah Rostan in Eva Rebol, ki je reševala izziv Kovačnice za povečanje deleža mladih podjetnikov na Gorenjskem. »Prišli smo predvsem z željo, da si naberemo čim več izkušenj, drugo mesto pa nas je povsem presenetilo,« je povedala Taja Strah Rostan. Tretjeuvrščena ekipa Iskra iz Šolskega centra Kranj v sestavi Matic Kobale, Jakob Bergant, Erazem Kržišnik in Klemen Vidmar pa je premlevala izziv Kontrona o registraciji vozičkov v proizvodnji. »Tudi nas je uvrstitev med najboljše tri ekipe presenetila, smo se pa res potrudili z izbranim izzivom. To je bila naša prva izkušnja s hekatonom in moram priznati, da je bilo kar stresno, predvsem zaradi pomanjkanja časa za iskanje prave ideje in njeno nadaljnje razvijanje,« je dejal Klemen Vidmar.