Komentar: Ločujem(o) odpadke
Javno podjetje Komunala Kranj bo postopno uvedlo le en odvoz odpadkov na teden iz naselij v Mestni občini Kranj. Nekateri prebivalci, ki zberejo dovolj smeti za dva zabojnika na teden, povzdigujejo svoj glas, češ kaj se pa spet gre komunalna služba! Odgovor je preprost. Želi nas spodbuditi k odgovornemu ravnanju z odpadki. Edini cilj je zmanjševanje količin gospodinjskih odpadkov.
Dejstvo je, da se količine odloženih odpadkov povečujejo, kar velja tudi za deponijo Tenetiše. Tja so predlani pripeljali skoraj 43.500 ton odpadkov iz Kranja in okoliških občin, lani pa že prek 47.700 ton. Žal delež ločeno zbranih odpadkov temu ne sledi. Od leta 2004 se je s komaj 7,6 odstotka dvignil na skromnih 15,9 odstotka lani in prvo četrtletje letos presegel 22 odstotkov. Kot priznava direktor Komunale Kranj Ivan Hočevar, bo treba to vsaj podvojiti, da bi dosegli zakonske okvire. Zato povečujejo število ekoloških otokov, kjer lahko ločeno odlagamo v zabojnike papir, steklo, plastenke in pločevinke. Urejena sta zbirna centra v Zarici in Tenetišah, kamor lahko prebivalci pripeljejo ločeno zbrane, kosovne in nevarne odpadke. Občasno organizirajo odvoze kosovnih odpadkov in enkrat na leto zbiranje nevarnih odpadkov po naseljih.
Kdor toži, da je zabojnik doma prepoln in je en odvoz na teden premalo, naj ne krivi drugih! Vsak je odgovoren za odpadke, ki jih ustvari. O tem mora razmišljati že v trgovini, ko kupuje izdelke v razni embalaži. Zavedati se mora, da marsikaj ne sodi v smeti, ampak med surovine za predelavo in ponovno uporabo. Ker lahko predelajo le ločeno zbrane odpadke, je pomembno, da jih tako tudi odlagamo. Od vsakega posameznika je torej odvisno, kje bodo končale še uporabne surovine, pa kako velik bo kup odpadkov na koncu. To bi morali upoštevati že zato, ker je prostora za odlaganje odpadkov vse manj!
Kdo bo rekel, da je najlažje deliti nauke drugim, sam pa ravnam enako kot večina. Naša štiričlanska družina uporablja malo, 120-litrsko posodo za odpadke. Nikoli ni napolnjena niti do polovice, čeprav jo odvažajo enkrat na teden. Odpadke torej ločujem, kar priporočam še drugim. Ni pa dovolj, da jih ločujemo le nekateri, če hočemo ohraniti čisto in zdravo okolje!