Kako drago bo letos ogrevanje
Na stroške ogrevanja bo v letošnji kurilni sezoni vplivala predvsem vrsta energenta, ki ga uporabljajo za daljinsko ogrevanje ali v skupnih kotlovnicah, napovedujejo upravljavci skupnih kotlovnic.
Kranj – Pred novo kurilno sezono, ki se za uporabnike daljinskega ogrevanja in skupnih kotlovnic praviloma začne, ko je zunanja temperatura zraka ob 21. uri tri dni zapored nižja ali enaka 12 stopinj Celzija, smo preverili, kakšni bodo to zimo stroški ogrevanja.
V kranjskem Domplanu napovedujejo, da bodo stroški ogrevanja v večini ogrevalnih sistemov v njihovem upravljanju v letošnji ogrevalni sezoni v primerjavi s preteklo višji za približno deset odstotkov, predvsem zaradi dviga DDV za energente. »Cena zemeljskega plina ostaja na enakem nivoju in znaša 73 EUR/MWh, ki jo je z uredbo v lanskem letu zamejila vlada. V primeru, da bo cena zemeljskega plina v drugem delu ogrevalne sezone nižja, bodo temu sledili tudi stroški ogrevanja. Glede na specifičnost ogrevalnih sistemov prihaja do manjših odstopanj, stroški toplote pa ne bodo nikjer višji za več kot šestnajst odstotkov,« je pojasnila direktorica kranjske družbe Saša Krč.
Nekoliko drugače je pri kotlovnicah, kjer se kot gorivo uporablja ekstra lahko kurilno olje, dodaja Saša Krč. »Zaradi podražitve kurilnega olja za približno sedemnajst odstotkov glede na izhodiščno stanje se predvidevajo višji mesečni stroški ogrevanja, kot so bili v preteklih mesecih.« Iz skupnih kotlovnic v upravljanju Domplana se sicer ogreva več kot osem tisoč gospodinjstev na območju občin Kranj, Naklo, Tržič, Cerklje, Šenčur, Domžale, Medvode in Škofja Loka. Dobavo zemeljskega plina so prenehali 1. novembra lani, še vedno pa skrbijo za distribucijo zemeljskega plina za skoraj 4300 uporabnikov plina v Naklem, Kranju in Šenčurju.
V jeseniškem Dominvestu pa pričakujejo, da bodo stroški ogrevanja primerljivi z lanskoletnimi. »Predvsem je odvisno od vrste energenta, ki se uporablja za ogrevanje. Kjer se uporablja kurilno olje, bodo stroški v začetku kurilne sezone v povprečju nižji, pri zemeljskem plinu pa približno enaki. Kako se bodo stroški gibali med kurilno sezono, pa je odvisno predvsem od gibanja cen energentov,« je povedal Marko Ahčin iz podjetja Dominvest, ki upravlja skupne kotlovnice za več kot 2100 stanovanj in poslovnih prostorov na območju občin Jesenice, Kranjska Gora, Radovljica, Bled, Bohinj, Gorje in Žirovnica. V veliki večini stavb se kurilna sezona še ni začela, izjema so nekateri objekti v Kranjski Gori, je dodal.
V podjetju SPO iz Škofje Loke, ki upravlja skupne kotlovnice za približno 1380 stanovanj v Škofji Loki, pa pravijo, da so se za cene zemeljskega plina z dobavitelji dogovorili do konca leta 2023, kako se bodo te gibale v prihodnjem letu, pa ne upajo napovedati, pričakujejo pa, da bodo te po novem letu višje. SPO sicer toplotne energije preko daljinskega ogrevanja ne prodaja, ampak samo skrbijo za pravilno razdelitev stroška energenta, to je zemeljskega plina, med gospodinjstvi. »Obračun oziroma razdelitev stroška za gorivo izvajamo v skladu s Pravilnikom o načinu delitve in obračunu stroškov za toploto v stanovanjskih in drugih stavbah z več posameznimi deli,« je povedal direktor podjetja Robert Novljan.
Kot je še poudaril, si upravniki preko Zbornice za poslovanje z nepremičninami že skoraj dve leti prizadevajo, da bi bili etažni lastniki v večstanovanjskih stavbah tudi z zakonom o oskrbi s plini izenačeni z gospodinjskimi odjemalci v enostanovanjskih stavbah, tako pri nabavi električne energije kakor tudi zemeljskega plina. »Pri lanski spremembi zakona to ni bilo doseženo, saj je ministrstvo vse naše argumente spregledalo. So sicer določili posebno kategorijo – skupni gospodinjski odjemalci, ki pa ni bila izenačena z 'navadnimi' gospodinjskimi odjemalci. Z uredbo o določitvi cen zemeljskega plina so sicer položaj etažnih lastnikov izrecno izenačili z ostalimi gospodinjskimi odjemalci, vendar pa je uredba v veljavi le do konca letošnjega leta.«