Pri Lescah strmoglavilo letalo
Kmalu po vzletu z letališča Lesce sta v torek popoldne z enomotornim letalom strmoglavila oče in sin iz Sežane. Nesreče nista preživela.
Lesce - Danes nekaj minut po 14. uri sta v letalski nesreči pri letališču Lesce umrli dve osebi. Po neuradnih podatkih gre za očeta in sina iz Sežane, ki sta letela s svojim štirisedežnim enomotornim letalom francoskega proizvajalca Socata-Morane. Po prvih podatkih je do nesreče prišlo kmalu po vzletu z leškega letališča, zakaj je letalo strmoglavilo na bližnji travnik pred vasjo Vrbnje, pa še ugotavljajo. Ogled prizorišča nesreče, pri katerem sodeluje tudi letalski inšpektor, še poteka.
»Bil sem zunaj pred hišo, ko sem zaslišal nenavaden zvok letala, zato sem pogledal v zrak. Videl sem letalo, ki je bilo po moji oceni prenizko. Ko je pilot zavil nazaj proti letališču, ni bilo več rešitve in letalo je padlo na tla,« je povedal priča nesreče Janez Mohorč iz Vrbenj. Druga priča Andrej Zupan, dolgoletni član Aerokluba Alpski letalski center Lesce, pa pravi, da je bilo letalo na zadostni višini. »Ne vem, zakaj je prišlo do nesreče, to naj povedo strokovnjaki. Ponesrečeni oče je izkušen pilot, ki ima svoje letalo že vsaj deset let. Tako letalo je zelo primerno za leško letališče, ki ima kratko vzletno in pristajalno stezo,« je dejal Zupan in pripomnil, da bi imela ponesrečenca morda več možnosti za rešitev, če bi bila letališka steza že obrnjena, podaljšana in asfaltirana, kakor predlagajo v ALC Lesce. »V tem primeru bi imela več prostora za reševanje iz težav, lahko bi celo pristala na bližnji avtocesti,« je razmišljal.
»Ali bi se ponesrečena v primeru asfaltirane steze uspela rešiti, je težko špekulirati. O tem lahko spregovorimo, ko bo znan pravi vzrok za nesrečo. Vremenske razmere so bile sicer dobre, ali je šlo za tehnični problem ali človeško napako, pa bo najbrž odkrila preiskava, ki pa zna pri letalskih nesrečah kar dolgo trajati,« je dejal direktor ALC Lesce Pavel Škofic.